Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Kto musi zapłacić za miejsce ostatniego spoczynku

Pogrzeb w Niemczech – kto za niego płaci i ile kosztuje?

pogrzeb niemcy, koszty pogrzebu w niemczech, pochówek niemcy, beerdigung, bestattung, kosten der bestattung
Foto: Freepik
Śmierć bliskiej osoby to przede wszystkim strata emocjonalna. Ma ona jednak również konsekwencje finansowe. Pogrzeb w Niemczech może być bardzo kosztowny. Oto kto musi za niego zapłacić oraz inne ważne informacje związane z tym tematem.

Koszty pogrzebu w Niemczech

Niestety, umieranie jest tak samo częścią życia, jak narodziny. Podczas gdy początek życia jest radosnym wydarzeniem, umieranie wiąże się z żalem i cierpieniem. Nakłada ono także dodatkowe obciążenie na pogrążonych w żałobie. Ktoś musi zająć się pochówkiem. Średnie koszty pogrzebu w Niemczech mogą szybko osiągnąć od 3.000 do 4.000 euro. Jeśli zmarły miał ekstrawaganckie życzenia, wszystko jest znacznie droższe.

Dzieci i krewni nie płacą automatycznie

Nadal istnieje powszechne założenie, że dzieci i najbliżsi krewni automatycznie muszą pokryć koszty pogrzebu. Jednym z powodów takiego podejścia jest fakt, że zgodnie z niemieckim kodeksem cywilnym (BGB) krewni w linii prostej – tj. rodzice i dzieci – są zobowiązani do wzajemnego wspierania się.

Prawo reguluje jednak również koszty pogrzebu. Paragraf 1968 BGB stanowi, że spadkobierca musi ponieść koszty pogrzebu. Jeśli mimo pokrewieństwa nie zostałeś wskazany jako spadkobierca, nie będziesz musiał ponosić żadnych kosztów pogrzebu w Niemczech. W praktyce może się jednak zdarzyć, że i tak będziesz musiał zapłacić.

Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy testament został otwarty dopiero po pogrzebie, tj. dopiero wtedy dowiadujesz się, że nie jesteś spadkobiercą, ale zawarłeś już umowę z firmą pogrzebową. Wówczas przedsiębiorca pogrzebowy ma prawo do otrzymania od Ciebie zapłaty. Możesz jednak zażądać zwrotu kosztów od spadkobiercy lub – jeśli jeszcze nie zapłaciłeś przedsiębiorcy pogrzebowemu – odszkodowania.

To samo dotyczy sytuacji, gdy przepisy prawa pogrzebowego regulują kraje związkowe i przewidują one na przykład, że organizacją pogrzebu muszą zająć się małżonkowie, dzieci lub rodzice. Osoby odpowiedzialne za pogrzeb muszą w pierwszej kolejności zająć się pogrzebem i ponieść jego koszty. Jeśli tego nie zrobią, do akcji wkracza gmina i odzyskuje od nich pieniądze. Osoba odpowiedzialna za pogrzeb może następnie zwrócić się do spadkobiercy o zwrot kosztów.

Zrzeczenie się spadku. Wtedy nadal trzeba ponieść koszty

Jeśli jako spadkobierca chcesz uniknąć kosztów pogrzebu, możesz zrzec się spadku. Nie gwarantuje to jednak, że nie będziesz musiał płacić. Jeśli wszyscy spadkobiercy zrzekną się spadku, władze lokalne i tak zorganizują pogrzeb i zażądają zwrotu pieniędzy od bliskich krewnych, takich jak partner i dzieci. Tylko jeśli nie masz wystarczających środków finansowych, możesz zwrócić się do urzędu opieki społecznej o pokrycie kosztów pogrzebu.

Zwrot kosztów pogrzebu w Niemczech

Jeśli osoba trzecia spowodowała śmierć osoby, spadkobiercy niekoniecznie muszą ponosić koszty pogrzebu, ponieważ mogą zażądać zwrotu kosztów od osoby odpowiedzialnej. Niemiecki kodeks cywilny (BGB) przewiduje prawnie wiążący obowiązek wypłaty odszkodowania.

Tekst przygotowany przy współpracy z Kucharski – usługi pogrzebowe.

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 czerwca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.