Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Jak zaplanować urlop w 2018 roku?

 

Koniec roku coraz bliżej, można więc powoli snuć plany urlopowe na przyszły rok. Jak wyciągnąć maksimum z przysługującego nam urlopu? Krótki przewodnik dla osób pracujących w Niemczech.

Jak przedłużyć urlop przy okazji dni wolnych od pracy w całym kraju?

Planowanie rozpoczynamy nowym rokiem. Wystarczą cztery dni urlopu, żeby w sumie spędzić 9 dni poza pracą (z tego dwa dni jeszcze w 2017 roku). Wnioskując o urlop między 30 grudnia 2017 roku a 7 stycznia 2018 roku, można uzyskać aż 9 dni wolnego tracąc tylko dwa dni z urlopu, który nam przysługuje. Kto dodatkowo weźmie wolne jeszcze 27, 28 oraz 29 grudnia może w domu spędzić aż 16 dni, wykorzystując przy tym 7 dni urlopu.

Kolejną okazją na dłuższy odpoczynek od pracy jest Wielkanoc. Wnioskując o wolne od 30 marca (Wielki Piątek) do 2 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny) w sumie w domu można spędzić 16 dni, wykorzystując przy tym zaledwie 8 dni z przysługującego urlopu.

Wypoczywać nieco dłużej można również w maju. Tutaj z pomocą przychodzi niemieckie Święto Pracy oraz Wniebowstąpienie Pańskie. Wnioskując o urlop między 28 kwietnia a 1 maja można cieszyć się czasem wolnym przez 4 dni wykorzystując na to zaledwie jeden dzień urlopu. Kto z kolei złoży wniosek o urlop od 5 do 13 maja, wykorzysta 4 dni z swojego urlopu, w sumie odpoczywając przez 9 dni. W tym przypadku można zastosować również trzecią taktykę i spędzić w sumie 16 dni poza pracą. Wystarczy na wniosku urlopowym wpisać datę 28 kwietnia – 13 maja. Przy ośmiu dniach urlopu, wolne można przedłużyć w sumie do 16 dni.

Na drugą połowę maja przypadają Zielone Świątki. Kto więc weźmie urlop od 19 do 27 maja w sumie zyska 9 dni wolnego, wykorzystując przy tym tylko 4 dni urlopu. Kto z kolei zdecyduje się na połączenie Zielonych Świątek i Wniebowstąpienia, wykorzysta 6 dni z puli urlopowej spędzając w domu 12 dni (10 – 21 maja).

Trochę więcej czasu z rodziną można spędzić również przy okazji święta Zjednoczenia Niemiec. Przy czterech dniach urlopu, o pracy możemy zapomnieć w sumie na 9 dni. By tak się stało, na wniosku urlopowym musi znaleźć się data 29 września – 7 października.

Jeśli chodzi o okazje do przedłużenia urlopu przy w związku z dniami wolnymi od pracy na terenie całego kraju, ostatnia taka nadarza się na święta Bożego Narodzenia. Wnioskując o urlop na okres 22 grudnia – 1 stycznia w domu można spędzić aż 11 dni.

 

Jak przedłużyć urlop przy okazji dni wolnych od pracy obowiązujących w danym regionie?

Warto wspomnieć, że w Niemczech mamy do czynienia z szeregiem świąt obchodzonych tylko regionalnie. Innymi słowy, w danym regionie można liczyć w tym czasie również na dodatkowe dni wolne od pracy, co z kolei daje możliwość przedłużenia odpoczynku.

Przy okazji Bożego Ciała taką możliwość będą miały osobe pracujące w Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Saarze. W tym celu należy wziąć urlop od 26 maja do 3 czerwca. W sumie 4 dni urlopowe dadzą 9 dni wolnego. Kto chce w domu spędzić jeszcze więcej czasu, może do tego dodać urlop przy okazji Zielonych Świątek. W tym przypadku da 8 dni urlopu aż 16 dni wolnego (19 maja – 3 czerwca).

W Saarze oraz w katolickich gminach Bawarii dniem wolnym od pracy jest także Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Cztery dni urlopowe przełożą się na 9 dni wolnego (11 sierpnia – 19 sierpnia).

Każdy, kto planuje urlop powinien również uwzględnić Święto Reformacji, które jest obchodzone w Berlinie, Brandenburgii, Bremie, Hamburgu, Hesji, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Dolnej Saksonii, Saksonii, Saksonii-Anhalt, w Szlezwiku-Holsztynie i Turyngii. Jeśli połączyć to z świętem Wszystkich Świętych (dzień wolny od pracy w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie, Saarze) wykorzystamy zaledwie cztery dni urlopowe a w domu spędzimy aż dziewięć (27 października – 4 listopada)!

Ostatnie regionalnie obchodzone święto, które można wykorzystać do celów urlopowych to Dzień Pokuty obchodzony w Saksonii. Cztery dni urlopu przełożą się w sumie na dziewięć dni odpoczynku (od 17 do 25 listopada).

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Wbrew pozorom nie jest tak łatwo rozróżnić między samodzielną a pozorną działalnością gospodarczą. Skutki pomyłki mogą być jednak

Urzędy Pracy oraz placówki Jobcenter są ważnymi instytucjami, które mają za zadanie pomóc w odnalezieniu się na

Często pytani jesteśmy przez naszych czytelników o urlop bezpłatny w Niemczech. Jest to zrozumiałe

Każdy zakład rzemieślniczy w Niemczech, w którym znajduje się elektroniczna kasa fiskalna czy tak zwana otwarta kasa sklepowa, musi się

Zobacz jeszcze to!