Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Nowe zasady przy przekraczaniu niemieckiej granicy! Co się zmienia dla Polaków?

Instytut Roberta Kocha od niedzieli uznaje Polskę jako obszar podwyższonego ryzyka (niem. Risikogebiet), podczas gdy wcześniej uznawana była za obszar o szczególnie wysokim ryzyku związanym z dużą liczbą zakażeń (niem. Hochinzidenzgebiete). Zmiana w klasyfikacji oznacza również zmiany na granicy.

W piątek na stronie Instytutu Roberta Kocha, który klasyfikuje terytoria pod kątem ryzyka związanego z ryzykiem zakażenia, pojawiła się informacja o tym, że od niedzieli Polska nie będzie już obszarem, gdzie takowe jest największe. Zmiana z Hochinzidenzgebiet na Risikogebiet jest pochodną spadającej liczby nowych zakażeń w Polsce i wiąże się z ułatwieniami przy okazji przekraczania granicy.

Wskazówka: Od 9 maja cała Polska jest uznawana przez Niemcy za obszar podwyższonego ryzyka (niem. Risikogebiet), ale jeżeli przebywaliśmy na terenie Polski do 8 maja (włącznie), to do 18 maja obowiązują nas zasady jak przy wjeździe obszaru o szczególnie wysokim ryzyku związanym z dużą liczbą zakażeń (negatywny test przed wjazdem). Taki stan rzeczy jest związany z tzw. zasadą 10 dni. Dla określenia zasad obowiązujących przy przekraczaniu niemieckiej granicy (m.in. wymogu posiadania negatywnego wyniku testu) służby biorą pod uwagę, w jakim obszarze przebywaliśmy w okresie 10 dni poprzedzających wjazd.

Co się zmienia przy podróży do Niemiec, a co nadal obowiązuje?

Zmiany w zakresie przekraczania granicy niemieckiej dotyczą przede wszystkim drogi lądowej. Oznacza to, że niemieckie władze utrzymały wymóg posiadania negatywnego testu na koronawirusa w przypadku lotu samolotem (w momencie pisania tego artykułu ta zasada obowiązuje do 12 maja).

Przy przekraczaniu granicy drogą lądową zasadniczo nadal obowiązuje nas kwarantanna (10 dni), którą można skrócić po 5 dniach poprzez uzyskanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Zmiany związane z nową klasyfikacją Polski dotyczą natomiast wymogu posiadania negatywnego wyniku aktualnego testu na koronawirusa już w chwili wjazdu z Polski do Niemiec. Ten obowiązek w przypadku Polski zostaje zniesiony, a test można wykonać już w Niemczech, jednak nie później niż 48 godzin po przekroczeniu granicy. Ułatwienia dotyczą również ozdrowieńców oraz osób zaszczepionych. Jeśli należymy do jednej z tych grup, jesteśmy zwolnieni z kwarantanny. Obowiązują jednak pewne wymogi, o których informuje polska ambasada w Niemczech:

  • 14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki,
  • przyjęcie szczepionki dopuszczonej w UE,
  • zaświadczenie w języku angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim (np. w Międzynarodowej Książeczce Szczepień).

Uwaga: “Ozdrowieniec to osoba, która nie ma objawów choroby, a u której potwierdzono zachorowanie pozytywnym wynikiem testu PCR, PoC-PCR lub inną metodą amplifikacji kwasu nukleinowego. Osoba może korzystać ze zwolnienia z kwarantanny w okresie 28 dni po pozytywnym teście do 6 miesięcy. […] Za potwierdzenie bycia ozdrowieńcem może służyć m.in. zaświadczenie lekarskie o przebytej chorobie; pozytywny wynik testu PCR z negatywnym wynikiem testu po zakończonej izolacji; zaświadczenie od lokalnego urzędu ds. zdrowia o przebytej kwarantannie w związku z zachorowaniem na COVID-19. Dokumenty mogą być w formie papierowej lub cyfrowej.”

W mocy zostaje utrzymana obowiązkowe rejestracja przyjazdu do Niemiec poprzez stronę einreiseanmeldung.de.

Więcej informacji dotyczących przekraczania niemieckiej granicy, kwarantanny oraz obowiązkowych testów znajduje się pod tym linkiem:

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!