Zachęta dla potencjalnego pracownika: Pracodawca chce skusić kandydata nieopodatkowaną premią wyrównawczą z tytułu inflacji (niem. Inflationsausgleichsprämie). Czy musi go jednak zapytać, czy już wcześniej otrzymał premię wyrównawczą z tytułu inflacji od innego pracodawcy? Nie. Ta premia powiązana jest bowiem z pracodawcą, co oznacza, że każdy pracodawca może wypłacić pracownikowi do 31 grudnia 2024 r. 3000 euro nieopodatkowanej premii.
Premia także dla wspólników zarządzających przedsiębiorstwem
Sytuacja pod względem podatków nieco się komplikuje, gdy wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (niem. Gesellschaft mit beschränkter Haftung GmbH) wypłaci sobie nieopodatkowaną premię inflacyjną. Jeśli umowa o pracę nie określa, że może on skorzystać również z nieopodatkowanych dodatków do wynagrodzenia, urząd skarbowy uzna to jako potajemną wypłatę zysku. Zatem nieopodatkowana premia inflacyjna zostałaby ponownie doliczona do dochodu spółki podlegającego opodatkowaniu, a wspólnik musiałby zapłacić podatek od zysków kapitałowych w wysokości nieopodatkowanej wypłaty.
Jak uniknąć tzw. potajemnego wypłacenia zysku?
Trzeba tylko udowodnić, że nieopodatkowana wypłata premii inflacyjnej jest zwyczajem zakładowym. W tym celu także inni pracownicy spółki, zwłaszcza każdy członek zarządu spółki, muszą otrzymać nieopodatkowaną premię.
Premia inflacyjna za nadgodziny
Czy pracodawca może wypłacić nieopodatkowaną premię inflacyjną, a w zamian za to zmniejszyć liczbę przepracowanych przez pracownika nadgodzin? Wszystko zależy od tego, co pracodawca ustalił z zatrudnionym. Jeśli zdecydowano, że nadgodziny muszą być wypłacane, nie można tego zmienić na nieopodatkowaną premię inflacyjną. Dlaczego? Zwolnienie z podatku wymaga, aby płatność była dokonywana osobno w stosunku do należnego wynagrodzenia. Jeśli zatem istnieje prawny wymóg dokonania płatności, to warunek „dodatkowo do należnego wynagrodzenia za pracę, do którego pracodawca jest zobowiązany” nie zostanie spełniony. Jednak w przypadku gdy obie strony zdecydowały, iż nadgodziny przeliczą na czas wolny, wypłata nieopodatkowanej premii inflacyjnej jest możliwa.
Premia w formie przedmiotów zamiast pieniędzy
Dla wielu pracodawców wypłacenie premii w wysokości 3000 euro dodatkowo do wynagrodzenia brutto jest niemożliwe. Co ciekawe, premia nie musi być wypłacona w gotówce. Wolna od podatku premia wyrównująca inflację może być również wypłacona w ramach świadczenia rzeczowego lub usługi. Przykładowo rzeźnicy lub piekarze pozwalają pracownikom co miesiąc zabrać za darmo jedzenie o wartości 100 euro. Pracodawca musi jednak zarejestrować takie nieopodatkowane świadczenia rzeczowe lub usługowe na koncie płacowym jako wypłatę gotówkową i wyraźnie zaznaczyć, że chodzi o nieopodatkowaną premię inflacyjną.
Premia inflacyjna zamiast regularnych dobrowolnych płatności specjalnych
Czy pracodawca może zamienić regularne dodatki płacowe na nieopodatkowaną premię inflacyjną? Tak, ale tylko wtedy, gdy nie istnieje żadne roszczenie prawne z tytułu gratyfikacji specjalnej i gdy nie ma zobowiązania umownego do jej wypłacenia.