Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Mariä Himmelfahrt 2025

Gdzie w Niemczech 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy?

Mariä Himmelfahrt 2025, Mariä Himmel, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia, Święto, Gdzie w Niemczech 15 sierpnia jest wolne?, 15 sierpnia w Niemczech, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny w Niemczech, Mariä Himmelfahrt w Niemczech, Mariä Himmelfahrt Niemcy,
Zdjęcie: freepik
W połowie sierpnia w niemieckim kalendarzu pojawia się święto o nazwie Mariä Himmelfahrt, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Choć ma ono charakter religijny i jest dniem ustawowo wolnym, nie obowiązuje w całych Niemczech. Gdzie dokładnie można wtedy liczyć na wolne?

Mariä Himmelfahrt, tak samo jak Wniebowstąpienie Najświętszej Maryi Panny w Polsce, obchodzi się w Niemczech każdego roku 15 sierpnia. W 2025 roku przypada w piątek, co dla niektórych oznacza długi weekend. Święto to ma stałą datę i jest jednym z najważniejszych katolickich dni w kalendarzu liturgicznym.

Gdzie 15 sierpnia jest wolne?

W Niemczech Mariä Himmelfahrt nie obowiązuje jako dzień wolny od pracy na terenie całego kraju. Ustawowo wolne mają mieszkańcy Saary oraz wybranych gmin w Bawarii.

W Bawarii decydującym czynnikiem jest udział katolików w lokalnej społeczności. Jeżeli w danej gminie większość mieszkańców stanowią katolicy, 15 sierpnia uznawany jest tam za dzień wolny od pracy. W praktyce dotyczy to aktualnie około 1700 bawarskich miejscowości.

W pozostałych landach Niemiec, takich jak np. Nadrenia Północna-Westfalia, Berlin czy Hesja, dzień ten nie jest dniem wolnym — trzeba normalnie iść do pracy.

Znaczenie święta

Mariä Himmelfahrt upamiętnia według tradycji katolickiej wzięcie Maryi z duszą i ciałem do nieba po jej śmierci. Choć wydarzenie to nie znajduje się w Biblii, jest uznawane za istotny element katolickiej wiary. Papież Pius XII oficjalnie ogłosił to dogmatem w 1950 roku.

Z obchodami święta 15 sierpnia wiąże się tradycja nazywana Kräuterweihe, czyli święcenie ziół i kwiatów w kościołach. Wierni w Niemczech przynoszą tzw. Kräuterbuschen — bukiety z ziół i kwiatów polnych mające symbolizować uzdrowienie i ochronę przed złem. 

Źródło: augsburger-allgemeine

Zdjęcie: freepik

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Rząd RFN podaje po raz kolejny pomocną dłoń rodzicom. W związku z pandemią mogą oni liczyć na tzw. Kinderbonus, czyli

Przedsiębiorcy z Polski nie tylko w Polsce mają problemy z nierzetelnymi zleceniodawcami, ten problem zgłaszają u nas również,

Gdzie rodziny znajdą najlepsze warunki na urlop nad morzem w Niemczech? Nowe badanie pokazuje, które miejsce na wakacje naprawdę jest

W przypadku rezygnacji lub wypowiedzenia umowy każdy z zainteresowanych winien odsunąć na bok swoje osobiste pobudki i skoncentrować się

Zobacz jeszcze to!