Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Wszystko co powinieneś wiedzieć o ślubie!

Życie we dwoje niesie za sobą wiele zmian. Kiedy ostatni goście weselni wyjdą, zaczyna się biurokracja. Niektóre dokumenty należy zmienić natychmiast, inne później.

Po weselu trzeba niestety wrócić na ziemię i zająć się rzeczą tak przyziemną, jak sprawy papierkowe. Czas rozpocząć marsz od ołtarza do urzędów. Zmiany na nowej drodze życia dotyczą zarówno konta bankowego, ubezpieczeń, jak również umowy najmu. O czym należy pamiętać?

Nowe prawa dla małżonków

Zdobywanie informacji w szpitalu, odbieranie przesyłek, możliwość upoważnienia małżonka? Na pewno te sprawy można załatwić sprawniej będąc w związku małżeńskim. Co dziwne jednak, nie wynika to z żadnej ustawy. Całkiem jednak możliwe, że żona szybciej zdobędzie informacje na temat stanu zdrowia swojego męża w szpitalu niż jego partnerka.

Jakie nazwisko teraz obowiązuje?

Osoba, która po ślubie zmienia swoje nazwisko, musi jak najprędzej zmienić swój dowód osobisty. Prawa jazdy nie trzeba zmienić, dowód rejestracyjny natomiast tak. Poza tym o Twoim nowym nazwisku muszą dowiedzieć się inni usługodawcy, strony umów itd.

Jeśli chodzi o media społecznościowe, mają one szereg możliwości, dzięki którym będziesz w stanie zmienić swoje nazwisko. Skrzynkę mailową można skonfigurować z nowym adresem mailowym.

Zmiana klasy podatkowej w urzędzie skarbowym

W momencie zawarcia ślubu, małżonkowie kwalifikują się do innej klasy podatkowej. Zmiana z pierwszej klasy podatkowej na czwartą na razie niczego nie zmienia. „To tylko nowa nazwa”, mówi Isabel Kocke ze Związku Podatników.

Parom z dużymi różnicami zarobkowymi opłaca się jednak przejście do trzeciej lub piątek klasy podatkowej. Decyzję o zmianie nie trzeba podjąć od razu, osoby które dopiero wstąpiły w związek małżeński mają czas do składania rozliczenia podatkowego.

O tym musi wiedzieć także szef

Pracownicy muszą zgłosić związek małżeński swojemu pracodawcy. „Określone kroki postępowania można znaleźć w każdej umowie o pracę”, informują specjaliści. Nawet jeżeli nie pracujesz na umowę o pracę, musisz pamiętać, że pracodawcy należy zgłosić wszystko, co ma wpływ na Twoje wynagrodzenie.

Do takich rzeczy zalicza się również zmiana klasy podatkowej. Poza tym w życiu zawodowym małżonków nic się nie zmienia. „Czasy, w których kobiety potrzebowały zgody męża, by móc pracować, należą na szczęście do przeszłości”, komentują specjaliści.

Wzajemne ubezpieczenie

Zawarcie związku małżeńskiego przynosi zmiany przede wszystkim w ubezpieczeniu emerytalnym. W przypadku prywatnego ubezpieczenia wspieranego przez państwo wystarczy, że jeden z małżonków będzie mieć do niego prawo – w ten sposób drugi uzyskuje automatycznie prawo do dodatków ze strony państwa. Aby wzajemnie się ubezpieczyć, para ma możliwość opłacania wspólnego ubezpieczenia na życie (Risikolebensversicherung).

Zdaniem Związku Ubezpieczonych, takie wyjście jest korzystne tylko dla bezdzietnego małżeństwa. Dla małżonków z dziećmi korzystniejsze są dwa indywidualne ubezpieczenia.

Kiedy z aktem ślubu (Trauschein) trzeba płacić więcej?

Para, która żyła razem już przed ślubem, nie musi się o nic martwić. Ważne tylko, by podać nowe nazwisko dostawcy prądu czy innym usługodawcom. Jeżeli małżonkowie zaczynają wspólne życie dopiero po ślubie, należy o tym powiadomić właściciela. Eksperci uspokajają jednak, że nie może on mieć nic przeciwko.

Spraw dotyczy nie tylko małżeństw, ale także innych par. Warto jednak sprawdzić, w jaki sposób naliczane są koszty dodatkowe najmu – jeżeli przelicza się je na osobę, na pewno wzrosną.

Moje konto, twoje konto…

Wraz zawarciem związku małżeńskiego małżonkowie nie mają automatycznie dostępu do konta partnera – mogą jednak udzielić do niego pełnomocnictwa. Małżonek dostanie wtedy własne karty elektroniczne oraz dostęp do bankowości internetowej. Alternatywnie można założyć wspólny rachunek bankowy. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest tak zwane „Oder-Konto”, które umożliwia dostęp obu małżonkom niezależnie od siebie.

Podwójne ubezpieczenia kosztują

Osoby niezarobkujące lub zarabiające małe pieniądze, mogą dopisać się do ubezpieczenia zdrowotnego małżonka. W przypadku prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, każdy małżonek odprowadza składki za siebie. Inne polisy, jak np. ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczenie wyposażenia domu lub ubezpieczenie od kosztów związanych z ochroną interesów prawnych, mogą być pojedyncze.

Podwójne ubezpieczenia można zakończyć w momencie zawarcia związku małżeńskiego. Warto również zaczerpnąć informacji w kwestii innych ubezpieczeń – np. samochodu lub na wypadek niezdolności do wykonywania zawodu.

Pieniądze z państwa

Wiele świadczeń, takich jak zasiłek dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld) lub Kindergeld nie ulegają zmianie po zawarciu ślubu, ponieważ nie są uzależnione od stanu cywilnego.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku świadczeń socjalnych, jak np. Hartz IV. W tym wypadku małżonkowie tworzą wspólnotę (Bedarfsgemeinschaft). Jeżeli ich dochody wystarczają na życie, może nie przysługiwać im pomoc państwa. Z reguły nie jest to bezpośrednio związane z zawarciem związku małżeńskiego, ponieważ nawet osoby prowadzące wspólne gospodarstwo są traktowani jako wspólnota.

Dzieci z poprzedniego związku

Jeżeli jeden z małżonków przynosi do związku małżeńskiego dziecko z poprzedniego związku, partner nie otrzymuje do niego praw ani obowiązków względem niego. Może jednak zaadoptować dzieci. Regulacje prawne wyglądają identycznie, jak w przypadku normalnej adopcji.

Zawarcie związku małżeńskiego może usprawnić adopcję. Dzieci mogą dostać nazwisko, na które zdecydowano się w czasie ślubu – musi się jednak na nie zgodzić drugi z rodziców. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.