W piątek na stronie Instytutu Roberta Kocha, który klasyfikuje terytoria pod kątem ryzyka związanego z ryzykiem zakażenia, pojawiła się informacja o tym, że od niedzieli Polska nie będzie już obszarem, gdzie takowe jest największe. Zmiana z Hochinzidenzgebiet na Risikogebiet jest pochodną spadającej liczby nowych zakażeń w Polsce i wiąże się z ułatwieniami przy okazji przekraczania granicy.
Wskazówka: Od 9 maja cała Polska jest uznawana przez Niemcy za obszar podwyższonego ryzyka (niem. Risikogebiet), ale jeżeli przebywaliśmy na terenie Polski do 8 maja (włącznie), to do 18 maja obowiązują nas zasady jak przy wjeździe obszaru o szczególnie wysokim ryzyku związanym z dużą liczbą zakażeń (negatywny test przed wjazdem). Taki stan rzeczy jest związany z tzw. zasadą 10 dni. Dla określenia zasad obowiązujących przy przekraczaniu niemieckiej granicy (m.in. wymogu posiadania negatywnego wyniku testu) służby biorą pod uwagę, w jakim obszarze przebywaliśmy w okresie 10 dni poprzedzających wjazd.
Co się zmienia przy podróży do Niemiec, a co nadal obowiązuje?
Zmiany w zakresie przekraczania granicy niemieckiej dotyczą przede wszystkim drogi lądowej. Oznacza to, że niemieckie władze utrzymały wymóg posiadania negatywnego testu na koronawirusa w przypadku lotu samolotem (w momencie pisania tego artykułu ta zasada obowiązuje do 12 maja).
Przy przekraczaniu granicy drogą lądową zasadniczo nadal obowiązuje nas kwarantanna (10 dni), którą można skrócić po 5 dniach poprzez uzyskanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Zmiany związane z nową klasyfikacją Polski dotyczą natomiast wymogu posiadania negatywnego wyniku aktualnego testu na koronawirusa już w chwili wjazdu z Polski do Niemiec. Ten obowiązek w przypadku Polski zostaje zniesiony, a test można wykonać już w Niemczech, jednak nie później niż 48 godzin po przekroczeniu granicy. Ułatwienia dotyczą również ozdrowieńców oraz osób zaszczepionych. Jeśli należymy do jednej z tych grup, jesteśmy zwolnieni z kwarantanny. Obowiązują jednak pewne wymogi, o których informuje polska ambasada w Niemczech:
- 14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki,
- przyjęcie szczepionki dopuszczonej w UE,
- zaświadczenie w języku angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim (np. w Międzynarodowej Książeczce Szczepień).
Uwaga: “Ozdrowieniec to osoba, która nie ma objawów choroby, a u której potwierdzono zachorowanie pozytywnym wynikiem testu PCR, PoC-PCR lub inną metodą amplifikacji kwasu nukleinowego. Osoba może korzystać ze zwolnienia z kwarantanny w okresie 28 dni po pozytywnym teście do 6 miesięcy. […] Za potwierdzenie bycia ozdrowieńcem może służyć m.in. zaświadczenie lekarskie o przebytej chorobie; pozytywny wynik testu PCR z negatywnym wynikiem testu po zakończonej izolacji; zaświadczenie od lokalnego urzędu ds. zdrowia o przebytej kwarantannie w związku z zachorowaniem na COVID-19. Dokumenty mogą być w formie papierowej lub cyfrowej.”
W mocy zostaje utrzymana obowiązkowe rejestracja przyjazdu do Niemiec poprzez stronę einreiseanmeldung.de.
Więcej informacji dotyczących przekraczania niemieckiej granicy, kwarantanny oraz obowiązkowych testów znajduje się pod tym linkiem: