Hirschgarten
Zdarzało się, że niektórzy nie trafili do tego ogródka piwnego. Problem przysparza nazwa – nie nosi ją nie tylko lokal, ale również park wokół niego i stacja tramwajowa, które są oddalone od ogródka piwnego o dobry kilometr. Z tego właśnie powodu nie trudno o przeoczenie tego świetnego miejsca – mimo, że jest największe w całym mieście.
Hirschgarten pomieści 8 000 osób. Jak przystało na tak duży lokal, znajdziemy w nim strefę samoobsługową. Decydując się na Radlera, sami decydujemy ile soku chcemy sobie nalać. Sami myjemy też swój kufel. W pobliżu znajdziemy z kolei prawdziwe jelenie i małą karuzelę.
Lokalizacja: Nymphenburg, Hirschgarten 1, 80639 München.
Dojazd: tramwajem do "Hirschgarten" lub "Laim", autobus 51 i 151 do Hirschgartenallee lub Romanplatz, Tram 12,16 i 17 do Romanplatz.
Chinesischer Turm
Miejsce tylko dla turystów? Nic z tych rzeczy. Bytują tu również Monachijczycy. Nie da się jednak ukryć, że to idealne miejsce na powąchanie odrobiny iście monachijskiego klimatu. Kiedy dopisuje pogoda, ze szczytu 25-metrowej wieży dobiegają dźwięki orkiestry dętej, natomiast od XIX wieku odbywa się tutaj tradycyjny Kocherball, w ramach którego mieszkańcy spotykają się wcześnie rano, by zatańczyć swój ludowy taniec.
Chinesischer Turm jest drugim co do wielkości ogródkiem piwnym w mieście. Jedzenie jest świetne, typowe dla tego typu lokali.
Lokalizacja: Schwabing, Englischer Garten 3, 80538 München.
Dojazd: U3/U6 aż do Giselastraße, autobus 54 lub 154 do przystanku Chinesischer Turm, Tram 18 do Tivolistraße. Samochodem najlepiej kierować się w stronę "Tivolistraße".
Ogródek przy placu Wiener Platz
Plac Wiecener Platz ze swoimi kramami należy do najpiękniejszych w Monachium. To właśnie tutaj mieści się urokliwy i ocieniony ogródek piwny, kryjący się za dużą bramą wejściową. Wieczorem rozświetlają go setki świetlnych girland.
Do 1988 roku mieścił się tutaj browar Hofbräu. Tradycyjnego piwa można napić się jeszcze teraz. W ogródku może rozsiąść się 1 300 gościu, co czyni z niego lokal średnich rozmiarów. Jedzenie jest godne polecenia. Jeżeli chcecie rzucić okiem, jak prezentuje się ta lokalizacja, można skorzystać z kamerki internetowej.
Lokalizacja: Haidhausen, Innere Wiener Straße 19,
Dojazd: U4/U5 do Max-Weber-Platz, Tram 19, 15, 25 do Max-Weber-Platz, Tram 16 do Wiener Platz.
Max-Emanuel-Brauerei
To ulubiona miejscówka studentów, dla których wybór tego typu lokali jest dość ograniczony. Plac pod kasztanami mieści 7 000 gości. W razie deszczu zawsze można uciec do środka.
Browar funkcjonuje od 1880 roku, a swoją nazwę zawdzięcza księciu elektorowi, który żył na przełomie XVII i XVIII wieku. Jedzenie można zamówić w strefie z obsługą lub przynieść z domu. Pierwszoroczniaków zwykle dziwi, że od 18:00 nie można tu kupić połowy porcji piwa. Jednak spokojnie, przy odrobinie wprawy można wypić cały „Mass”.
Lokalizacja: Maxvorstadt, Adalbertstraße 33, Wejście od Nordendstraße.
Dojazd: U3/U6 Universität, Tram 27/28 Nordendstraße/Schellingstraße.
Aumeister
Wszystkie drogi przez Ogród Angielski prowadzą do ogródka piwnego Aumeister – a przynajmniej te w kierunku północnym. Miejsce pozwala na odrobinę relaksu w cieniu potężnych kasztanowców. Kiedyś spotykali się tutaj uczestnicy dworskich polowań, dziś pełno tu rowerzystów i turystów, robiących sobie przerwę w pośpiesznym zwiedzaniu miasta.
Można tu skosztować typowych bawarskich specjałów, jak również smażonej ryby na patyku. Za Mass piwa zapłacimy ok. ośmiu euro. Nie zabraknie również śródziemnomorskich przystawek. Jedyny minus tego miejsca – ruch drogowy w pobliżu.
Lokalizacja: Schwabing-Freimann, Sondermeierstraße 1.
Dojazd: U6 do Studentenstadt, rowerem: rzeką w dół wzdłuż lewego brzegu Izary aż do Hirschau. Po drodze znajdziemy wiele szyldów informacyjnych.
Augustinerkeller
Tak, zgadliście, tutaj również rosną kasztanowce. Dodatkową atrakcją jest jednak piwo z drewnianych beczek z najstarszej warzelni Monachium oraz możliwość skrycia się w chłodnej piwnicy, gdyby słońce zaczęło przygrzewać za mocno. Poza tym bardzo łatwo tutaj trafić – zaledwie kilka kroków od stacji tramwajowej. Również z dworca głównego nie ma daleko.
Lokalizacja: Arnulfstraße 2
Dojazd: przez dworzec główny lub most Hackerbrücke
Paulaner am Nockherberg
400 lat tradycji to już nie przelewki. Ten ogródek piwny to iście pocztówkowe miejsce – szczególnie w słoneczny dzień, kiedy niebo jest błękitne, a liście kasztanowców intensywnie zielone.
Niebieską i białą kredą wypisano na tablicach ofertę, miło również popatrzeć na stroje kelnerek i kelnerów, a w upalne dni schłodzić ręce w pobliskiej fontannie z mnichem – symbolem piwa marki Paulaner.
Na terenie kompleksu powstał również nowy budynek, gdzie można również nacieszyć się chłodem. Ogródek piwny czeka przebudowa w 2018 roku, zatem lepiej się pospieszyć, jeśli chcecie poznać to miejsce w obecnej odsłonie.
Lokalizacja: Au, Hochstraße 77,
Dojazd: Tram 17 do Ostfriedhof / Mariahilfplatz, U2 do Kolumbusplatz
Zum Flaucher
Dobre połączenie komunikacyjne jest na wagę złota. Ogródek piwny „Zum Flaucher” radzi sobie bez niego. Do tego miejsca można dotrzeć tylko pieszo lub rowerem. Paradoksalnie, właśnie to sprawia, że to istna perełka pośród innych lokali tego typu. Można tu usłyszeć co najwyżej płynącą wody rzeki Izary, a nie zgiełk dużego miasta. Kiedyś mieściła się tu chata myśliwska. Obecnie rodziny doceniają przede wszystkim tutejszy plac zabaw – idealny dla najmłodszych gości, którzy jeszcze nie smakują piwa. Starsi bywalcy lubią rozsiąść się na wygodnych ławkach z oparciem.
Obok klasycznego menu spory wybór potraw znajdą tu wegetarianie. Ceny są przystępne, a miejsca wystarczy dla 1 300 gości.
Lokalizacja: Biergarten zum Flaucher, Isarauen 8
Dojazd: U3 Brudermühlstraße lub Thalkirchen
Ogródek piewny w parku Bavariapark
To jeden z najnowszych ogródków piwnych w mieście, mieszczący się opodal znanej uczestnikom corocznej imprezy Oktoberfest Theresienwiese. W ten sposób można cieszyć się piwem przez całe lato, rozsiadając się na jednym z 850 miejsc.
Prócz piwa można zjeść tu pyszną smażoną rybę na patyku, jak również tradycyjne przystawki. Nie ma również problemu z przyniesieniem własnego jedzenia. Dzieci mogą poszaleć na placu zabaw lub wspiąć się na gigantycznego ślimaka.
Lokalizacja: Theresienhöhe 15,
Dojazd: U4/U5 Schwanthaler Höhe
Ogródek piwny przy Muffatwerk
Tutaj można poczuć atmosferę bardziej alternatywnego Monachium. Wieczorem słychać mruczenie basów z pobliskiej sali koncertowej. Kto przyszedł tutaj z nastawieniem skosztowania tradycyjnego bawarskiego menu, najprawdopodobniej się rozczaruje. Usatysfakcjonowani będą z kolei fani kuchni wegańskiej.
Miejsce przyciąga przede wszystkim ludzi młodych – pewnie ze względu na specyficzny klimat, który dopełnia górujący nad klubem Ampere komin byłej elektrowni. Nie zabraknie również rodziców z dziećmi, którzy nie boją się nosić startych dżinsów i czapek z daszkiem. Tutaj każdy może być sobą.
Jak w przypadku większości ogródków piwnych, klienci muszą sami odebrać swoje zamówienie. Ceny jednak są więcej niż adekwatne do jakości.
Lokalizacja: Haidhausen, Zellstraße 4,
Dojazd: Tramwajem do Rosenheimer Platz / Isartor, Tram 16 do Deutsches Museum / Am Gasteig, Tram 15 / 25 do Rosenheimer Platz