Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Ustawowa płaca minimalna w Niemczech – najważniejsze fakty

Od początku bieżącego roku obowiązuje w Niemczech ogólna ustawowa płaca minimalna. Uzupełniana jest ona przez istniejące już od dawna branżowe stawki płacy minimalnej oraz wytyczne w sprawie płacy minimalnej w przypadku zamówień publicznych.

Dzięki temu wyraźnie poprawiły się szanse na zagwarantowanie większości zatrudnionych dochodów pozwalających zapewnić byt sobie i rodzinie oraz na wyparcie sektora niskich płac. W związku z tym rok 2015 przejdzie do historii społecznej Niemiec jako rok płacy minimalnej, ale…

Umacnianie zbiorowych układów pracy

Oprócz konsekwentnego stosowania i kontroli przestrzegania obowiązującej płacy minimalnej konieczne jest również umacnianie systemu zbiorowych układów pracy, aby móc zadbać o właściwe warunki pracy i płacy również powyżej poziomu stawek minimalnych. Od 1 stycznia 2015 w całych Niemczech po raz pierwszy obowiązuje ogólna ustawowa płaca minimalna, wynosząca 8,50 euro za godzinę pracy, a podstawą jest ustawa o płacy minimalnej z 11 sierpnia 2014. W ramach płacy minimalnej istnieją jednak wyjątki w stosunku do pewnych grup osób i zatrudnionych (jak np. młodzież, praktykanci, osoby długotrwale bezrobotne, dostawcy gazet). Poza tym na okres maksymalnie dwóch lat dopuszczalne są wyjątki w branżach, w których mają zastosowanie powszechnie obowiązujące zbiorowe układy pracy.

Oprócz ogólnej płacy minimalnej istnieją też branżowe płace minimalne

Podstawę prawną stanowi tu z jednej strony ustawa o delegowaniu pracowników (AEntG), zezwalająca na określenie za pomocą powszechnie obowiązujących branżowych zbiorowych układów pracy tzw. minimalnych warunków pracy w stosunku do delegowanych transgranicznie i zatrudnionych na stałe w kraju pracowników. Z drugiej strony istnieje też ustawa o odpłatnym odstępowaniu pracowników (AÜG), regulująca dolną granicę płacy dla osób zatrudnionych w ramach leasingu pracowniczego. Poza tym obowiązują również płace minimalne wynikające z powszechnie obowiązujących oświadczeń według ustawy o układach zbiorowych pracy. Obecnie specyficzne dla danej branży płace minimalne obowiązują w 18 gałęziach przemysłu. Łącznie w branżach tych pracuje około 4,6 miliona osób. Stawka minimalna waha się tu – w zależności od branży i regionalnych układów zbiorowych pracy – pomiędzy 7,20 a 14,20 euro za godzinę pracy.

Chodzi o następujące branże:

gospodarka odpadami, budownictwo, górnictwo, kształcenie i dokształcanie zawodowe, rzemiosło dekarskie, elektryka (montaż), przemysł mięsny, fryzjerstwo, sprzątanie budynków, produkcja rusztowań, rolnictwo, leśnictwo i ogrodnictwo, praca tymczasowa i leasing pracowniczy, malarstwo i lakiernictwo, branża pielęgnacyjna, kominiarstwo, kamieniarstwo, przemysł tekstylny i odzieżowy oraz usługi pralnicze skierowane do klientów komercyjnych.

Z kolei w 6 branżach stawki minimalne są w dalszym ciągu mniejsze niż 8,50 euro na godzinę. Stosowane jest tu wyjątkowe uregulowanie wynikające z ustawy o płacy minimalnej. W branżach tych planowane jest stopniowe podwyższanie minimalnych stawek aż do 8,50 euro oraz powyżej tej stawki.

Oto te branże:

Przemysł mięsny:w październiku 2015 stawka minimalna podniesiona zostanie z 8 euro do 8,50 euro, a w grudniu 2016 na 8,75 euro za godzinę pracy.

Fryzjerstwo:zgodnie z ustaleniami z 2013 roku powszechnie obowiązująca płaca minimalna zostanie tu podwyższona w sierpniu 2015 do jednolitej stawki 8,50 euro.

Rolnictwo, leśnictwo i ogrodnictwo: najniższe grupy wynagrodzeń w wysokości 7,20 euro (na wschodzie Niemiec) i 7,40 euro (na zachodzie kraju) wzrosną w styczniu 2016 odpowiednio do wysokości 7,90/8,00 euro, by następnie w styczniu 2017 osiągnąć jednolitą wysokość 8,60 euro, która w listopadzie 2017 ma wzrosnąć do 9,10 euro.

Leasing pracowniczy / praca tymczasowa:wschodnia stawka minimalna w wysokości 7,86 euro zostanie tu podniesiona w kwietniu 2015 do 8,20 euro, a następnie w czerwcu 2016 do 8,50 euro za godzinę pracy.

Przemysł tekstylny i odzieżowy (wschodnia część kraju): płaca minimalna wzrośnie tu ze stawki 7,50 euro do 8,25 euro w styczniu 2016, a następnie do wysokości 8,75 euro w listopadzie 2016.

Usługi pralnicze dla klientów komercyjnych (wschodnia część kraju wraz z Berlinem):stawka minimalna w wysokości 8,00 euro zostanie podniesiona do 8,75 euro w lipcu 2016.

Płace minimalne w dyrektywach poszczególnych landów

Otóż w 12 z 16 krajów związkowych obowiązują w ramach poszczególnych ustaw wytyczne w sprawie płacy minimalnej, a dodatkowo w 4 landach (Berlin, Brema, Hamburg i Szlezwik-Holsztyn) uchwalone zostały specjalne ustawy o płacy minimalnej w danym kraju związkowym, w których wytycznymi dotyczącymi stawki minimalnej przy zamówieniach publicznych zostały objęte również publiczne dotacje. Wysokość stawek minimalnych waha się tu obecnie pomiędzy 8,50 a 9,18 euro na godzinę. W 4 landach wysokość stawki minimalnej jest wyższa od ogólnokrajowej granicy 8,50 euro. Celem takiej płacy minimalnej jest nie tylko wspieranie wynagrodzeń pozwalających na zapewnienie bytu (jak w przypadku ogólnej płacy minimalnej), lecz także stworzenie uczciwych zasad współzawodnictwa, które ograniczą konkurencję kosztów płac przy przydzielaniu zamówień publicznych.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Czy wszystkie osoby pracujące w Niemczech mają prawo do otrzymania dodatku urlopowego?

Kiedy w poszczególnych landach przypadają wakacje i ferie? Sprawdź rozpiskę na nowy rok szkolny!

Zgodnie z prawem podatkowym od 1 stycznia 2016 do skorzystania z różnego rodzaju ulg niezbędny będzie osobisty

Każdy, kto wyposaży swój samochodów w filtr cząstek stałych, a prowadzi działalność gospodarczą w Niemczech, otrzyma od 1 lutego 2015

Zobacz jeszcze to!