Niemcy są krajem pełnym legend. Od Alp po Morze Bałtyckie – każdy region słynie z prastarych podań. Wybraliśmy najbardziej interesujące z nich. Tym, którzy chcą poczuć trochę dreszczyku, radzimy wybrać się na zwiedzanie o poranku lub zmierzchu, bądź w deszczu. Przede wszystkim nie ma wtedy tylu turystów, a miejsca, które znamy z widokówek, ukazują swoje bardziej intrygujące oblicze.
1. Kromlauer Park (Saksonia)
Park liczy sobie 200 ha i słynie obecnie z organizowanego w nim co roku w Zielone Świątki święta kwiatów. Wtedy zwiedzający mogą nacieszyć oczy bajecznymi rododendronami. Początki tego niesamowitego ogrodu sięgają XIX wieku, kiedy tereny te przejął Friedrich Hermann Rötschke. Prace rozpoczęły się bardzo szybko – powstały stawy, wzniesiono wzgórza i posadzono drzewa i krzewy. W sercu parku znajdziemy dworek z wieżą, z której rozpościera się widok na cały teren. Z czasem wybudowano kolejny budynek – Kavalierhaus – oraz „Zieloną Willę”.
Nie bez powodu najbardziej popularnym elementem parku jest most Rakotzbrücke. Tę piękną budowlę wybudowano niemal w całości z bazaltu ok. roku 1860 i do złudzenia przypomina pejzaże z „Władcy Pierścienia”. Kamienny łuk odbija się w wodzie, tworząc niemal idealne koło. Jak donoszą kroniki, most kosztował „50 tysięcy talarów i jedno ludzkie istnienie”.
By Holger Wirth (Own work) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons
2. Zamek Eltz (Nadrenia-Palatynat)
Eltz uchodzi za najpiękniejszy średniowieczny zamek Niemiec. Budowlę wzniesiono nad rzeką Elzbach już w XII wieku, a rozbudowano dwa wieki później. Twierdza miała za zadanie ochronę pobliskich szlaków handlowych. Obecnie w jej murach mieści się muzeum, w którym można podziwiać malarstwo, militaria oraz historyczne stroje codzienne. Pośród militariów znajdziemy jedną szczególną zbroję, w której według legendy zginęła córka pana zamku – Agnes. Tuż po narodzeniu obiecano dziewczynę szlachcicowi z Braunsburgu, jednak Agnes nie była zadowolona z wyboru ojca i z wiekiem była coraz bardziej niechętna niechcianemu związkowi. W ramach zemsty szlachcic zaatakował zamek. Agnes, która wraz z braćmi ćwiczyła się w walce, ubrała zbroję i dołączyła do bitwy. Zginęła z ręki swojego nieświadomego narzeczonego.
Charlie1965nrw z niemieckojęzycznej Wikipedii [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) lub CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], Wikimedia Commons
Niespełna 30 kilometrów od Zamku Eltz znajduje się Skała Lorelei (w dosłownym tłumaczeniu „Szemrząca Skała”). Góra znajduje się tuż nad meandrującym Renem, opodal wodospadu. Wierzono, że to u jej stóp spoczywa skarb Nibelungów. Według innej legendy z jej szczytu rzuciła się zdradzona przez oblubieńca dziewica Lorelei. Zamieniona w syrenę, zwodziła rybaków.
User: Celsius at wikivoyage shared [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
3. Skała Bastei w Saskiej Szwajcarii (Saksonia)
Skała Bastei, inaczej „baszta”, jest jedną z najczęściej odwiedzanych formacji skalnych w Parku Narodowym Saska Szwajcaria i liczy sobie 190 m wysokości. Liczne szlaki prowadzą do mostu, który powstał już w 1824 roku na wysokości ok. 110 m n.p.m. Rozpościerający się z niego widok na zamgloną rzekę Łabę o poranku jest niesamowity. Krążą legendy, że w okolicy pojawia się duch uzależnionego od alkoholu rycerza, który rzucił się w przepaść.
By Je-str (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
4. Externsteine w Lesie Teutoburskim (Nadrenia-Północna Westfalia)
Mówi się, że to matka wszystkich innych owianych tajemnicą miejsc Niemiec. Rzeczywiście, trudno jednoznacznie powiedzieć, co było przeznaczeniem tych przypominających budowlę megalityczną skał. Wiadomo, że powstały naturalnie. Historycy zaś wręcz prześcigali się w swoich teoriach. Jedni byli przekonani, że to miejsce kultu łowców reniferów, inni że to legendarny Irminsul – miejsce starogermańskich obrzędów zniszczone przez Karola Wielkiego. Kiedy w XII wieku pieczę nad tym skałami sprawowali Benedyktyni, powstały tutaj liczne jaskinie, pełniące funkcje pustelni. W tym czasie powstała też kaplica z ołtarzem płytowym. Z kolei obecność okrągłego okna pozwala przypuszczać, że mieściło się tutaj obserwatorium astronomiczne. Na skały, skąd rozpościera się widok na okolicę, prowadzą strome schody.
By Daniel Schwen (Own work) [CC BY-SA 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons
5. Las Duchów – Gespensterwald (Meklemburgia-Pomorze Przednie)
W małej miejscowości nadbałtyckiej Nienhagen nieopodal Rostock tuż nad brzegiem morza rozpościera się niesamowity las. Niektóre z drzew liczą sobie ponad 150 lat. Powyginane przez wiatr, gołe białe pnie wyglądają jak z innego świata. Za dnia miejsce to wydaje się magiczne za sprawą licznych fantazyjnych cieni, o zmierzchu nabiera złowieszczego piękna. Nikogo nie zdziwi, że w wielu legendach uchodzi za dom czarownic, duchów i wróżek.
By Ch.Pagenkopf (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons
6. Lusen w Bawarskim Lesie (Bawaria)
Lusen liczy sobie 1373 m wysokości i jest jednym z kilku szczytów mieszczących się w Parku Narodowym Bawarski Las. Na górę prowadzi kilka szlaków. Po drodze zobaczymy miejscami dość surowy krajobraz, który w świetle zachodzącego bądź wschodzącego słońca ukazuje bardzo ciekawe oblicze. Widok morza pokrytych mchem głazów i gołych pni drzew może przyprawić o gęsią skórkę.
By Rosa-Maria Rinkl (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons