Kto musi wykonać test na koronawirusa przed przekroczeniem granicy?
Zasadniczo wszyscy podróżujący do Niemiec od 12 roku życia muszą mieć przy sobie negatywny wynik testu na koronawirusa, zaświadczenie o byciu ozdrowieńcem lub o zaszczepieniu. Niezależnie od tego, z jakiego kraju przyjeżdżają.
Co się jeszcze zmieniło?
Kraje będą dzielone przez Niemcy tylko na dwie kategorie: krajów o podwyższonym ryzyku zakażenia (niem. Hochrisikogebiet) oraz terenów, gdzie występują nowe niepokojące warianty koronawirusa (niem. Virusvariantengebiet).
Jak klasyfikowane będą regiony?
O tym, czy dane miejsce zostanie uznane za region wysokiego ryzyka lub Virusvariantengebiet zadecydują razem ministerstwa zdrowia, spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych. Pod uwagę brane będą dane o zakażeniach, zgonach, hospitalizacjach, wykonanych testach itp.
Tereny, gdzie występują nowe warianty koronawirusa to miejsca, gdzie występować będą mutacje koronawirusa, których nie ma jeszcze w Niemczech. Do tego musi być wiadome, że wcześniejsze przechorowanie ani szczepienie nie zapewniają w danym przypadku pełnej ochrony.
O czym należy pamiętać, wjeżdżając do Niemiec?
Osoby przyjeżdżające z terenów wysokiego ryzyka i terenów, gdzie występują mutacje koronawirusa, muszą wypełnić odpowiedni formularz w Internecie. W nim należy podać dane osobowe oraz miejsce i okres odbywania wymaganej kwarantanny. Tam możliwe jest także wgranie negatywnego testu na koronawirusa, zaświadczenia o byciu ozdrowieńcem czy zaszczepionym.
Przy wjeździe do Niemiec z krajów, w których sytuacja jest niepokojąca, wszyscy, także zaszczepieni, muszą wykonać test na koronawirusa.
Osoby przebywające w ostatnich 10 dniach w Hochrisikogebiet oraz Virusvariantengebiet, muszą odbyć bezpośrednio po wjeździe do kraju kwarantannę na własny koszt.
W przypadku pobytu w kraju, gdzie występują mutacje koronawirusa, obowiązuje 14-dniowa kwarantanna bez możliwości wcześniejszego jej zakończenia. Osoby niezaszczepione i niebędące ozdrowieńcami przybywające z terenów wysokiego ryzyka muszą odbyć 10-dniową kwarantannę. Tę mogą skrócić jeśli doślą zaświadczenie o zaszczepieniu, byciu ozdrowieńcem lub negatywny wynik testu na koronawirusa.
Zasady te nie dotyczą osób jedynie przejeżdżających, bez postojów przez takie tereny.
Jak sprawdzane są dokumenty?
Zasadniczo wszystkie dokumenty należy mieć przy sobie przy wjeździe do kraju. Możliwe są bowiem losowe kontrole na granicach. W przypadku lotu samolotem należy je przedłożyć jeszcze przed wylotem, jeśli wymaga tego linia lotnicza. W przypadku jazdy pociągiem te będą sprawdzane w trakcie jazdy.
Kto musi opłacić koszty testu na koronawirusa?
Szybkie testy i testy PCR na koronawirusa robione za granicą, należy opłacić samemu. W Niemczech szybkie testy na koronawirusa pozostają darmowe.
Jakie obowiązują wyjątki?
Wyjątki dotyczą osób dojeżdżających za granicę do pracy, personelu zabezpieczającego transgraniczy transport osób i towarów i personelu firm transportowych.
Źródło: tagesschau
Stan na: 01.08.2021