Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Co mogą niemieccy policjanci w trakcie kontroli a co nie?

Wybierasz się do Niemiec? Warto sprawdzić jak nie wpaść po uszy podczas kontroli. Wbrew pozorom to Ty decydujesz o tym jak będzie ona wyglądać.

Wielu kierowców nie wie bowiem, że test na obecność alkoholu czy narkotyków jest podczas kontroli drogowej dobrowolny. Owszem, policja zgodnie z §36 Kodeksu Drogowego, może w każdej chwili przeprowadzić kontrolę drogową ale jako kierowca nie jesteś zobowiązany do spełnienia każdego życzenia funkcjonariuszy.

Co każdy kierowca wiedzieć powinien

Nie obciążaj samego siebie – Jechałeś zbyt szybko? Nie mów tego na głos! Nawet jeśli policjant zapyta „wie pan/pani dlaczego pana/panią zatrzymaliśmy?” Odpowiedź twierdząca jest traktowana jak przyznanie się do winy. Późniejsze podważenie „zeznania” jest praktycznie niemożliwe. W trakcie kontroli policjanci nie mogą zapytać także o to skąd/dokąd podróżuje kierowca, jeśli nie mają żadnych podejrzeń co do kontrolowanej osoby. 

Musisz pokazać dokumenty – Kierowcy są zobowiązani do podania swoich danych osobowych, najlepiej na podstawie dowodu osobistego. Obowiązkowe jest również pokazanie prawa jazdy oraz dokumentów pojazdu.  Jeśli kierowca nie będzie chciał się wylegitymować, policjant ma prawo podjąć inne środki, jak np. pobrać odciski palców.

Policja nie może przeszukać Twojego pojazdu – Funkcjonariusze mogą sprawdzić czy samochód nadaje się do jazdy, w tym celu mogą sprawdzić czy posiada ważne badanie techniczne, apteczkę oraz trójkąt. Mogą sprawdzić też opony i oświetlenie pojazdu. Z zasady nie mogą sami zaglądać do wnętrza samochodu czy przeszukiwać bagażnik. Do tego jest potrzebny sądowy nakaz przeszukania. Wyjątkiem jest sytuacja w której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierujący pojazdem dopuścił się przestępstwa.

Test na obecność alkoholu i narkotyków nie jest obowiązkowy – popularne „dmuchanie” jest w Niemczech dobrowolne a co za tym idzie – kierowca nie musi się na nie zgodzić. Jednakże gdy odmówisz badania, musisz udać się z policjantami na posterunek i tam poddać się badaniu krwi. To musi zostać jednak zlecone przez sędziego chyba, że już na pierwszy rzut oka widać że jesteś pijany. W przeciwnym razie istnieje zagrożenie że badanie nie wykaże zawartości alkoholu w krwi, gdyż upłynie zbyt wiele czasu.

Zasadniczo policjanci nie mają także prawa sprawdzenia telefonu kierowcy. Jeśli mają jednak poważne podejrzenia co do zatrzymanego o popełnieniu przestępstwa, mogą przejrzeć jego komórkę.

Kto sprzeciwi się jednak poleceniom policjanta (np. przy prośbie pokazania dokumentów) musi liczyć się z mandatem o wysokości 20 euro. Jeśli natomiast kierowca nie zatrzyma się do kontroli, mimo iż policjant dał mu konkretne znaki, otrzyma 70 euro kary i 1 punkt karny w Flensburgu. Natomiast kierowcy, którzy wybiorą się na przejażdżkę bez prawa jazdy, zapłacą 10 euro kary

Co powinien wiedzieć pirat drogowy

Na terenie RFN jest rozstawionych w sumie 4231 radarów, co daje 5 miejsce w rankingu światowym. Najwięcej z nich jest w Berlinie, Düsseldorfie oraz Hamburgu i Stuttgarcie. Jeśli nie przekroczysz prędkości o więcej niż 20 km/h nie otrzymasz punktów karnych, tylko grzywnę do 30 euro. Jeśli jednak przekroczysz dozwoloną prędkość o 21 km/h dostajesz 70 euro mandatu oraz 1 punkt karny. Każdy kto przekroczy poza terenem zabudowanym prędkość o 41 km/h musi oddać swoje prawo jazdy i przez miesiąc trzymać samochód w garażu. W terenie zabudowanym będzie prędkość wyższa o 31 km/h od dopuszczalnej.

Zdjęcie nie jest dowodem

Obecnie zdjęcia, robione przy pomocy fotoradarów nie są uznawane jako środki dowodowe ze względu na prawo do decydowania o własnych danych i ich ochronie. Innymi słowy – każdy kto otrzyma list z policji wraz z wyraźnym zdjęciem, może utrzymywać, że nie wie kto kierował pojazdem o danymi czasie.

Jak zachować się więc w trakcie kontroli?

Należy zachować spokój. Kooperacja i uprzejmość w stosunku do funkcjonariusza z pewnością nikomu nie zaszkodzą. Warto także wozić ważne dokumenty, jak prawo jazdy czy dowód osobisty w łatwo dostępnym miejscu.  

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!