Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Płaca minimalna w Niemczech: Co się zmieni w 2018 roku

Wysokość ustawowej płacy minimalnej nie ulegnie zmianie. Co innego jeśli chodzi o płacę minimalną w poszczególnych branżach i zawodach.

Zgodnie z powyższym płaca minimalna w Niemczech czyli Mindestlohn również w tym roku będzie wynosić 8,84 euro brutto. Brak zmiany w tym zakresie nie jest niczym nadzwyczajnym – w ustawie o płacy minimalnej znajduje się bowiem zapis mówiący o tym, że jej wysokość jest dopasowywana co dwa lata. Warto jednak pamiętać, że w tym roku komisja ds. płacy zadecyduje o jej wysokości na przyszły rok.

Kogo płaca minimalna nie obejmuje w 2018 roku

Ustawowa płaca minimalna obowiązująca w Niemczech nie jest wypłacana wszystkich osobom zatrudnionym. Do grup pracowniczych, których obowiązek otrzymania minimalnego wynagrodzenia nie dotyczy zaliczają się:

  • osoby poniżej 18 roku życia, bez wykształcenia zawodowego,
  • osoby będące w trakcie kształcenia zawodowego (niem. Ausbildung) bez względu na ich wiek,
  • osoby długotrwale bezrobotne, które podejmują zatrudnienie (płaca minimalna nie jest im wypłacana podczas pierwszych 6 miesięcy stosunku pracy),
  • praktykanci odbywający obowiązkową praktykę szkolną lub w ramach studiów,
  • praktykanci jeśli praktyka jest dobrowolna i nie trwa dłużej niż trzy miesiące, a kończy się podjęciem studiów lub wyborem kierunku kształcenia zawodowego,
  • wolontariusze oraz pracownicy honorowi.

W tym miejscu należy również wspomnieć, że w niektórych branżach, gdzie płace na podstawie zbiorowego układu pracy były niższe od ustawowego minimum jeszcze w 2017 roku obowiązywał okres przejściowy. Obecnie w żadnej branży zarobki nie mogą być niższe od ustawowej płacy minimalnej czyli 8,84 euro na godzinę brutto.

Regulacje obowiązujące w przypadku pracowników sezonowych

Osoby zatrudnione na czas określony w okresie sezonu w branży hotelarskiej i/lub gastronomicznej, w rolnictwie czy też na jarmarkach bożonarodzeniowych muszą oczywiście otrzymać płacę minimalną. Wraz z końcem 2018 roku zmieni się jednak istotny przepis mówiący o tym, że pracownik pracujący mniej niż 70 dni w roku nie będzie ubezpieczony. Chodzi jednak tylko i wyłącznie o pracę dorywczą, a nie zawodową – dlatego zarobek z tego tytułu we wspomnianych przypadkach nie może przekroczyć granicy dochodu a więc 450 euro miesięcznie. Innymi słowy taka praca nie może zapewniać utrzymania danej osobie.

Słowem podsumowania – przepis mówiący o 70 dniach obowiązuje tylko do końca roku. Później granica zostaje obniżona do 50 dni.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!