Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Jak rozwiązać umowę o internet w Niemczech?

Warto zapoznać się z informacjami jak rozwiązać, bądź zmienić dostawcę internetu i dzięki temu zaoszczędzić sobie wielu problemów.

Gdy nadchodzi moment rozwiązania umowy o internet wiele osób głowi się jak to zrobić. Sprawa może wydawać się skomplikowana, jednak w rzeczywistości wystarczy zwrócić uwagę na kilka aspektów, by bez większych problemów przebrnąć przez cały proces. Przede wszystkim warto pamiętać, że rzadko dochodzi do sytuacji, w której samemu należy rozwiązać umowę z dostawcą internetu. Jeśli ktoś ma oddzielne umowy na internet i telefon stacjonarny, bądź okres wypowiedzenia starej umowy kończy się za mniej niż dwa tygodnie, wtedy trzeba samemu złożyć wypowiedzenie. Najczęściej korzystniejsza jest jednak zmiana dostawcy internetu. Nierzadko w takim wypadku można wyciągnąć kilka zniżek lub ugrać korzystne dla siebie warunki umowy.

W przypadku jeśli samemu trzeba rozwiązać umowę należy pamiętać o przestrzeganiu terminów uwzględnionych w umowie. W zależności od taryfy są różne terminy wypowiedzenia. W przypadku ofert trwających 24 miesiące, okres wypowiedzenia wynosi 12 tygodni lub 3 miesiące. Tak zwane taryfy Flex mogą być często anulowane co miesiąc lub co 4 tygodnie. Jeśli ktoś nie jest pewny kiedy kończy się termin wypowiedzenia, powinien dokładnie przestudiować rachunek. Tam można znaleźć ważne informacje odnośnie okresu obowiązywania umowy. W przypadku zmiany miejsca zamieszkania obowiązuje specjalne prawo do wypowiedzenia umowy, jeśli internet nie jest tak szybki jak ustalono w umowie, bądź nie ma go wcale. Każdy, kto samemu zechce rozwiązać umowę powinien zwrócić uwagę na formę. Większość dostawców internetu akceptuje wypowiedzenie pisemne. Aby operator mógł to szybciej rozpatrzyć należy uwzględnić w piśmie poniższe informacje :

  • Nazwisko i imię posiadacza umowy
  • Adres przyłącza internetu
  • Data zakończenia umowy (wystarczy wskazanie „w najbliższym możliwym terminie”)
  • Adres e-mail do potwierdzenia wypowiedzenia umowy
  • Numer klienta i umowy do szybkiego i łatwego przetwarzania danych

Lepiej zmienić niż rozwiązać umowę

Najłatwiejszym sposobem na rozwiązanie umowy jest podpisane nowej taryfy u innego operatora. Wtedy nowy dostawca internetu zajmuję się wszystkimi sprawami z tym związanymi. Jedynym obowiązkiem usługobiorcy jest terminowe zlecenie zmiany operatora. W przypadku większości umów oznacza to, że należy zacząć działać w tym kierunku co najmniej trzy miesiące przed końcem umowy. Warto jak najwcześniej dokonać wymiany, ponieważ nowa umowa staje się dopiero aktywna, gdy stara taryfa wygaśnie. Niektórzy dostawcy usług kablowych oferują również bezpłatne miesiące, które pozwalają na natychmiastową zmianę bez dodatkowej opłaty. Dzięki takim stronom jak np. CHECK24 można porównać różne oferty, aby znaleźć najlepszą i najtańszą taryfę.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.