Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Co warto zwiedzić w Norymbergii?

Miasto w niemieckim kraju związkowym Bawaria kryje w sobie wiele historycznych zakątków. Wokół cesarskiego zamku rozciąga się starówka, która swoimi licznymi zabytkami oddaje średniowieczny charakter. Jakie atrakcje kryje w sobie Norymberga?

Norymberga nazywa również przez miejscowych „Närmberch” jest drugim po Monachium co do wielkości miastem w Bawarii. Obraz miasta kształtuje średniowieczna architektura, która widoczna jest między innymi wokół Rynku Głównego w centrum miasta. Norymberga niesie za sobą również historyczne obrazy, niektóre miejsca takie jak pozostałości nazistowskich budowli w Centrum Dokumentacji przypominają mroczną przeszłość Niemiec.

Lista najbardziej charakterystycznych atrakcji miasta:

  • Die Nürnberger Burg – Zamek w Norymberdze
  • Der Schöne Brunnen – Piękna Studnia miejska
  • Das ehemalige Reichsparteigelände – Teren zjazdów NSDAP
  • Der Kettensteg – Most Łańcuchowy
  • Die Frauenkirche – Kościół Najświętszej Marii Panny
  • Nürnberger Lochgefängnisse – Lochy więzienne
  • Kunstbunker unter der historischen Altstadt – Bunkry sztuki

Zamek w Norymberdze

Najbardziej znanym zabytkiem w mieście jest zamek, który uważany jest za symbol Norymbergii. Niewątpliwe należy do jednych z najważniejszych zamków w Niemczech, ponieważ przez ponad 500 lat był siedzibą cesarzy rzymsko-niemieckich. Budowla składa się z dwóch części: zamku cesarskiego oraz zamku burgrabiego, który w 1420 w dużej części został zniszczony. Dlatego też większość zachowanych fragmentów budowli należy do zamku cesarskiego, w którym zobaczymy między innymi wieżę Sinwellturm i pałac.

Zamek cieszy się dużą liczbą turystów, aby jednak nieco odetchnąć od tłumów, warto zajrzeć do Ogrodów Burmistrza (Bürgermeistergarten).

Piękna Studnia miejska

Kolejnym punktem na mapie jest Piękna Studnia. Oryginał został wybudowany w latach 1385-1396, a po licznych renowacjach studnia została wymieniona na początku XX wieku. Dziś na rynku głównym w Norymbergi można podziwiać replikę, która od 2016 roku jest oświetlana.

Konstrukcja studni sięga 19 metrów i przedstawia liczne figury, wśród których znajduje się czterech ewangelistów, siedmiu książąt czy też dziewięciu bohaterów historii świata.

Studnia wiążę się legendą, według której osobie, która przekręci złoty pierścień studni, spełnią się trzy życzenia. Trzy obroty wróżą z kolei dużą liczbę potomstwa.

Teren zjazdów NSDAP

Powierzchnia 11 km2 zaprojektowana w większej mierze przez Alberta Speer jest pomnikiem upamiętniającym historię III Rzeszy. Nie wszystkie budynki, takie jak sala kongresowa, zostały ukończone z powodu wojny. Dla zainteresowanych czeka wystawa w Centrum Dokumentacji (Dokumentationszentrum Reichsparteigelände) przybliżająca historię.

Most Łańcuchowy

W Norymbergii znajduje się najstarszy zachowany most łańcuchowy w Europie kontynentalnej i liczy 68 metrów długości. Most został otwarty w grudniu 1824 i od początku przeznaczony tylko dla pieszych. Dziś most uważany jest za kamień milowy w historii przemysłu.

Kościół Najświętszej Marii Panny

Kościół w stylu gotyckim powinien być znany fanom jarmarku bożonarodzeniowego, gdzie z balkonu co roku następuje otwarcie Christkindlesmarkt. Budowa balkonu, jak i kościoła została zlecona w XIV wieku przez Karola IV, który chciał w nim przechowywać regalia cesarskie. Jednak nigdy do tego nie doszło i dziś balkon jest miejscem przedstawiania Norymberskiego Bożego Dzieciątka.

Lochy więzienne

Stojąc przed budynkiem ratusza w Norymberdze nikt nie podejrzewa, że kiedyś znajdowało się tam jedne z najstraszniejszych miejsc w Niemczech. W piwnicach budynku mieści się dwanaście ciasnych pomieszczeń, które przez długi czas budziły strach. W norymberskich lochach trzymano więźniów w nieludzkich warunkach. Obecnie lochy można zwiedzać wraz z wcześniej zarezerwowanym przewodnikiem.

Bunkry sztuki

W dawnych skalnych sklepieniach tuż pod zamkiem cesarskim w Norymberdze, w pobliżu Bramy Zwierzyńca (Tiergärtnertor), tuż po rozpoczęciu II wojny światowej powstał wyjątkowy magazyn sztuki. Przed bombardowaniem przechowane na głębokość 24 metrów ocalały najcenniejsze skarby sztuki Norymbergii. Wśród nich przetrwały dzieła takie jak „Pozdrowienie Anielskie” Wita Stwosza z kościoła św. Wawrzyńca w Norymberdze, zegar (Männleinlaufen) kościoła Najświętszej Marii Panny w Norymberdze, jaki i liczne instrumenty muzyczne czy witraże.

W czasie oprowadzania z przewodnikiem można odkryć wiele ciekawych rzeczy na temat bunkra sztuki, a o doskonale wyposażonym obiekcie świadczą historyczne zabytki techniki.

Źródło: travelbook.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.