Dni wolne od pracy w Niemczech – w Berlinie jest ich najmniej
Berlin jest tradycyjnie landem z najmniejszą liczbą dni wolnych od pracy. Po zniesieniu Dnia Modlitwy i Pokuty w 1995 r. było ich tylko dziewięć. W 2017 roku Dzień Reformacji 31 października ogłoszono świętem z okazji 400. rocznicy tej daty.
Aby przeciwdziałać brakowi dni wolnych, Berlin wprowadził Dzień Kobiet jako dodatkowe święto w 2019 roku. Jest on obchodzony corocznie 8 marca. Od tego czasu Berlin ma również dziesięć dni wolnych od pracy, podobnie jak Brema, Hamburg i Hesja.
W 2025 r. osoby pracujące w Berlinie mogą spodziewać się dodatkowego, choć jednorazowego święta. Dzień Wyzwolenia, który przypada 8 maja, będzie dniem wolnym od pracy dla około 3,7 miliona mieszkańców miasta, co oznacza, że większość z nich będzie miała wolne.
8 maja dniem wolnym w Berlinie. Dlaczego?
W niektórych krajach europejskich 8 maja obchodzony jest jako „Dzień Wyzwolenia” lub „Dzień Zwycięstwa”. Ten dzień pamięci upamiętnia rocznicę bezwarunkowej kapitulacji niemieckiego Wehrmachtu w dniu 8 maja 1945 r. Oznaczała ona koniec II wojny światowej w Europie, a tym samym wyzwolenie od narodowego socjalizmu.
W 2025 roku przypada osiemdziesiąta rocznica tego dnia. To wystarczający powód, by ogłosić ten dzień oficjalnym świętem, przynajmniej w Berlinie. Ponieważ 8 maja 2025 r. przypada w czwartek, berlińczycy mogą nawet cieszyć się naprawdę długim weekendem, biorąc dodatkowy dzień wolny 9 maja.
Jednak nawet z wyjątkowymi jedenastoma świętami Berlin pozostaje landem o najmniejszej liczbie świąt i dni wolnych w Niemczech.
Źródło: chip