Dodatek świąteczny jest dobrowolną gratyfikacją finansową, którą wypłaca pracodawca. Istnieją jednak podstawy prawe roszczenia, na które mogą powołać się pracownicy, jeśli przełożony nie zapewni Weihnachtsgeldu.
Umowa o pracę i zbiorowy układ pracy
Jeśli w umowie o pracę lub zbiorowym układzie pracy zawarty jest zapis o wypłacie dodatku świątecznego, ten zostanie wypłacony nawet w czasie kryzysu. Istnieje jednak wiele wyjątków. Przykładowo tzw. Freiwilligkeitvorbehalt, czyli zasada dobrowolności, która wskazuje, że wypłata dodatku świątecznego w Niemczech jest dobrowolna. To nie wyklucza również zmniejszenia Weihnachtsgeldu lub jego niewypłacenia.
Porozumienia zakładowe
W firmach niezwiązanych zbiorowym układem pracy, prawo do dodatku świątecznego reguluje najczęściej porozumienie zakładowe. W tym przypadku Weihnachtsgeld może zostać obcięty lub niewypłacony, jeśli pracodawca wypowie porozumienie zgodnie z terminem.
Tradycja zakładowa
Jeśli pracodawca w ciągu ostatnich trzech lat wypłacał większości zatrudnionych dodatek świąteczny, pracownik może zażądać otrzymania płatności. W takiej sytuacji świadczenie nie może zostać obcięte lub niewypłacone.
Równe traktowanie
Pracodawca jest zobowiązany do traktowania wszystkich pracowników równo. Jeśli wypłaca więc Weihnachtsgeld jednemu pracownikowi z konkretnej grupy, musi zaoferować dodatek pracownikom na porównywalnym stanowisku. Wyjątkiem jest sytuacja, w której wypłata pieniędzy jest przykładowo związana ze stażem pracy w zakładzie.
Kurzarbeitergeld
Bonusy finansowe, jak dodatek świąteczny, nie mają wpływu na wysokość Kurzarbeitergeld.