Czym dokładnie jest Minijob w Niemczech?
Minijob jest równoznaczne z geringfügige Beschäftigung, czyli zatrudnieniem w niewielkim wymiarze godzin. Często określa się je jako 450-Euro-Job. Tego powodem jest górna granica wynagrodzenia, która wynosi 450 euro i nie może zostać przekroczona. Tylko w takim przypadku stosunek pracy pozostaje zwolniony z podatku od wynagrodzenia (niem. Lohnsteuer) i ubezpieczenia.
Przekroczenie tej granicy może nastąpić jednak bardzo szybko, a czasem nawet niepostrzeżenie. Tego powodem są premie finansowe, które są wliczane do wynagrodzenia. Do tego zaliczają się dodatki świąteczne i urlopowe.
Jeśli pracownik zarabia więcej ze względu na zwiększoną ilość obowiązków (przykładowo, ponieważ współpracownik jest chory), kwota nadgodzin nie zostanie wliczona do limitu 450 euro. Przekroczenie tej granicy jest możliwe w okresie do 3 do 12 miesięcy.
Czym jest Midijob?
Jeśli miesięczne wynagrodzenie z jednego lub kilku stosunków zatrudnienia w niewielkim wymiarze pracy regularnie przekracza granicę 450 euro, lecz pozostaje poniżej 1300 euro, pracownik ma do czynienia z zobowiązanym do opodatkowania Midijob.
Zatrudniany nie jest zwolniony z płacenia składek, uiszcza jednak tylko zredukowaną składkę na ubezpieczenie społeczne, która wynosi pomiędzy 11% a 21%. Z kolei pracodawca musi opłacać pełną składkę.
Kto opłaca ubezpieczenie przy zatrudnieniu w formie Minijob?
Pracownicy zatrudnieni w formie Minijob są zobowiązani do opłacania ubezpieczenia emerytalnego, mają jednak możliwość zwolnienia z opłaty. Oznacza to, że jeśli pracownik stanowczo odmówi płacenia składek na ubezpieczenie emerytalne, może zawnioskować o zwolnienie z opłaty. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał oddawać 3,6% wynagrodzenia na Rentenversicherung.
Składki na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne opłaca pracodawca. Ryczałt wynosi 15% wynagrodzenia na ubezpieczenie emerytalne oraz 13% na ubezpieczenie zdrowotne. 2% pobierane jest w formie podatku liniowego (niem. Pauschsteuer).
Składek na ubezpieczenie zdrowotne nie trzeba opłacać, gdy zatrudniony jest ubezpieczony prywatnie. Dodatkowy 1% przypada jako wyrównanie za wydatki pracodawcy (niem. Arbeitgeberanwendung) w przypadku choroby pracownika i 0,39% w przypadku kobiet i mężczyzn, którzy zostaną rodzicami.
Czy mam prawo do urlopu pracując na Minijob?
Tak. Także osoby zatrudnione w formie Minijob mają prawo do urlopu. Ilość wolnego jest zależna od przepracowanych dni w tygodniu. By obliczyć ilość urlopu, należy zastosować formułę:
(Liczba dni pracy w tygodniu x ogólna liczba dni urlopowych w przedsiębiorstwie) / tygodniowa liczba dni pracy przedsiębiorstwa = Liczba dni urlopowych dla osób zatrudnionych w formie Minijob.
PRZYKŁAD: Pracownik zatrudniony w formie Minijob wykonuje swoje obowiązki przez 3 dni w tygodniu. Liczba dni urlopowych przysługujących w firmie osobom pracującym na pełen etat wynosi 30 dni, a tygodniowa liczba dni pracy przedsiębiorstwa wynosi 5. Osoba zatrudniona w formie Minijob ma więc 18 dni urlopu do dyspozycji.
Czy praca w formie Minijob jest opłacalna?
To zależy. Z pewnością korzystna jest jako forma dodatkowego zatrudnienia przy posiadaniu już stałej pracy.
Główna praca w pełni pokrywa bowiem wszystkie świadczenia, jak składki na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia, zdrowotne i emerytalne, a Minijob pełni funkcję zwolnionego z podatku dodatkowego zarobku. Zatrudnienie w niewielkim wymiarze pracy jest wtedy opodatkowane jedynie 2% ryczałtu.
Rozpoczęcie trzeciego stosunku pracy oznacza pełne opodatkowanie w 6 klasie podatkowej.
Przed rozpoczęciem dodatkowej pracy, warto by pracodawca wyraził na to zgodę. W niektórych przypadkach wymagane jest nawet pisemne zezwolenie przełożonego.