Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Czy mogę zatrzymać kubek z bożonarodzeniowego jarmarku?

 

Wizyta na licznie organizowanych świątecznych jarmarkach zwykle wiąże się z piciem grzanego wina. Jednak po jego zakupie pojawia się pytanie, do kogo należy kubek w którym jest serwowane?

Jeszcze kilka lat temu popularnego grzańca piło się z papierowych kubeczków. Tymczasem dzisiaj często jest on podawany w prawdziwych dziełach sztuki. Zdarza się, że ludzie odwiedzają jarmarki tylko po to, by później uzupełnić swoją bogatą kolekcję świątecznych kubków. Czy zabieranie naczyń jest jednak legalne? Okazuje się, że założenie, że po opłaceniu kaucji (niem. Pfand) kubek należy do pijącego, nie do końca odpowiada prawdzie.

Specjaliści z zakresu prawa twierdzą bowiem, że zapłacenie kaucji nie jest równoznaczne z kupnem naczynia. Z punktu widzenia prawa, klient płaci bowiem stricte za grzane wino, a kubek ciągle należy do sprzedającego.

Po co więc płacić kaucję? Odpowiedź jest banalna – okazuje się, że jest to zabezpieczenie gwarantujące powrót naczynia do sprzedającego grzane wino w takim stanie, w jakim zostało ono wydane. Innymi słowy – każdy, kto zabiera kubek ze sobą z punktu widzenia federalnego prawa najzwyczajniej w świecie go kradnie.

Można więc zadać sobie pytanie, dlaczego sprzedający wino nie zgłaszają kradzieży policji? Okazuje się bowiem, że kaucja jest zwyczajowo wyższa od ceny zakupu kubka. Tym samym sprzedający uzyskuje przychód. Nie może więc dziwić, że nie zgłasza kradzieży. Co więcej, nawet jeśli ktoś nieświadomie “zwinie” naczynie i zostanie na tym przyłapany, nie musi od razu obawiać się kary. Prokurator z powodu małej szkodliwości czynu najprawdopodobniej umorzy postępowanie.

Oczywiście nie należy tego traktować jako zachęty to zabierania kubków bez pytania do domu. W myśl powiedzenia “kto pyta, nie błądzi” najlepiej zapytać właściciela stoiska bądź straganu, czy naczynie możemy zabrać ze sobą do domu.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!