Czasem słońce, czasem deszcz – powody spóźniania pociągów są różne i niekoniecznie łatwo je zrozumieć. Zdarza się, że składy w ogóle nie opuszczają peronu zgodnie z planem. Nie inaczej jest w przypadku Deutsche Bahn. Jako klient nie musisz jednak znosić takich wpadek siląc się na stoicki spokój lub mnąc przekleństwa pod nosem. Lepiej wziąć głęboki oddech i zainteresować się, jakie prawa Ci przysługują. W niektórych sytuacjach możesz otrzymać zwrot pieniędzy.
Godzina spóźnienia = zwrot pieniędzy
Spóźnienie nie może przekroczyć 60 minut – jeżeli Twój pociąg dojechał do celu o godzinę za późno, możesz żądać odszkodowania w postaci:
– zwrotu ceny biletu,
– karty podarunkowej.
W sytuacji, gdy kupiłeś bilet a pociąg nie pojawił się na peronie przez godzinę, możesz:
– zrezygnować z podróży i otrzymać pełen zwrot kosztów za bilet,
– podjąć podróż w późniejszym czasie – również inną trasą.
Najlepiej uzgodnić szczegóły bezpośrednio w kasie danego dworca kolejowego.
Jeżeli spóźnił się pociąg, którym miałeś odbyć tylko część podróży, możesz otrzymać zwrot pieniędzy za nieprzebyty odcinek trasy. Możesz też ubiegać się o pełen zwrot ceny biletu – w tym celu trzeba jednak udać się do dworca wyjściowego.
20 minut spóźnienia = inne połączenie
Jeżeli Twoim priorytetem nie jest zwrot pieniędzy, lecz dojazd do celu, możesz skorzystać z innego przysługującego ci prawa. Kiedy pociąg spóźnia się 20 minut, możesz skorzystać z innego, który zawiezie Cię do celu. Jednak tu nalezy wziąść pod uwagę to, że:
– jeżeli nowe połączenie jest związane z podróżą wyższą klasą (ICE zamiast połączenia regionalnego, I klasa zamiast II) musisz zakupić nowy bilet, a następnie wnioskować o zwrot różnicy kosztów,
– nie możesz zająć już zarezerwowanego miejsca,
– zwrot nie obejmuje biletów z dużymi obniżkami.
Bilety okresowe i taksówki
Zwrot pieniędzy dla posiadaczy biletów okresowych (Zeitkarte) – jeżeli zwrot dotyczy kwoty nie większej niż cztery euro, nie zostanie wypłacony, ponieważ wiąże się to ze zbyt dużym nakładem pracy papierkowej. Z tego powodu posiadacze biletu w pierwszej klasie przejazdów regionalnych muszą wykazać co najmniej dwa spóźnienia, natomiast drugiej klasy – co najmniej trzy. Wnioski należy zbierać i złożyć razem. Poza tym w przypadku biletów okresowych DB zwraca tylko 25 procent ich wartości.
Zwrot pieniędzy dla posiadaczy biletów okresowych na konkretne trasy – tutaj DB wypłaca odszkodowania za spóźnienie przekraczające 60 minut w postaci ryczałtu. Posiadacze biletów tygodniowych lub miesięcznych muszą zbierać dokumentację takich przejazdów i po okresie ich ważności złożyć razem w centrum serwisowym DB.
Zwrot kosztów za taksówkę, autobus, nocleg – tutaj sprawa zaczyna się bardziej komplikować. Jeżeli DB nie może zaproponować alternatywnego rozwiązania, spóźnienie przekracza godzinę, a pociąg dotrze do celu między północą a 05:00, możesz żądać zwrotu kosztów za taksówkę (lub autobus) w wymiarze nawet 80 euro. Prawo do skorzystania z taksówki mają również ci pasażerowie, których ostatnie połączenie wypadło i nie dotrą na miejsce za pomocą innego środka transportu przed północą.
Spóźnienie |
Zwrot |
60-119 minut |
25 procent ceny biletu |
120 minut |
50 procent ceny biletu |
Bilety okresowe, Länder-Tickets, Schönes-Wochenende Ticket – spóźnienie ponad 60 minut |
1,50 euro (II klasa), 25 euro (I klasa) |
Bilety okresowe na konkretne trasy |
5 euro (II klasa), 50 euro (I klasa) |
BahnCard 100 |
10 euro (II klasa), 15 euro (I klasa) |
Składanie wniosku o zwrot kosztów
W tym celu należy wypełnić formularz pasażera (Fahrgastformular) oraz przedłożyć potwierdzenie personelu pociągu. Istnieje kilka możliwości:
– Jeżeli spóźnienie przekracza godzinę, udajesz się do konduktora po formularz i prosisz go o potwierdzenie spóźnienia. Można również udać się po dokumenty do punktu serwisowego DB. Tamtejsi pracownicy mogą potwierdzić spóźnienie pociągu przez pięć następnych dni. Punkty sprzedaży biletów mogą wydać odpowiedni formularz, nie potwierdza jednak spóźnienia. Formularz dostępny jest także online: www.bahn.de/fahrgastrechte oder www.fahrgastrechte.info.
– Z wypełnionym formularzem, potwierdzenie spóźnienia oraz oryginalnym biletem można udać się bezpośrednio do kasy biletowej i tam otrzymać zwrot pieniędzy.
– Klient może ubiegać się o zwrot kosztów w przeciągu roku od upłynięcia ważności biletu.
– Jeżeli nie posiadasz potwierdzenia spóźnienia pociągu ani biletu, możesz wnioskować o zwrot kosztów drogą pocztową:
Servicecenter Fahrgastrechte
60647 Frankfurt/Main
Infolinia: 0180/5 20 21 78.
W przypadku komplikacji można zwrócić się pod następujący adres:
söp_Schlichtungsstelle für den öffentlichen Personenverkehr e.V.
Fasanenstraße 81
10623 Berlin
Infolinia: 030/6 44 99 33 0