Mariä Himmelfahrt, tak samo jak Wniebowstąpienie Najświętszej Maryi Panny w Polsce, obchodzi się w Niemczech każdego roku 15 sierpnia. W 2025 roku przypada w piątek, co dla niektórych oznacza długi weekend. Święto to ma stałą datę i jest jednym z najważniejszych katolickich dni w kalendarzu liturgicznym.
Gdzie 15 sierpnia jest wolne?
W Niemczech Mariä Himmelfahrt nie obowiązuje jako dzień wolny od pracy na terenie całego kraju. Ustawowo wolne mają mieszkańcy Saary oraz wybranych gmin w Bawarii.
W Bawarii decydującym czynnikiem jest udział katolików w lokalnej społeczności. Jeżeli w danej gminie większość mieszkańców stanowią katolicy, 15 sierpnia uznawany jest tam za dzień wolny od pracy. W praktyce dotyczy to aktualnie około 1700 bawarskich miejscowości.
W pozostałych landach Niemiec, takich jak np. Nadrenia Północna-Westfalia, Berlin czy Hesja, dzień ten nie jest dniem wolnym — trzeba normalnie iść do pracy.
Znaczenie święta
Mariä Himmelfahrt upamiętnia według tradycji katolickiej wzięcie Maryi z duszą i ciałem do nieba po jej śmierci. Choć wydarzenie to nie znajduje się w Biblii, jest uznawane za istotny element katolickiej wiary. Papież Pius XII oficjalnie ogłosił to dogmatem w 1950 roku.
Z obchodami święta 15 sierpnia wiąże się tradycja nazywana Kräuterweihe, czyli święcenie ziół i kwiatów w kościołach. Wierni w Niemczech przynoszą tzw. Kräuterbuschen — bukiety z ziół i kwiatów polnych mające symbolizować uzdrowienie i ochronę przed złem.
Źródło: augsburger-allgemeine
Zdjęcie: freepik