Chodzi m.in. o:
- konieczność przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa już w momencie przekraczania granicy (badanie nie może być wykonane później niż na 48 godzin przed planowanym przyjazdem do Niemiec),
- obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu obejmie także medyków, pracowników transgranicznych (tzw. Pendler), uczniów i studentów, a także osoby odwiedzające rodzinę i bliskich,
- dla tranzytu nadal obowiązują wyjątki pod względem konieczności zgłaszania przejazdu przez Niemcy, kwarantanny oraz obligatoryjnych testów,
- w zależności od landu mogą obowiązywać różne rozporządzenia, które definiują długość obowiązkowej kwarantanny oraz możliwość zwolnienia lub jej skrócenia.
Jadąc do Niemiec należy pamiętać o obowiązku wypełnienia deklaracji wjazdowej online (na stronie einreiseanmeldung.de) lub wydrukowania, uzupełnienia i zabrania formularza w formie papierowej.
Obowiązkowa kwarantanna w Niemczech obejmuje zasadniczo wszystkie osoby przyjeżdżające z krajów lub regionów określanych przez Instytut Roberta Kocha jako obszary ryzyka. Izolacji muszą się poddać osoby, które w okresie 10 dni poprzedzających przyjazd do RFN przebywały na obszarze ryzyka. Takie osoby są zobowiązane do niezwłocznego udania się do celu swojej podróży w Niemczech i przystąpienia tam do kwarantanny.
Wskazówka: W zakresie obowiązkowej kwarantanny obowiązują różne regulacje, za które odpowiadają poszczególne kraje związkowe. Różnice mogą dotyczyć długości izolacji, jej skrócenia oraz zwolnienia z niej.
Kto nie musi wypełniać deklaracji wjazdowej?
W przypadku podróży do lub z obszaru z wysoką zachorowalnością z obowiązku wypełnienia deklaracji wjazdowej do Niemiec są zwolnione:
- osoby, które tylko przejeżdżały przez obszar najwyższego ryzyka zakażeniem (tzw. Hochinzidenzgebiet),
- osoby, które tylko przejeżdżają przez teren RFN i w najszybszy możliwy sposób je opuszczają,
- osoby, które w ramach ruchu granicznego przebywały nie dlużej niż 24 godziny na terenie obszaru najwyższego ryzyka zakażeniem lub które wjeżdżają do RFN na nie dłużej niż 24 godziny,
- oraz członkowie oficjalnych delegacji.
Kiedy kraj jest uważany za obszar z wysoką zachorowalnością?
Kraj lub region określanym mianem tzw. Hochinzidenzgebiet, to obszar, w którym średnia liczba zachorowań na 100.000 mieszkańców znacząco przekracza średnią RFN, jednak jest nie mniejsza niż 200. Na terenie takiego obszaru występują również bardzo zaraźliwe mutacje koronawirusa.
Listę krajów uważanych za obszary ryzyka publikuje niemiecki Instytut Roberta Kocha. Na podstawie danych instytutu są podejmowane decyzje odnośnie zasad testowania, kwarantanny oraz przekraczania niemieckiej granicy.