Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Jak prawidłowo zameldować się jako osoba bezrobotna w Niemczech?

Federalny Urząd Pracy chciałby wiedzieć o fakcie utraty pracy jak najszybciej. O czym warto pamiętać by zaoszczędzić sobie kłopotów i stresów? Jakie dokumenty są potrzebne? Odpowiadamy!

Zasadniczo bezrobocie nie zaczyna się w pierwszym dniu bez pracy a znacznie wcześniej. Każda osoba, która wie, że straci pracę jest zobowiązana do powiadomienia o tym urzędników co najmniej 3 miesiące przed wygaśnięciem stosunku pracy. Osoba będąca już bezrobotną ma 3 dni na zgłoszenie tego faktu w urzędzie pracy.

Urząd można powiadomić na trzy różne sposoby:

  1. Telefonicznie,
  2. Osobiście, na wcześniej umówiony termin,
  3. Internetowo, poprzez stronę Federalnego Urzędu Pracy (arbeitsagentur.de).

Każdy, kto nie zgłosi się w wyżej wymienionych okresach ryzykuje wstrzymaniem wypłaty zasiłku (tzw. Sperrzeit) na tydzień. Również okres jego otrzymywania zostaje skrócony o siedem dni.

Z wstrzymaniem zasiłku należy liczyć się również składając wypowiedzenie. Każdy to zwolni się z pracy lub zostanie zwolniony na skutek swego zachowania ryzykuje wstrzymaniem świadczenia nawet na 12 tygodni. Powody złożenia wypowiedzenia lub powody które doprowadziły do wyrzucenia z pracy należy przedłożyć przy składaniu wniosku o zasiłek dla bezrobotnych Arbeitslosengeld.

Warto pamiętać również o tym, że zameldować się jako osoba bezrobotna należy się w odpowiedniej placówce Federalnego Urzędu Pracy. Listę urzędów wraz z danymi kontaktowymi można również znaleźć na stronie arbeitsagentur.de.

Jak wygląda cały proces? Po pierwszym kontakcie z urzędnikami, obowiązkowo do urzędu należy udać się również osobiście. Dlaczego? Zasiłek dla bezrobotnych nie jest wypłacany automatycznie, należy złożyć wniosek o jego przyznanie. Chodzi o tzw. Grundantrag, który obejmuje ostatnich pięć lat kariery zawodowej. Co ciekawe, wypełniając go w internecie, należy podać jedynie informacje dotyczące ostatnich 24 miesięcy.

Jakie dokumenty są wymagane?

  • Dowód osobisty,
  • Karta podatkowa (niem. Lohnsteuerkarte),
  • Ewentualnie decyzje związane z wcześniej już pobieranymi świadczeniami (decyzja zezwalająca, czyli Bewilligungsbescheid, potwierdzenie pobierania zasiłku) np. świadczenia dla bezrobotnych również w innej placówce urzędu.
  • Ewentualnie zaświadczenie o zatrudnieniu czyli Arbeitsbescheinigung,
  • Ewentualnie wypowiedzenie,
  • Ewentualnie zlecenie na wykonanie jednostkowej pracy,
  • Ewentualnie zaświadczenie o pobieraniu zasiłku chorobowego Krankengeld.

Ważnym punktem są zaświadczenia wystawiane przez byłych pracodawców (do 5 lat wstecz). Zabiegać o ich wystawienie przez pracodawcę należy jednak samemu. Warto o tym pamiętać, gdyż dopóki Urząd Pracy nie otrzyma dokumentów nie może rozpatrzyć wniosku.

Wypełniony wniosek należy złożyć osobiście w Urzędzie Pracy. Podczas rozmowy z doradcą omawiany będzie nie tylko wniosek, ale i perspektywy zawodowe – czy w grę wchodzi zmiana zawodu? Dodatkowe szkolenia? Jakie dana osoba ma plany na przyszłość? – to tylko niektóre z pytań, które zwykle padają w trakcie takiej rozmowy.

Później urzędnicy ostatecznie sprawdzają wniosek i decydują o przyznaniu zasiłku. Trwa to zwykle kilka dni. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Wysoki popyt na miejsca opieki wpływa również na pensje. W ubiegłym roku pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin otrzymywali średnio
Dodatek mieszkaniowy Wohngeld jest formą wsparcia niemieckiego rządu dla osób, które ze względu na niski dochód mają problemy z opłaceniem

Już od 15 lat, czyli od wstąpienia Polski w szeregi Unii Europejskiej Polacy bez większych problemów mogą rejestrować

Rozpoczął się czas wakacji i wielu pracodawców przygotowuje się do zatrudniania uczniów, aby poradzić sobie z brakami personalnymi, ale nie

Zobacz jeszcze to!