Po co czekać do Walentynek? Wypad z bliską nam osobą nie powinien czekać na specjalną okazję. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Ipsos, ponad jedna trzecia par chce ze sobą spędzać więcej czasu. Wycieczka do nieznanego miasta jest do tego idealną okazją. Nie potrzeba urlopu, żmudnego planowania ani dużych nakładów finansowych – dwa dni w zupełności wystarczą. Oto lista miast, gdzie o romantyczną atmosferę nie trudno!
1. Bamberg: Piwo i wędzona szynka we frankońskim Rzymie
By Ermell (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons
Bamberg liczy sobie zaledwie 73 000 mieszkańców, jednak jego 1000-letnia historia zachwyci niejednego romantyka. Podobnie jak stolica Włoch, Bamberg został wybudowany na siedmiu wzgórzach i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Starówka jest jedną z nielicznych w Niemczech, które przetrwały do naszych czasów w bardzo dobrym stanie. Poza tym miasto nie ucierpiało na skutek bombardowań podczas II wojny światowej.
Wszechobecna architektura średniowieczna i barokowa sprawia, że poczujemy się pośród 1 200 zabytków, jakbyśmy przenieśli się w czasie. Obowiązkowo należy wybrać się do okazałej katedry św. Piotra i św. Jerzego oraz ratusza, by podziwiać freski na jego fasadzie. W Bambergu odnajdziemy również najstarszą drogę krzyżową w Niemczech.
Kiedy już zaliczymy spacer po starówce, warto podkręcić romantyzm i wsiąść do gondoli – te kursujące po rzece Regnitz do złudzenia przypominają weneckie. Widoki są jednak nieco inne, choć równie czarujące.
Dopełnieniem dnia będzie kolacja przy świecach w jednej z historycznych restauracji. Koniecznie trzeba skosztować suszonej na powietrzu szynki i regionalnego piwa.
2. Meersburg nad Jeziorem Bodeńskim: stary zamek, nowy pałac, widok na Alpy
W tych okolicach znajdziemy najstarszy zamieszkały zamek Niemiec, wykwintne parki przypałacowe, wąskie uliczki i romantyczne place – a wszystko położone nad Jeziorem Bodeńskim. Meersburg leży na południowym krańcu kraju i jest prawdziwą perełką dla romantyków. To niesamowite połączenie piękna Alp i jeziora z imponującymi budowlami miasta, którego wizytówkę stanowi pochodząca z VII wieku wieża Dagobertsturm. Od kwietnia do listopada można podziwiać z jej szczytu niesamowite widoki.
Warto wstąpić do muzeum zamkowego i przyjrzeć się sali rycerskiej czy zbrojowni. Zwieńczeniem dnia będzie spędzenie wieczoru przy świecach w akompaniamencie średniowiecznej i renesansowej muzyki granej na historycznych instrumentach.
Warto zarezerwować sobie trochę czasu na nowy pałac, który powstał w XVIII wieku. O jego piękne wykończenie zadbali artyści Balthasar Neumann i Giuseppe Appiani.
3. Trewir (Trier): perła europejskiej architektury
By Lokilech [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons
Trewir liczy sobie ponad dwa tysiące; kiedyś rezydowali w nim cesarze, teraz jest najstarszym miastem Niemiec, którego urok bynajmniej nie słabnie. Dobrze zachowane budowle z różnych epok i w różnych stylach – od romańskiego i gotyckiego, przez renesansowy i barokowy aż po klasycystyczny – zachwycają swoim pięknem. UNESCO zakwalifikowało Trewir do miast dziedzictwa kulturowego.
Mieszkańcy są dumni ze swojego miejsca zamieszkania – z Porta Nigra, rzymskiego amfiteatru, cesarskich term, katedry i kościoła Najświętszej Marii Panny. Jednak nie tylko obecność pereł architektury nadaje miastu wyjątkowego czaru – dodaje go również rzeka Mozela. Mamy do wyboru albo romantyczną restaurację na starówce lub rejs po rzece z lampką wina w dłoni.
4. Wismar: miasto hanzeatyckie i czar gotyckich budowli z palonej cegły
By Assenmacher (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons
Zieleń natury, błękit morza, złoto piasku i czerwień palonej cegły gotyckich budowli – to paleta barw, która przeważa w tym liczącym zaledwie 42 000 mieszkańców mieście. Wismar punktuje kościołami wybudowanymi z cegły palonej w stylu gotyckim, zabytkowymi bramami w murach miasta, dobrze zachowaną basztą, późnogotyckim dworem książęcym, ratuszem w stylu klasycystycznym oraz największym targiem północnych Niemiec.
W porcie można poczuć atmosferę miasta z czasów jego świetności – zobaczymy kutry rybackie, kołyszące się jachty i statki.
5. Worms: wino, Luter i legenda o Nibelungach
Katedra w Worms, AlterVista at the German language Wikipedia [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons
A może lampka białego półsłodkiego wina Liebfrauenmilch? W Worms będzie smakować wybornie, bo to właśnie stąd pochodzi. Leżące między Renem a Mozelą miasto o długiej historii jest otoczone winnicami. Miejsce to nie słynie jednak tylko z wina, ale też z cesarzy i królów oraz mitów o Nibelungach, których akcja toczy się w większości właśnie w Worms.
Pogromca smoków Siegfried doczekał się własnej studni, natomiast co lato odbywa się tutaj festiwal Nibelungów. Legenda pozostaje żywa przez cały rok w multimedialnym muzeum Nibelungów. Kolejnym bohaterem tego miasta jest Marcin Luter, który właśnie tutaj w 1521 roku odmówił wycofania swoich tez.
Tym, którzy potrzebują nieco wytchnienia od zwiedzania, radzimy udać się na północ na brzeg Renu. W liczącym niemal sto lat parku znajdziemy 25 000 gatunków roślin. Godny polecenia okazuje się barokowy pałac Herrnsheim, który również otacza park. W tym romantycznym miejscu wiele młodych par decyduje się urządzić swoje wesele.