Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Mindestlohn: Nowe stawki w niemieckiej branży budowlanej

Tysiące pracowników zatrudnionych w branży budowlanej w Niemczech mają powody do radości. Wraz z początkiem marca wzrośnie minimalna stawka godzinowa. Porozumienie w tej sprawie ogłosili przedstawiciele związków zawodowych i pracodawców.  

 

O ile wzrosną stawki?

W sumie na porozumieniu skorzysta blisko 5 mln osób zatrudnionych w Niemczech. Co to konkretnie oznacza? Granica dolnego dochodu została przesunięta w górę zarówno dla pomocników na budowach (niem. Hilfsarbeiter) jak i pracowników wykwalifikowanych (niem. Facharbeiter). Przechodząc do sedna sprawy – na zachodzie kraju, pracownicy wykwalifikowani od marca będą musieli zarabiać co najmniej 15,20 euro na godzinę brutto (wcześniej 14,95 euro – przyp. red.). W przypadku Berlina będzie to 15,05 euro na godzinę brutto przy dotychczasowych 14,80 euro. Oznacza to, że miesięczne wynagrodzenie wzrośnie w obu przypadkach o około 43 euro. Na wschodzie kraju (za wyjątkiem Berlina) wykwalifikowani pracownicy otrzymają 12,20 euro brutto.

Druga grupa pracowników, czyli pomocnicy, otrzyma z kolei zarówno w przypadku wschodnich jak i zachodnich krajów związkowych podwyżkę do 12,20 euro na godzinę brutto. Tym samym ich miesięczny zarobek wzrośnie o 78 euro.

Warto pamiętać, że stawki minimalne nie obowiązują w przypadku praktykantów oraz osób na przyuczeniu do zawodu (tzw. Ausbildung).

O tym warto wiedzieć

Nowe stawki branżowe mają charakter powrzechny i dotyczą wszystkich pracowników branży budowlanej, a więc i tych pracujących w firmach nie związanych zbiorowym układem pracy. Warto pamiętać również o regulacjach dotyczących płacy minimalnej w kontekście siedziby firmy i miejsca pracy. Przykładowo, jeśli pracownik wykwalifikowany jest zatrudniony w firmie z siedzibą w jednym z zachodnich krajów związkowych, a pracuje na budowie na wschodzie kraju, firma jest zmuszona wypłacić mu stawki obowiązujące na zachodzie.

Zarówno pracownicy jak i pracodawcy powinni być świadomi tego, że niestosowanie się postanowień federalnej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu może mieć daleko idące konsekwencje. W przypadku nieuczciwych pracodawców są to zwykle dotkliwe kary finansowe.

Niezależnie od stawek branżowych w Niemczech obowiązuje ustawowa płaca minimalna, która w 2019 roku wynosi 9,19 euro na godzinę brutto. W przyszłym roku stawka zostanie podwyższona do 9,35 euro.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Rękojmia czy gwarancja? To pytanie zadaje sobie niejeden klient, kiedy właśnie przez niego kupiony przedmiot nie funkcjonuje

W przypadku kontroli, urząd skarbowy uwielbia wybierać wpłaty na rzecz zagranicznych przedsiębiorstw, które świadczyły usługi budowlane. Zleceniodawcy grozi

Święto państwowe to powód do świętowania dla większości pracowników. W 2025 r. miliony ludzi w Niemczech skorzystają jednorazowo z dodatkowego

Czy firmy muszą wypłacać premie świąteczne w Niemczech? Na co trzeba zwrócić uwagę, aby Weihnachtsgeld nie stał się „zakładowym zwyczajem”,

Zobacz jeszcze to!