Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Pracownicy sezonowi w Niemczech – Zatrudnienie w okresie letnim

Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku w Niemczech pojawi się wielu pracowników sezonowych z Polski, którzy będą zatrudnieni np. podczas zbiorów. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka aspektów związanych z ubezpieczeniem społecznym.

Otóż z powodu wprowadzenia płacy minimalnej w tym roku obowiązują specjalne uregulowania w stosunku do pracowników sezonowych. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na fakt, że nadal większość z nich pochodzi przede wszystkim z Polski, Bułgarii i Rumunii, a więc z krajów członkowskich Unii Europejskiej. A przy zatrudnianiu pracowników sezonowych z obszaru UE obowiązuje zasada, zgodnie z którą pracownik podlega ubezpieczeniu tylko w jednym z obu państw.

Formularz A1 jako potwierdzenie

W odniesieniu do pracowników sezonowych, którzy podlegają stosunkowi zatrudnienia w swym rodzinnym kraju i podczas płatnego urlopu wykonują czasową pracę w Niemczech, obowiązują wyłącznie przepisy prawne kraju pochodzenia. Z tego też powodu muszą oni przedłożyć niemieckiemu pracodawcy formularz A1, by mógł on odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne do odpowiedniej instytucji w rodzinnym kraju pracownika sezonowego. Jeśli jednak osoba zatrudniona na stałe w innym europejskim państwie wykonuje pracę sezonową w Niemczech podczas bezpłatnego urlopu, z założenia podlega ona niemieckim przepisom o ubezpieczeniu społecznym.

Jeśli formularz A1 nie został przedłożony, a niemiecki pracodawca nie posiada informacji dotyczących zatrudnienia lub samodzielnej działalności pracownika w innym kraju, będzie on podlegał niemieckim przepisom, jak każdy inny zatrudniony. Należy przy tym zwrócić uwagę na pewne okoliczności, w których zatrudniona osoba nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia. Należą do nich między innymi zatrudnienie z niewielkim wynagrodzeniem oraz krótkoterminowe zatrudnienie. W tym miejscu należy podkreślić, iż we własnym interesie zawsze należy zadbać o to, by posiadać ważny formularz A1.

Osoby prowadzące działalność na własny rachunek

W stosunku do osób pracujących na własny rachunek obowiązują szczególne uregulowania. Jeśli w kraju pochodzenia prowadzą one samodzielną działalność w branży pokrewnej do tej, w której wykonywać będą pracę sezonową (np. są tam samodzielnymi rolnikami, a w Niemczech będą pomagać przy żniwach), podczas sezonowego zatrudnienia w dalszym ciągu podlegają zagranicznym przepisom o ubezpieczeniu społecznym. Kiedy jednak sezonowe zatrudnienie dotyczy całkiem innej branży, obowiązują niemieckie przepisy ubezpieczenia społecznego.

Ochrona ubezpieczeniowa dla pracowników sezonowych nie prowadzących działalności zarobkowej w kraju pochodzenia

Pracownicy sezonowi, którzy nie prowadzą działalności zarobkowej w swym kraju pochodzenia, jak na przykład emeryci/renciści, studenci czy gospodynie domowe, zasadniczo podlegają niemieckim przepisom o ubezpieczeniu społecznym. Obejmuje to również uregulowania dotyczące zatrudnienia z niewielkim wynagrodzeniem oraz krótkoterminowego zatrudnienia. Jeśli pracownik sezonowy nie podlega w Niemczech obowiązkowemu ubezpieczeniu i jednocześnie nie jest objęty ochroną ubezpieczeniową w swym rodzinnym kraju, zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego na czas pracy w Niemczech.

Płaca minimalna

Od 1 stycznia 2015 obowiązuje w Niemczech płaca minimalna w wysokości 8,50 euro za godzinę. Zasadniczo dotyczy ona również pracowników sezonowych, jednak w związku z trwającym do końca 2017 roku tak zwanym. okresem przejściowym może ona być odpowiednio niższa, jeśli pracodawca podlega branżowemu zbiorowemu układowi pracy. W rolnictwie, leśnictwie, jak i ogrodnictwie obowiązuje odpowiedni układ zbiorowy, zgodnie z którym zatrudnionym w tych branżach pracownikom przysługuje płaca minimalna w wysokości 7,40 euro za godzinę (zachodnie Niemcy) oraz 7,20 euro za godzinę (wschodnie Niemcy). Stawki te z roku na rok ulegają stopniowemu podwyższeniu i w 2018 roku mają zostać zrównane z ustawową płacą minimalną.

Wynikająca z układu zbiorowego płaca minimalna obejmuje wszystkie przedsiębiorstwa, które podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu w Instytucji Zabezpieczenia Społecznego dla Rolnictwa, Leśnictwa i Ogrodnictwa (SVLFG).

Wynagrodzenie w naturze

Szczególne zasady obowiązują również w przypadku wynagrodzenia wypłacanego pracownikom sezonowym w naturze. W przypadku zatrudnionych na czas określony pracowników zbiorów, otrzymujących bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie, świadczenia wypłacone w naturze mogą zostać potrącone z płacy minimalnej. Maksymalna wysokość takiego potrącenia wynosi 229 euro za wyżywienie oraz 223 euro za zakwaterowanie. Należy przy tym pamiętać, że wynagrodzenie wypłacane w naturze nie może przewyższać podlegającej zajęciu części wynagrodzenia netto.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

W przeciągu danego miesiąca kalendarzowego obowiązuje termin, do którego należy opłacić składki socjalne. Są one płatne najpóźniej do trzeciego dnia

Tak zwany Gewerberegistrat próbuje wyłudzić od zakładów rzemieślniczych w Niemczech pieniądze za wpis do rejestru. Zakłady są wzywane do korekty

Z dniem 1 stycznia 2021 wzrosną górne granice wymiaru składek (niem. Beitragsbemessungsgrenzen), górne granice rocznej wysokości dochodów, wartości odnośne, jak

Walentynki zwane dniem zakochanych od lat cieszą się ogromną popularnością. Jednak, co kraj to obyczaj. Jak zatem mieszkańcy Niemiec obchodzą
Zobacz jeszcze to!