Jak przedłużyć urlop przy okazji dni wolnych od pracy w całym kraju?
Planowanie rozpoczynamy nowym rokiem. Wystarczą cztery dni urlopu, żeby w sumie spędzić 9 dni poza pracą (z tego dwa dni jeszcze w 2017 roku). Wnioskując o urlop między 30 grudnia 2017 roku a 7 stycznia 2018 roku, można uzyskać aż 9 dni wolnego tracąc tylko dwa dni z urlopu, który nam przysługuje. Kto dodatkowo weźmie wolne jeszcze 27, 28 oraz 29 grudnia może w domu spędzić aż 16 dni, wykorzystując przy tym 7 dni urlopu.
Kolejną okazją na dłuższy odpoczynek od pracy jest Wielkanoc. Wnioskując o wolne od 30 marca (Wielki Piątek) do 2 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny) w sumie w domu można spędzić 16 dni, wykorzystując przy tym zaledwie 8 dni z przysługującego urlopu.
Wypoczywać nieco dłużej można również w maju. Tutaj z pomocą przychodzi niemieckie Święto Pracy oraz Wniebowstąpienie Pańskie. Wnioskując o urlop między 28 kwietnia a 1 maja można cieszyć się czasem wolnym przez 4 dni wykorzystując na to zaledwie jeden dzień urlopu. Kto z kolei złoży wniosek o urlop od 5 do 13 maja, wykorzysta 4 dni z swojego urlopu, w sumie odpoczywając przez 9 dni. W tym przypadku można zastosować również trzecią taktykę i spędzić w sumie 16 dni poza pracą. Wystarczy na wniosku urlopowym wpisać datę 28 kwietnia – 13 maja. Przy ośmiu dniach urlopu, wolne można przedłużyć w sumie do 16 dni.
Na drugą połowę maja przypadają Zielone Świątki. Kto więc weźmie urlop od 19 do 27 maja w sumie zyska 9 dni wolnego, wykorzystując przy tym tylko 4 dni urlopu. Kto z kolei zdecyduje się na połączenie Zielonych Świątek i Wniebowstąpienia, wykorzysta 6 dni z puli urlopowej spędzając w domu 12 dni (10 – 21 maja).
Trochę więcej czasu z rodziną można spędzić również przy okazji święta Zjednoczenia Niemiec. Przy czterech dniach urlopu, o pracy możemy zapomnieć w sumie na 9 dni. By tak się stało, na wniosku urlopowym musi znaleźć się data 29 września – 7 października.
Jeśli chodzi o okazje do przedłużenia urlopu przy w związku z dniami wolnymi od pracy na terenie całego kraju, ostatnia taka nadarza się na święta Bożego Narodzenia. Wnioskując o urlop na okres 22 grudnia – 1 stycznia w domu można spędzić aż 11 dni.
Jak przedłużyć urlop przy okazji dni wolnych od pracy obowiązujących w danym regionie?
Warto wspomnieć, że w Niemczech mamy do czynienia z szeregiem świąt obchodzonych tylko regionalnie. Innymi słowy, w danym regionie można liczyć w tym czasie również na dodatkowe dni wolne od pracy, co z kolei daje możliwość przedłużenia odpoczynku.
Przy okazji Bożego Ciała taką możliwość będą miały osobe pracujące w Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Saarze. W tym celu należy wziąć urlop od 26 maja do 3 czerwca. W sumie 4 dni urlopowe dadzą 9 dni wolnego. Kto chce w domu spędzić jeszcze więcej czasu, może do tego dodać urlop przy okazji Zielonych Świątek. W tym przypadku da 8 dni urlopu aż 16 dni wolnego (19 maja – 3 czerwca).
W Saarze oraz w katolickich gminach Bawarii dniem wolnym od pracy jest także Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Cztery dni urlopowe przełożą się na 9 dni wolnego (11 sierpnia – 19 sierpnia).
Każdy, kto planuje urlop powinien również uwzględnić Święto Reformacji, które jest obchodzone w Berlinie, Brandenburgii, Bremie, Hamburgu, Hesji, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Dolnej Saksonii, Saksonii, Saksonii-Anhalt, w Szlezwiku-Holsztynie i Turyngii. Jeśli połączyć to z świętem Wszystkich Świętych (dzień wolny od pracy w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie, Saarze) wykorzystamy zaledwie cztery dni urlopowe a w domu spędzimy aż dziewięć (27 października – 4 listopada)!
Ostatnie regionalnie obchodzone święto, które można wykorzystać do celów urlopowych to Dzień Pokuty obchodzony w Saksonii. Cztery dni urlopu przełożą się w sumie na dziewięć dni odpoczynku (od 17 do 25 listopada).