Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Co zmieni się wraz z 2015 rokiem dla konsumentów

Wraz z zmianą daty w życie wejdzie kilka istotnych ustaw dotyczących pracowników, pacjentów oraz właścicieli domów. Przygotowaliśmy małe zestawienie tego czego mogą się spodziewać osoby mieszkające w Niemczech.

Składka emerytalna:

Wysokość stawki emerytalnej zostanie obniżona z obowiązujących obecnie 18,9% na 18,7%. Na tym poziomie ma zostać utrzymana przynajmniej do 2018 roku.

Płaca minimalna:

Płaca minimalna ma obowiązywać na terenie całego kraju a minimalna stawka godzinowa to 8,5 euro/h. Przy średnio 40-godzinnym tygodniu pracy daje to miesięcznie około 1473 euro brutto. Na nowym zapisie ma skorzystać 3,7 mln osób pracujących w sektorze niskich płac. Płaca minimalna nie obejmie jednak wszystkich – wyjątkami będą osoby które nie ukończyły 18. roku życia i nie mają wykształcenia zawodowego,  uczniowie oraz osoby odbywające obowiązkowe praktyki oraz dla praktykanci, którzy są zatrudniani na krócej niż 3 miesiące. Dodatkowo płaca minimalna nie obowiązuje dla długotrwale bezrobotnych – w pierwszych 6 miesiącach od momentu zatrudnienia, tak by zwiększyć ich szansę na otrzymanie pracy.

Płaca minimalna w sektorze opieki (Pflegemindestlohn):

Na zachodzie kraju wzrośnie ona do 9,40 euro/h a na wschodzie do 8,65 euro/h. Do 2017 roku płaca minimalna w sektorze opieki ma rok rocznie rosnąć.

Kasy chorych:

Kasy chorych będą mogły znów częściowo decydować o składkach. Do tego dotychczasowe składki zostaną obniżone o 0,9% do 14,6%.

Tablice rejestracyjne:

Posiadacze samochodów nie będą musieli zmieniać tablic rejestracyjnych ich samochodów przy zianie miejsca zamieszkania. Obowiązek już wcześniej został zniesiony w poszczególnych krajach związkowych. Wysokość składki na ubezpieczenie samochodu pozostanie niezmiennie zależna od miejsca zamieszkania.

Wyrejestrowanie samochodu

Samochody zarejestrowane po 1. stycznia nowego roku mogą zostać w przyszłości wyrejestrowane on-line, poprzez specjalną stronę urzędu. Umożliwić mają to specjalne kody bezpieczeństwa które będą umieszczane na plakietkach tablic oraz w dowodach rejestracyjnych. Można będzie to uczynić także przy pomocy nowego dowodu osobistego.

Norma emisji zanieczyszczeń Euro-6

Wraz z początkiem stycznia dla wszystkich pojazdów będzie obowiązywać nowa norma emisji zanieczyszczeń Euro-6. Tym samym pojazdy rejestrowane w Niemczech muszą być przystosowane do niższej emisji tlenku azotu. Euro-6 obowiązuje już od września przy badaniach homologacyjnych dla producentów samochodów.

Bioodpady

Już za 4 tygodnie w całych Niemczech będzie obowiązywać segregacja odpadów a tym samym zostanie wprowadzony żółty pojemnik na tzw. bioodpady. Taki obowiązek wprowadziło dotychczas blisko 340 z 400 miast oraz okręgów w Niemczech, teraz żółte kosze na śmieci pojawią się także w pozostałych rejonach w Niemczech. 

Hartz IV

Podstawowe stawki świadczenia wzrosną o około 2%. Osoby samotne otrzymają tym samym kwotę równą 399 euro czyli o 8 euro więcej niż dotychczas.

Choroba zawodowa

Wraz z nowym rokiem do grona chorób zawodowych dołączą formy białego raka skóry oraz inne choroby – chorzy będą mogli się poddać leczeniu korzystając z ustawowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Rehabilitacja

Państwo chce mocniej wspierać rehabilitację – w myśl zasady „leczenie ambulatoryjne przed szpitalnym”, ambulatoryjne placówki rehabilitacyjne zostaną zrównane z szpitalnymi a co za tym idzie odciążone od płacenia podatku od działalności gospodarczej. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.