Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Podatki, smartfony, tablice – oto co zmieniło się wraz z 1 marca w Niemczech

Wraz z początkiem marca w Niemczech weszły w życie nowe ustawy i regulacje. Niektóre z nich mają ułatwić życie podatnikom i konsumentom. Krótki zarys.

Wypełnione oświadczenie podatkowe

Mało kto chętnie wypełnia swoje zeznanie podatkowe. Lamenty podatników zostały jednak wysłuchane i uruchomiono wygodną alternatywę. Od kilku dni urzędy oferują już wypełnione zeznanie podatkowe. Jak to możliwe? Finanzamty korzystają z wszystkich automatycznie przesyłanych danych, do których mają dostęp.

Dotacje dla właścicieli domów

Osoby będące właścicielami domów i mieszkań mogą liczyć na dotację na doradztwo związane z oszczędzaniem energii. Wysokość subwencji to 60% kosztów kwalifikowanych za usługę doradczą. Jest to maksymalnie 800 Euro dla domów jednorodzinnych i bliźniaków oraz 1100 Euro dla domów z co najmniej trzema jednostkami mieszkaniowymi.

Stuprocentową dotację kwalifikowanych kosztów doradztwa nieprzekraczającą do 500 Euro można otrzymać na poczet przedstawienia wyniku ekspertyzy podczas zebrania wspólnoty mieszkaniowej lub rady mieszkańców.

Smartfony w samolocie

Osoby posiadające smartfony i latające liniami Lufthansy mogą korzystać z swojego telefonu czy tabletu na zdecydowanej większości połączeń lotniczych. Także podczas startu i lądowania.  Urządzenia muszą być jednak w tzw. „trybie samolotowym” a co za tym idzie, przesyłanie danych sieciowych musi zostać wyłączone. Pasażerowie mogą jednak korzystać z sieci Lufthansy – tzw. Flynetu. Za połączenie będzie jednak pobierana opłata.

Tablice w motorowerach i mopedach

Wraz z 1 marca rozpoczął się nowy sezon dla posiadaczy dwóch kółek. Właściciele powinni pamiętać o wymianie tzw. Versicherungsschildu  – z czarnego na niebieski, tak by być nadal chronionym przed wypadkami bądź innymi zdarzeniami drogowymi.

Premie dla rolników

Małe i średnie gospodarstwa mogą liczyć na premie finansowe. Zasadniczo: im większe gospodarstwo tym większa premia. Małe gospodarstwa wraz z początkiem miesiąca powinny otrzymać również premię za redystrybucję. Pierwsze 30 hektarów którymi gospodaruje dany rolnik jest dotowane kwotą 50 Euro/ha. Za kolejne 16 ha – 30 Euro od hektara.  

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.