Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Czy w Niemczech można w pracy pić alkohol?

alkohol w pracy

Czasami przy ciągłym stresie w pracy, aż marzy się wypicie kieliszka wina czy piwa. Jak wygląda jednak sytuacja prawna w temacie picia alkoholu w pracy?

Istnieją firmy, które zezwalają na kieliszek wina w celu poprawienia kreatywnej weny. W innych miejscach małe piwko nie jest niczym nadzwyczajnym. Jak to wygląda jednak od strony prawnej? Czy pracownicy mogą pić w czasie pracy alkohol? Okazuje się, że zasadniczo tak. Ubezpieczalnia DGUV podkreśla jednak, że osoba ubezpieczona poprzez spożycie alkoholu, narkotyków czy innych środków odurzających nie może wprawić się w stan, w którym mogłaby zagrozić sobie lub innym.

Surowe zasady dla niektórych grup zawodowych

W Niemczech mamy do czynienia z relatywnym zakazem spożycia alkoholu. Oznacza to, że pracownik nie może upić się w pracy, ani nie może przyjść do pracy  w stanie upojenia. Musi więc dostosować swoje życie prywatne do rytmu pracy.

Surowe zasady dotyczą niektórych grup zawodowych, jak kierowców autobusów, którzy będąc w pracy, muszą mieć 0 promili w organizmie.

Zakaz możliwy tylko w niektórych przypadkach

Pracodawca ma zasadniczo możliwość całkowitego zakazania spożycia alkoholu w miejscu pracy. Jednak nie zawsze. Musi dopasować bowiem swój interes niezakłóconego i pozbawionego ryzyka prowadzenia działalności z interesem pracownika do wolności działania, który obejmuje także spożycie alkoholu z umiarem.

Całkowity zakaz spożycia alkoholu jest więc możliwy tylko, gdy abstynencja jest wymagana do wypełnienia obowiązku pracy i zapewnienia bezpieczeństwa.

Tam, gdzie funkcjonuje rada zakładowa, odpowiedni zakaz wymaga zgody wszystkich członków.

Źródło: n-tv

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Podatek dochodowy (niem. Einkommensteuer) jest potrącany z wynagrodzenia pracowników w formie podatku od wynagrodzenia (niem. Lohnsteuer). Jednym z decydujących czynników

W przypadku rezygnacji lub wypowiedzenia umowy każdy z zainteresowanych winien odsunąć na bok swoje osobiste pobudki i skoncentrować się

Jak postępować, kiedy bankomat zacznie stwarzać problemy? Wewnętrzny spokój i garść podstawowych informacji w zupełności wystarczy.

Osoby lubiące szybką jazdę, często korzystają z aplikacji informujących o kontrolach i radarach policyjnych. W ten sposób mogą

Zobacz jeszcze to!