Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Wypowiedzenie umowy a sytuacja prawna (Niemcy)

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman","serif";}

§622 niemieckiego kodeksu cywilnego reguluje ustawowe terminy wypowiedzenia stosunku pracy. Okazuje się, że są one zależne przede wszystkim od długości stażu pracy w danym zakładzie lub przedsiębiorstwie, a wiek pracownika jest bez znaczenia.

Okazuje się jednak, że po upływie okresu próbnego stosunek pracy może zostać wypowiedziany w ciągu 4 tygodni, do połowy lub do końca miesiąca (kalendarzowego). Termin wypowiedzenia jest wprost proporcjonalny do stażu pracy w firmie. Terminy związane z tą normą prawną zastępują inne, wynikające z ustaleń zawartych w umowie o pracę. Zazwyczaj jest to okres 6 tygodni do końca kwartału.

Przegląd sytuacji prawnej

Do niedawna obowiązywały ustawowe terminy wypowiedzenia dla pracowników, którzy ukończyli 25. rok życia. Jednak w 2007 roku uznano wyrokiem sądu w Berlinie, że owo prawo łamie postanowienia zawarte w kodeksie pracy. Uznano je więc za nieobowiązujące.

Data doręczenia – czynnik decydujący

Oprócz wieku ważną rolę przy ustanowieniu terminu wypowiedzenia odgrywa data jego doręczenia. Może ona być czynnikiem decydującym z uwagi na staż pracy pracownika w zakładzie. Tym samym jeśli dokument zostanie doręczony np. w dniu 8. rocznicy rozpoczęcia pracy, będzie obowiązywać inny ustawowy termin wypowiedzenia niż w przypadku, gdy ten sam dokument zostanie odebrany kilka dni wcześniej. Poniższa tabela jest tego odzwierciedleniem.

Ustawowe terminy wypowiedzenia zgodne z §622 niemieckiego kodeksu prawa cywilnego

 

Staż pracy

Ustawowy termin wypowiedzenia

poniżej 2 lat

4 tygodnie do połowy lub końca miesiąca

po upływie 2 lat

miesiąc (oraz do końca miesiąca)

po upływie 5 lat

2 miesiące (oraz do końca miesiąca)

po upływie 8 lat

3 miesiące (oraz do końca miesiąca)

po upływie 10 lat

4 miesiące (oraz do końca miesiąca)

po upływie 12 lat

5 miesięcy (oraz do końca miesiąca)

po upływie 15 lat

6 miesięcy (oraz do końca miesiąca)

po upływie 20 lat

7 miesięcy (oraz do końca miesiąca)

 

Wyżej podana lista terminów obowiązuje jednak tylko przy wypowiedzeniach złożonych przez pracodawców. Pracownik może wypowiedzieć umowę w każdej chwili z zachowaniem terminu 4 tygodni do połowy lub końca miesiąca. Dla umowy o pracę oraz dla zbiorowego układu pracy może obowiązywać dla obu stron dłuższy termin wypowiedzenia.

Zasadniczo postanowienia wynikające z umowy powinny być zgodne z „zasadą swobody umów”. Nie można jednak zapominać o ustawowych ograniczeniach:

  • W umowie nie mogą być zawarte terminy krótsze niż ustawowe terminy wypowiedzenia.
  • Dla pracownika nie może obowiązywać dłuższy termin wypowiedzenia niż dla pracodawcy.

Wyjątki – drobne przedsiębiorstwa oraz siły pomocnicze

Tylko w dwóch przypadkach postanowienia umowy o pracę lub zbiorowego układu pracy mogą być traktowane na odmiennych warunkach. Pierwszym z nich są drobne przedsiębiorstwa zatrudniające nie więcej niż 20 pracowników. W przypadku takich zakładów termin wypowiedzenia może zostać skrócony, ale nie może być krótszy niż 4 tygodnie. Te same zasady obowiązują dla pracowników dorywczych oraz sił pomocniczych.

Okres próbny

W trakcie okresu próbnego pracownik nie jest chroniony z perspektywy prawa. Pracodawca może zakończyć stosunek pracy z zachowaniem terminu 2 tygodni, nie podając żadnych powodów. Jest to możliwe, ponieważ pracownik jest zatrudniony na okres próbny. Nawet jeżeli wypowiedzenie zostanie wręczone (lub wysłane) ostatniego dnia okresu próbnego, obowiązuje 2-tygodniowy termin wypowiedzenia. Fakt iż zakończenie stosunku pracy nastąpi już po zakończeniu okresu próbnego, nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia. (§622 niemieckiego kodeksu cywilnego).

Przykład

Pracownik zostaje zatrudniony 1 stycznia na okres próbny trwający do 30 czerwca. Pracodawca bez podania konkretnych powodów zwalnia go 14 czerwca. Dwa tygodnie później wysyła odpowiednie pismo zainteresowanemu. Dokument zostaje dostarczony zgodnie z terminem wypowiedzenia – 30 czerwca. Wypowiedzenie ma moc prawną.

Także w przypadku przedłużonego okresu próbnego obowiązuje 2-tygodniowy termin wypowiedzenia. Eksperci jednak radzą, by zasięgnąć porady prawnej. Przedłużenie okresu próbnego jest oczywiście z punktu widzenia prawa możliwe, lecz w wielu przypadkach na drodze postępowania sądowego wychodzi na jaw, iż takowe przedłużenie nie jest dopuszczalne. Należy jednak pamiętać o tym, że długość okresu próbnego nie ma żadnego wpływu na ustawową ochronę przed wypowiedzeniem. Niezależnie od tego, czy przedłużenie okresu próbnego było możliwe czy nie, po upływie 6 miesięcy od momentu podjęcia pracy pracownik jest ustawowo chroniony przed wypowiedzeniem. W przypadku próby przedłużenia okresu próbnego przez pracodawcę, po upływie 6 miesięcy jego trwania pracownik powinien wnieść powództwo o ochronę przed wypowiedzeniem (§1 ustawy o ochronie pracowników przed nieuzasadnionym wypowiedzeniem umowy o pracę).

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Obywatel Polski wyjeżdżający do pracy w RFN za pośrednictwem polskiej agencji lub firmy ma przeważnie już przygotowane mieszkanie, hotel lub

Chociaż pracy jest dużo, to pola świecą pustkami. Z powodu szalejącej pandemii część pracowników sezonowych nie przyjechała do

Po otwarciu niemieckiego rynku pracy dla krajów wschodniej Europy jeszcze bardziej zwiększyły się kontakty handlowe między Polską a

Zobacz jeszcze to!