Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Czego nie robić na imprezie świątecznej w Niemczech

Niedługo rozpocznie się czas imprez świątecznych. Niektórzy cieszą się, że będą mogli w gronie kolegów z pracy miło spędzić czas, inni uważają to za przykry obowiązek. Jednak czy pracownik rzeczywiście musi wziąć udział w takiej imprezie? Czy grożą mu jakieś konsekwencje?

Odmowa = zwolnienie?

Większość imprez świątecznych odbywa się poza regularnym czasem pracy – wieczorem lub w weekend. Nie ma obowiązku wzięcia udziału, ponieważ imprezy odbywają się w ramach czasu wolnego pracownika. Pracodawca nie może tym samym zmusić zatrudnionych do udziału w imprezie świątecznej. Kto nie przyjdzie nie może otrzymać nagany ani zostać zwolniony.

Czy impreza świąteczna liczy się jako nadgodziny?

Nie. Ponieważ takie wydarzenie nie zawiera się w czasie pracy, nie można liczyć także na wynagrodzenie za nadgodziny.

Czy pracownik ma prawo do uczestnictwa w imprezie?

Co ciekawe pracodawca nie może nikogo wykluczyć z spotkania wbrew jego woli, ale dozwolone jest jednak zaproszenie tylko jednej grupy (filia, oddział, dział itp.). Poza tym w niektórych przedsiębiorstwach wymagane jest, by część pracowników pozostała na swoich stanowiskach (służby ratunkowe itp.).

Kto ma prawo do prezentu?

Jeśli pracodawca podaruje na imprezie świątecznej pracownikom prezenty, osoby, które zrezygnowały z uczestnictwa w firmowej wigilii, nie mają prawa do podarunku, ani do wyrównania finansowego.

Jak zachowywać się na firmowej wigilii?

Podczas imprezy świątecznej pracownicy powinni zachowywać się w miarę normalnie. Nie pić przesadnej ilości alkoholu, nie ubierać się wyzywająco i ekscentrycznie. To może zostać źle przyjęte przez przełożonych. Obrażanie współpracowników i tym podobne zachowania mogą w wyjątkowych okolicznościach skutkować przykrymi dla pracownika konsekwencjami, jeśli zachowanie doprowadzi do niezdolności kontynuowania stosunku pracy.

Zdjęcia i filmiki z wigilii na portalach społecznościowych?

Kompromitujące filmy nie mogą być publikowane w mediach społecznościowych. Kto wrzuci filmik przedstawiających przykładowo szefa upadającego na bufet, ryzykuje naganę lub proces o zadośćuczynienie pieniężne za poniesione krzywdy. Zdjęcie można wrzucać do sieci tylko za zgodą osób znajdujących się na fotografiach. Zgodę można jednak wycofać. Osoba, która wieczorem nie miała problemu z publikacją zdjęcia na facebooku, na drugi dzień może mieć już inne zdanie. Najlepiej przed rozpoczęciem imprezy ustalić więc, by nigdzie nie publikować zrobionych zdjęć.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Dyskusje na temat zdecydowanie za wysokich czynszów w Niemczech powracają co jakiś czas. Dlaczego? Czy istniejące już ograniczenia nie działają?

Wiele osób mieszkających i pracujących w Niemczech zdążyło się już przekonać, że jazda samochodem po Niemczech może

Zimowy rozkład jazdy niemieckich kolei został już opublikowany, a pożądane bilety w promocyjnej cenie można już rezerwować. Należy

Zobacz jeszcze to!