1. Kto wcześniej planuje, ten oszczędza najwięcej!
Zasada numer jeden – rezerwuj bilety jak najszybciej. Obecnie bilety można zarezerwować nawet sześć miesięcy przed planowaną podróżą. Za bilet ICE w drugiej klasie zapłacimy tylko 29 euro, a za krótszą trasę jedyne 19 euro. Wystarczy zatem w zupełności na podróż z Monachium do Hamburga. Posiadacze karty Bahncard oszczędzają dodatkowe 25% ceny, czyli za przejazd zapłacą 27,75 euro. Nie ma jednak możliwości spontanicznego wyboru innego pociągu, a pula biletów jest ograniczona – zwłaszcza w godzinach szczytu. W dni robocze mamy możliwość wyboru taniego przejazdu porannym lub bardzo późnym pociągiem.
2. Z Bahncard 25 odnosisz korzyści już po jednej podróży
Bahncard 25 opłaca się nawet wtedy, gdy nie podróżujesz zbyt często koleją. Dzięki karcie przysługuje ci rabat w wysokości 25 procent ceny na bilety w drugiej klasie, jeżeli w ciągu roku wydasz na nie 62 euro. Korzyści ze zniżki można odnieść po odbyciu dwóch dalekich podróży. Dla przykładu za podróż z Monachium do Hamburga pociągiem ICE zapłacimy 142 euro – wracając zaoszczędzimy 71 euro i otrzymamy jeszcze City-Ticket uprawniający do darmowego przejazdu komunikacją miejską na dworzec. Droższa karta Bahncard 50 opłaca się tylko tym, którzy często korzystają z przejazdów pociągiem. Na początek warto zaopatrzyć się w próbną kartę Bahncard 25, która kosztuje 19 euro i jest ważna przez trzy miesiące.
3. Przejazdy międzynarodowe i nie tylko
Warto poszerzyć swoje poszukiwania biletów na stronie o połączenia międzynarodowe, których stacje pośrednie odpowiadają celowi naszej podróży. Przemieszczanie się po Europie przy pomocy niemieckiej DB również pod tym względem okazuje się korzystne – możesz po prostu wysiąść wcześniej. Planując podróż z Berlina do Monachium warto wziąć pod uwagę trasę do Polski lub Austrii z Monachium jako punktem pośrednim. Kolejną zaletą biletów międzynarodowych jest ich dwutygodniowa ważność.
4. Die Bahn pomoże Ci znaleźć najkorzystniejsze bilety
Jeżeli nie jesteś zmuszony odbyć podróży w ściśle określonym dniu, możesz znaleźć szczególnie korzystne bilety za pomocą wyszukiwarki Die Bahn. Filtr „Sparpreisfinder” pozwala na wyszukanie najkorzystniejszych połączeń w określonym przedziale czasowym, dzięki czemu jesteś w stanie szybko dowiedzieć się, dla których połączeń dostępne są bilety w promocyjnych cenach. Wybierając opcję „początek lub koniec podróży poza granicami Niemiec” („Start oder Ziel außerhalb Deutschlands”) można zarezerwować bilet Europa Special-Ticket i odwiedzić wiele europejskich miast za jedyne 39 euro.
5. Wyszukiwanie najtańszych połączeń
Zaoszczędzić możemy nie tylko dzięki zniżkom, ale również decydując się na dłuższe i nieco wolniejsze połączenia. Trzeba również zdawać sobie sprawę, że wyszukiwarka DB bardzo często nie pokazuje najtańszych połączeń automatycznie. Można to zmienić za pomocą małego triku – odznacz opcję „Schnelle Verbindungen bevorzugen” („wybierz najszybsze połączenie”). Dzięki temu znajdziesz pociągi, które dojeżdżają do Twojego celu tylko trochę później niż inne. Różnica w czasie podróży ICE a IC jest z reguły minimalna, a ceny już niekoniecznie. Podróżujący z rowerem powinni pamiętać o wybraniu filtra „Fahrradmitnahme” („transport roweru”), natomiast poszukujący taniego przejazdu ekspresem regionalnym (Regionalexpress) powinni zaznaczyć opcję „nur Nahverkehr” („tylko połączenia regionalne”).
6. Okazje u konkurencji – bilety kolejowe na portalach innych przewoźników
Czasami najtańsze bilety znajdziemy nie na stronie DB, a u konkurencji – czyli firm oferujących transport autobusami dalekobieżnymi. Trik funkcjonuje w szczególności na krótko przed podróżą, kiedy to połączenia kolejowe pojawiają się między autobusowymi. Co prawda DB ograniczyła reklamę swojej oferty na innych portalach, ale i tak warto spróbować na tych stronach: busliniensuche.de, fernbusse.de lub fromAtoB.de.
7. Tańszy przejazd z dziećmi
Podróż z całą rodzinną też może być tania. Dzieci do 14. roku życia jeżdżą za darmo, o ile są dopisane do biletu dorosłego. Korzyści odnoszą też pasażerowie w wieku od 14 do 18 lat – Bahncard można zakupić jednorazowo za 10 euro. Opłacalne są również bilety poszczególnych krajów związkowych, np.: das Bayern-Ticket, das Berlin-Brandenburg-Ticket czy das Niedersachsen-Ticket obejmujący Bremę i Hamburg. Dzięki tym biletom przejazd pociągami regionalnymi w obie strony jest możliwy od 23 euro.
8. Przejazd z punktami pośrednimi
Jeżeli planujesz zatrzymać się w danym miejscu tylko chwilę, zanim znowu wsiądziesz do pociągu, wstrzymaj się przed zakupem osobnych biletów. Znacznie korzystniej wypadają połączenia z punktami pośrednimi, które można dodać zaznaczając opcję „Weitere Angaben ändern” („zmień inne dane”). Warunek jest jeden – dalsza podróż musi nastąpić w tym samym dniu lub nazajutrz. Jadąc z Monachium do Hamburga można odwiedzić przyjaciół w Kolonii nie płacąc nawet centa więcej.
9. Optymalne wykorzystanie punktów bonusowych DB
Jako posiadacz karty Bahncard powinieneś skorzystać z programu lojalnościowego DB. Za każde wydane 1 euro otrzymujesz jeden punkt. Zgromadzone punkty można wymieniać na różne upusty. Na przykład – za 500 punktów możesz otrzymać zniżkę w wysokości 10 euro. 1 000 punktów umożliwia darmowy przejazd w drugiej klasie, który z pewnością jest warty więcej niż 20 euro. Za 2 000 punktów można przejechać trasę tam i z powrotem za darmo. Pamiętaj, że jeżdżąc za punkty bonusowe otrzymujesz 25 procent z nich z powrotem, jeżeli pociąg spóźni się godzinę.
10. Darmowy dojazd na lotnisko
Decydując się na wczasy zorganizowane, przejazd koleją na lotnisko jest często darmowy. Aby skorzystać z tej opcji należy zapytać biuro podróży lub linie lotnicze o program „Rail & Fly” przed rezerwacją. DB współpracuje z 76 liniami lotniczymi i 26 biurami podróży. W wielu przypadkach w cenę biletu lotniczego wlicza się już przejazd lub pobierana jest za niego niewielka opłata. Bilety kolejowe są ważne na dzień przed wylotem, a w drodze powrotnej – w dniu lądowania i dzień po. Oferta obejmuje zarówno wszystkie lotniska w Niemczech, jak i te w Bazylei i Salzburgu.
Photo by Arild Vågen (Praca własna) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia Commons