Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany! Niemcy wprowadziły nowe regulacje dla pracowników

Obostrzenia w pracy w Niemczech

Ponieważ władze Niemiec zaciągnęły hamulec bezpieczeństwa, w życiu wielu osób pracujących w kraju zajdą pewne zmiany.

Tam, gdzie obowiązuje Notbremse, czyli hamulec bezpieczeństwa obowiązują nowe zasady. Te dotyczą zarówno życia prywatnego, jak i pracy.

Home office

Pracownicy nie mogą już wybierać, kiedy będą pracowali zdalnie, a kiedy w biurze. Presja na przejście na home office jest bowiem jeszcze większa niż dotychczas. Jeśli pracodawca zaproponuje więc pracę z domu, zatrudniony musi przyjąć propozycję, chyba że istnieją poważne powody do odrzucenia propozycji.

Testy

Nie wszyscy mogą pracować jednak zdalnie. Osoby, które muszą pojawić się w miejscu pracy, są więc narażone na większe ryzyko zakażenia koronawirusem. Od 20 kwietnia pracodawcy są zobowiązani do zapewniania zatrudnionym darmowych testów na koronawirusa. Każdy pracownik ma prawo do 2 testów tygodniowo.

Rodzaj testu jest dowolny. Pracodawca może kupić testy PCR, szybkie testy na koronawirusa lub testy do samodzielnego wykonania. Jeśli szef nie będzie przestrzegał regulacji, która będzie obowiązywała do 30 czerwca, może otrzymać karę do 30 tys. euro, a jego zakład może zostać zamknięty.

Warto pamiętać, że pracownicy nie są zobowiązani do przyjęcia propozycji poddania się testom.

Kinderkrankentage

Rodzice żyjący w jednym gospodarstwie domowym z dziećmi poniżej 12 roku życia mają prawo do wolnego w celu opieki nad dzieckiem. W tym czasie otrzymują świadczenie Kinderkrankengeld. Z tej opcji można skorzystać w razie choroby dziecka, zamknięcia szkół ze względu na pandemię, wydłużenia ferii, zniesienia obowiązku obecności na zajęciach czy zaleceniu pozostania w domu.

Od 23 kwietnia 2021 roku każdy rodzic może skorzystać z 30 dni Kinderkrankentage. Samotni rodzice mają do dyspozycji 60 dni. W przypadku posiadania więcej niż jednej pociechy limit zwiększa się do 65 dni dla każdego z rodziców lub 130 dni dla samotnie wychowujących dzieci rodziców.

Prawo do Kinderkrankengeld istnieje, niezależnie od tego, czy pracownik może pracować w formie zdalnej, czy nie.

Źródło: focus

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!