Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Abonament radiowo-telewizyjny w Niemczech (GEZ) – kto może zostać zwolniony z opłaty

Nowa regulacja dotycząca GEZ przewiduje że każde gospodarstwo domowe musi miesięcznie płacić 17,50 euro. Od każdej reguły są jednak wyjątki a do nich należą ściśle określonej grupy osób.

O zwolnienie z opłat ubiegać mogą się…

Jeśli jesteś w stanie przedłożyć wiarygodne dowody potwierdzające niemożność do uiszczania opłaty możesz starać się o zwolnienie. Dotyczy to przede wszystkim osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych Arbeitslosengeld II, pobierających pomoc socjalną czy świadczenia ochrony socjalnej Grundsicherung. Po niedawnym wyroku jednego z sądów, osoby z niskimi dochodami mają dużo większą szansę na obniżenie czy całkowite zwolnienie z GEZ – w przypadku gdy uiszczenie opłaty spowodowałaby zagrożenie dla Twojego minimum egzystencjalnego.

Zwolnieni z opłat są także studenci, pobierający świadczenia związane z BAFöG. Podobnie sytuacja ma się w przypadku osób będących odbiorcami świadczeń dla azylantów uwzględnionych w tzw. Asylbewerberleistungsgesetz. Do ostatniej grupy zaliczają się głuchoniewidomi oraz osoby pobierające świadczenia dla niewidomych (Blindenhilfe) – oni także mogą złożyć wniosek o zwolnienie z opłat. Jeśli więc jesteś głuchy, masz uszkodzony wzrok przynajmniej w 60% lub jesteś ciężko upośledzony (w przynajmniej 80%) możesz starać się o zredukowanie abonamentu do 5,99 euro miesięcznie lub pełne zwolnienie.

Wniosek

Odpowiednie formularze znajdziesz na stronie GEZ oraz w budynku gminy (Gemeindeverwaltung) odpowiedniej dla twojego miasta. Pamiętaj – wniosek nie będzie miał mocy wstecznej, a co za tym idzie nie otrzymasz zwrotu pieniędzy.

Wskazówka:

Warto pamiętać o tym, że tylko jedna osoba w danym gospodarstwie domowym jest zobowiązana do uiszczania abonamentu. Współlokatorzy czy też dorosłe dzieci mieszkające w domu z rodzicami mogą korzystać z telewizji bez obciążenia kosztami.

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Ciepła woda, administracja, wywóz śmieci i rachunek na kilkaset euro i zepsuty humor. Pozostaje pytanie co tak naprawdę trzeba

Zasadniczo niemieckie prawo pracy wymaga, by każdy pracownik wykorzystał liczbę przysługujących mu dni urlopowych. Z tego powodu większość

Starając się o pomoc ze strony państwa, przyszli rodzice powinni uważać, by nie popełnić żadnych błędów. Poza

Druga klasa podatkowa (Lohnsteuerklasse 2) jest dedykowana rodzicowi samotnie wychowującemu dziecko. W gospodarstwie domowym musi znajdować się

Zobacz jeszcze to!