Zamek Thurant
#Burg #thurant #mosel #ritterburg #sightseeing #ausflug #urlaub #geschichteentdecken
A post shared by Sarah Lennertz (@sarahlennertz) on
Zamek położony pośród malowniczych wzgórz jest idealnie wkomponowany w krajobraz. Jest także jednym z najstarszych zamków w okolicy, wzniesiony częściowo na rzymskich fundamentach, w pierwszej połowie XII wieku. U jego podnóży znajduję się urokliwe miasteczko Alken, w którym można skosztować uprawianego w okolicznych winnicach wina. Same ruiny można zwiedzać na własną rękę po opłaceniu drobnej opłaty, godne uwagi są m. in. piwnice, w których można zobaczyć dawne metody produkcji wina i zbrojownię. Obok przyzamkowych ogrodów znajduje się dom letniskowy, w którym chętni spędzenia nocy w dawnej twierdzy mogą ułożyć się do snu.
Zamek Eltz
Zamek Eltz wnosi się dumnie nad okolicą. Jest jedyny w swoim rodzaju; od początku swego istnienia należy do jednej i tej samej rodziny i jest jednym z nielicznych zamków który przetrwał wieki w niezmienionym kształcie. Nigdy nie zdobyty, dumnie prezentuje się zwiedzającym. Godna uwagi jest jego architektura oraz wyposażenie wnętrz, zawarte jest w nich osiem wieków historii. Zamek Eltz powstał połowie XII wieku, a jego imponujące rozmiary i strzeliste wieże przywodzą na myśl średniowieczne legendy i eposy rycerskie. Droga do zamku wiedzie kamiennym mostem, który już sam w sobie pobudza wyobraźnie a tuż za nim na tle zielonego lasu pośród porannych mgieł ukazuje się zamek. W jego wnętrzach znajdują się jedne z najbogatszych zbiorów w Niemczech. Wnętrza są bogato zdobione, godne uwagi są m. in. zbrojownia i kuchnia, której znaczna część wyposażenia pochodzi jeszcze z czasów średniowiecza.
Zamek Reichsburg
Nad malowniczym miasteczkiem Cochem wznosi się przepiękny baśniowy zamek, otoczony z każdej strony winnicami. Góruje 100 metrów ponad urokliwym miastem; z jego licznych wież roztacza się piękny widok na bajkową okolicę i płynącą w dole rzekę Mozelę. W przeszłości stanowiła ona naturalną granicę pomiędzy Niemcami a Francją. Zamek został zdobyty i zniszczony przez Ludwika XIV, w XIX wieku pieczołowicie odrestaurowany, służy dziś jako wizytówka miasta. Pokoje w zamku są utrzymane w stylu neorenesansowym i neobarokowym. Warto zobaczyć również salę rycerską i jadalnię oraz zbrojownię z zachowanym inwentarzem. Owiany legendami przyciąga turystów z całego świata.
Zamek Sooneck
A post shared by Ekaterina Ignatova (@katya.ign) on
Niedaleko Niederheimbach wznosi się bajkowa twierdza Sooneck. Jej początki sięgają IX wieku. Początkowo służyła za część systemu obronnego pobliskiego klasztoru Kornelimünster. Przez długi czas była siedzibą rycerzy rozbójników, którzy plądrowali okolicę i zachowywali całą daninę dla siebie. Kres ich poczynaniom położył król Rudolf I Habsburg, przemieniając zamek w ruinę i wieszając krnąbrnych rycerzy. Po kilku stuleciach w zapomnieniu, zamek odzyskał dawną świetność dzięki pruskiemu królowi Fryderykowi Wilhelmowi IV, który nakazał odbudowę zamku w duchu średniowiecza. Duża część zamku to jeszcze autentyczne średniowieczne mury, a jego wnętrze zachwyca prostotą. Z zamku rozciągają się przepiękne widoki na dolinę Renu.
Zamek Rheinstein
A post shared by Michael Leukel Photography (@michael_leukel_photography) on
Początki zamku sięgają XIII wieku, lecz już w XIV wieku, po zrzeczeniu się się roszczeń Palatynatu na rzecz sąsiadów, stracił na znaczeniu. Po kilkuset latach marazmu, wojna o Palatynat obróciła zamek doszczętnie w ruinę. Dopiero po dwustu latach, na fali romantyzmu i ponownego zainteresowania gotykiem postanowiono z polecenia księcia pruskiego go odbudować. Twierdza znajdowała się w rękach książąt pruskich do 1975 roku, gdy została sprzedana śpiewakowi operowemu Hermanowi Hecherowi. Obecnie w zabytkowej budowli mieszczą się muzeum, restauracja i mieszkania właścicieli. W muzeum można zobaczyć m.in. zabytkowe witraże z XIV wieku i meble z XVIII i XIX wieku. Z zamkowych ogrodów rozciąga się przecudny widok na okolicę i płynący w dole Ren.
Zamek Reichenstein
#burgreichenstein #castle #wedding #friendship #bingen #Germany #summer
A post shared by RuSSaIN rEd GaL (@tonirussianred) on
Baśniowy zamek górujący nad okolicą przez lata był znany jako siedziba rycerzy rozbójników grabiących pobliskie miejscowości; kres ich niecnej działalności położyło czteroletnie oblężenie twierdzy przez cesarza Rudolfa Habsburga i ścięcie załogi. Podobno dawny właściciel zamku próbował się ratować ucieczką, został otoczony i ścięty na miejscu dzisiejszej Kaplicy św. Klemensa. Jego postać łączona z bezgłowym jeźdzcem, jest tylko jedną z licznych legend w które na przestrzeni wieków obrósł zamek. Obecnie w zamku mieszczą się muzeum i hotel. Zwiedzający nie muszą się obawiać żądnych łupów rycerzy, mogą za to poznać historię i okolicę wprost zachęcającą swoimi przecudnymi krajobrazami do zwiedzania. W muzeum mieści się znacząca część niemieckiej i nadreńskiej kultury. Zwiedzający zobaczy bibliotekę, prywatne pokoje, życie zamku od początków do czasów współczesnych; meble z czasów Ludwika XV, znaleziska z czasów rzymskich i barokowe figury.
Zamek Marksburg
A post shared by Lichuan He (@helichuan) on
Niedaleko malowniczo położonego i równie malowniczego miasteczka Braubach nad Renem znajduję się w przeszłości siedziba możnych niemieckich rodów m.in. Eppstein, Katzenelenbogen i Nassau. Zamek jest wyjątkowy bowiem nie tylko przetrwał upływ czasu czy wojenne zawieruchy, prawie nietknięty i nigdy niezdobyty, jest jedynym “oryginalnie” średniowiecznym zamkiem na nadreńskim szlaku, który nie był odbudowywanym lub przebudowanym na fali XIX-wiecznego romantyzmu. Do dzisiaj podziwiać go w niezmienionej od wieków średnich formie. Godne zobaczenia są wnętrza m. in zbrojownia, sala tortur, kaplice czy piwnice. Będąc na zamku nie można nie zobaczyć jego średniowiecznych umocnień, bram i ogrodu z całą paletą ziół i kwiatów.
Twierdza Ehrenbreitstein
Koblencja zachwyca turystę nie tylko winnicami, górami i lasami okalającymi miasto, lecz całą paletą zabytków, z których niektóre pamiętają czasy starożytnych Rzymian, pięknymi kościołami i pałacami i słynnym Niemieckim Trójkątem. Nad tym wszystkim dumnie wznosi się twierdza Ehrenbreitstein. Została ona wzniesiona w pierwszej połowie XIX wieku na miejscu zrujnowanej warowni. W zamku znajduję się obecnie muzeum w którym zwiedzający dowiedzą się nieco o historii obiektu i miasta, będą mieli okazję zapoznać się z multimedialną inscenizacją i znaleziskami archeologicznymi z miasta i regionu. Ehrenbreitstein jest drugą co do wielkości zachowaną twierdzą w Europie.
Ruiny zamku Winneburg
A post shared by Tobi Schnorpfeil (@tschnorpfeil) on
Nad doliną Endertbachtal, około cztery kilometry od miasteczka Cochem wznoszą się ruiny twierdzy Winneburg. Wzniesiona została w XIII wieku, podobno jeśli wierzyć legendzie w murach została zamurowana żywcem córka budowniczego zamku, który zawarł pakt z diabłem by zakończyć powierzone mu zadanie na czas. Dzisiaj ruina panuje samotnie nad doliną, wiedzie do niej trasa przez las, co jest dużym plusem dla wędrowców w lecie. W miesiącach letnich jeśli pogoda dopisuje odbywają się tutaj różne turnieje rycerskie. Na ruiny zamku składają się fragmenty murów, stołp, dwie prawie w całości zachowane wieże.
Zamek Drachenburg
Drachenburg Castle, Königswinter, Germany #drachenburgcastle #koenigswinter #königswinter #germany
A post shared by Marcus Krug (@marcus_krug) on
Zamek Drachenburg jest chyba najmłodszym zamkiem położonym nad Renem a na pewno już najszybciej zbudowanym; wzniesiono go w stylu neoromańskim w przeciągu dwóch lat. Pierwszym właścicielem i zleceniodawcą budowy był Stephan von Sarter, słynny niemiecki makler giełdowy, który wzbogacił się w trakcie budowy Kanału Sueskiego. Wewnątrz czekają na turystów XIX-wieczne nowinki techniczne. W latach 1995 – 2010 odrestaurowano pokój muzyczny, bibliotekę, pokój bilardowy i halę Nibelungów. Z wieży północnej roztacza się przepiękny widok na dolinę Renu i okoliczne góry. Całkiem niedaleko w dolinie znajduje się malownicze miasteczko Konigswinter.
Ruina Godesburg
The Godesburg in Bad Godesberg. Worth a visit! #visitbonn #bonnistschön #castle #godesburg
A post shared by Exploring Bonn (@bonn_voyagers) on
W przepięknym nadreńskim mieście Bonn w dzielnicy Bad Godesberg na miejscowym wzgórzu wznoszą się ruiny zamku Godesburg. Twierdza ta została wzniesiona w XIII wieku na dawnym miejscu kultu, początkowo czcili tutaj swe bóstwa Rzymianie a później przybyli tutaj Frankowie. W czasach chrześcijańskich czczono tutaj św. Michała Archanioła. Budowle wzniesiono z polecenia ówczesnego arcybiskupa Kolonii Dietricha I von Hengebacha, który to docenił strategiczne znaczenie wzgórza na jego włościach w czasach walki o władzę. W XVI wieku uszkodzona w trakcie wojen religijnych, doczekała się restauracji dopiero po II wojnie światowej. Obecnie w odrestaurowanej części zamku mieszczą się restauracja i hotel.
Zamek Stolzenfels
A post shared by Pinar Oflaz (@pinaroflazz) on
Na samych obrzeżach Koblencji góruje na jednym z wzgórz piękny zamek Stolzenfels. Został on wzniesiony przez Fryderyka Wilhelma IV na miejscu dawnej twierdzy. Władca zatrudnił jednego z najsłynniejszych ówczesnych architektów – Karola Fryderyka Schinkela. Do zamku można dojść krętą ścieżką z miasta. W lato na jego tarasach, przy pięknych kulisach z widokiem na płynący w dole Ren, odbywają się koncerty. Sam zamek wnosi powiew śródziemnomorskiego powietrza w nadreńskie okolice; zarówno jego wygląd jak i znajdujące się wewnątrz freski nawiązują do zamków w słonecznych Włoszech. Na szczególną uwagę zasługują obie sale rycerskie, pięknie zdobione malowidłami. Zwiedzających zachwycają również piękne ogrody znajdujące się na terenie zamku i przyzamkowy park.