Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Czy w Niemczech można w pracy pić alkohol?

alkohol w pracy

Czasami przy ciągłym stresie w pracy, aż marzy się wypicie kieliszka wina czy piwa. Jak wygląda jednak sytuacja prawna w temacie picia alkoholu w pracy?

Istnieją firmy, które zezwalają na kieliszek wina w celu poprawienia kreatywnej weny. W innych miejscach małe piwko nie jest niczym nadzwyczajnym. Jak to wygląda jednak od strony prawnej? Czy pracownicy mogą pić w czasie pracy alkohol? Okazuje się, że zasadniczo tak. Ubezpieczalnia DGUV podkreśla jednak, że osoba ubezpieczona poprzez spożycie alkoholu, narkotyków czy innych środków odurzających nie może wprawić się w stan, w którym mogłaby zagrozić sobie lub innym.

Surowe zasady dla niektórych grup zawodowych

W Niemczech mamy do czynienia z relatywnym zakazem spożycia alkoholu. Oznacza to, że pracownik nie może upić się w pracy, ani nie może przyjść do pracy  w stanie upojenia. Musi więc dostosować swoje życie prywatne do rytmu pracy.

Surowe zasady dotyczą niektórych grup zawodowych, jak kierowców autobusów, którzy będąc w pracy, muszą mieć 0 promili w organizmie.

Zakaz możliwy tylko w niektórych przypadkach

Pracodawca ma zasadniczo możliwość całkowitego zakazania spożycia alkoholu w miejscu pracy. Jednak nie zawsze. Musi dopasować bowiem swój interes niezakłóconego i pozbawionego ryzyka prowadzenia działalności z interesem pracownika do wolności działania, który obejmuje także spożycie alkoholu z umiarem.

Całkowity zakaz spożycia alkoholu jest więc możliwy tylko, gdy abstynencja jest wymagana do wypełnienia obowiązku pracy i zapewnienia bezpieczeństwa.

Tam, gdzie funkcjonuje rada zakładowa, odpowiedni zakaz wymaga zgody wszystkich członków.

Źródło: n-tv

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!