Wyjście za potrzebą na niemieckiej autostradzie
Zgodnie z niemieckim kodeksem drogowym (StVO – Straßenverkehrsordnung) w Niemczech opuszczenie samochodu podczas stania w korku na autostradzie nie jest to dozwolone, informuje Auto Club Europa (ACE).
Oznacza to, że nie wolno wychodzić na autostradę, niezależnie od tego, czy ruch jest płynny, czy są utrudnienia, a auta stoją w miejscu. Również zatrzymywanie się na pasie awaryjnym (za wyjątkiem awarii), jest zabronione. W nagłych wypadkach można się tu zatrzymać. Na przykład, gdy motocykliście grozi udar cieplny w lecie. Jednak wyjście za potrzebą nie jest z punktu widzenia prawa uważane za sytuację awaryjną.
Ale co należy i można zrobić? W nagłej sytuacji pole manewru jest ograniczone. Dlatego ACE zdecydowanie zaleca zapobieganie: istnieją tak zwane toalety awaryjne lub toalety kieszonkowe. Nie zajmują dużo miejsca i są ich różne rodzaje – dla mężczyzn, kobiet i dzieci.
Korzystanie z toalety w samochodach kempingowych i przyczepach
Każdy, kto stoi w korku z kamperem i ma toaletę na pokładzie, może z niej skorzystać. Ale tylko w momencie postoju i tak długo, jak wyłączony jest zapłon. Jeśli ruch się wznowi, wszyscy pasażerowie muszą wrócić na swoje miejsca.
Inaczej jest w przypadku przyczepy kempingowej z toaletą: ta nie może być używana, ponieważ trzeba by było opuścić samochód i wejść na autostradę.
Lepiej robić wczesne i regularne przerwy
Aby sytuacja nie stała się niepotrzebnie napięta, ACE zaleca regularne przerwy: co najmniej co dwie godziny lub co 200 kilometrów. 15-minutowa przerwa pozwala na odpoczynek i na skorzystanie z toalety. Aplikacje mobilne z danymi w czasie rzeczywistym mogą również pomóc w zapobieganiu długotrwałym korkom i niepotrzebnemu obciążeniu pęcherza.
„Kto jednak wpadnie w spontaniczny, bardzo długi korek i nie ominie go zakaz wyjścia na autostradę, musi zachować szczególną czujność i mieć na uwadze innych użytkowników dróg”, mówi Svea Hagen z ACE.
Źródło: web