Powodem zamieszania jest rekordowo niskie oprocentowanie. Wiele instytucji nie jest w stanie uporać się z kosztami, dlatego postanowiły pobierać wyższe opłaty od klientów. W ten sposób Volksbank Göppingen żąda 6 euro za kartę bankową rocznie, choć kiedyś była gratis. Sparda-West natomiast podwyższyła opłaty za karty kredytowe – z 30 na 40 euro na rok. Przykłady można mnożyć.
Czy zmiana banku jest opłacalna?
Ochrona konsumencka twierdzi, że tak: „Każdy klient banku musi zdać sobie sprawię, ile płaci za swoje konto bankowe i ile może zaoszczędzić gdzie indziej“, twierdzą specjaliści.
Jak znaleźć idealny bank dla siebie?
Każdy, kto planuje przejść do innego banku, powinien sporządzić listę priorytetów. Jak ważne są dla Ciebie placówki bankowe, czy wystarczy Ci bankowość internetowa? Ile kosztuje karta kredytowa? Ile wynoszą opłaty za prowadzenie rachunku?
Jak wygląda zmiana banku?
1. Otwórz rachunek osobisty w wybranym przez Ciebie banku – online lub w placówce.
2. Po upływie około tygodnia, kiedy konto zostanie oficjalnie otwarte, przekaż nowy numer rachunku swojemu pracodawcy, aby Twoje wynagrodzenie wpływało na nowe konto.
3. Zlecenia stałe (np. czynsz) – przenieś na nowy rachunek, wycofaj ze starego.
4. W przypadku debetowania bezpośredniego poinformuj o zmianie numeru konta. (Warto brać wszystkie dane ze styczniowej historii transakcji – wtedy z reguły regulowanych jest najwięcej obowiązkowych płatności.)
5. Zamknij stare konto – drogą mailową lub pocztową. Niektóre banki oferują pomoc, kiedy przechodzisz do nich. Zapytaj.
Czy muszę zachować okres wypowiedzenia umowy?
Nie. Radzimy jednak pozostawić stare konto przez kolejne trzy miesiące, aby uniknąć nieprzyjemności, kiedy np. ktoś przeoczy nowe dane do zlecenia stałego.
Czy mogę próbować przeforsować własne warunki?
Jako klient masz do tego prawo, jednak banki nie są chętne do współpracy w tym względzie.