Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Mandaty dla rowerzystów

Nadeszła wiosna a w wielu miejscach sezon rowerowy trwa już w najlepsze. Najnowsza ankieta wykazała, że 80 procent rowerzystów nie zna przepisów ruchu drogowego. Co trzeba wiedzieć, żeby przypadkiem nie zostać ukaranym mandatem?

Przepisy ruchu drogowego nie obowiązują tylko kierowców samochodów. Rowerzyści również są rozgrzeszani z ich przestrzegania! Wszelkie wykroczenia oczywiście kosztują.

1. Wybierz właściwą drogę

Istnieją przepisy, które wyraźnie informują, którą drogą mogą jeździć rowerzyści:

– Jeżeli okrągła niebieska tablica informuje o ścieżce rowerowej – musisz z niej skorzystać.

– Tylko dzieci do 8 roku życia są zobowiązane do jeżdżenia po chodnikach. Do 10 roku życia mogą wybrać między chodnikiem a ścieżką rowerową. Później muszą dzielić ulicę razem z samochodami i pojazdami transportu publicznego.

– Dodatkowa informacja „Dozwolone dla rowerzystów” („Radfahrer frei“) umożliwia rowerzystom niezależnie od wieku korzystanie z chodnika lub jazdę pod prąd na drogach jednokierunkowych.

2. Obowiązkowa lektura – kodeks drogowy (Straßenverkehrsordnung StVo).

Złamanie przepisów ruchu drogowego może sporo kosztować:

– Tak samo jak kierowcom, rowerzystom nie wolno rozmawiać przez telefon bądź surfować w Internecie podczas jazdy. Mandaty rozpoczynają się od 25 euro.

– Zignorowanie czerwonego światła kosztuje znacznie więcej – zależnie od tego, jak długo się świeci. Kwoty mandatów mieszczą się w przedziale od 60 do 180 euro. Jeżeli rowerzysta przejechał na czerwonym świetle powodując przy tym jeszcze wypadek – płaci od razu 180 euro.

– Pijani rowerzyści mogą zarobić nawet trzy punkty karne (we Flensburgu), poza tym płacą mandat w wysokości wynagrodzenia netto i muszą udać się na badania (MPU). Gdy ilość promili we krwi jest bardzo wysoka, rowerzystę może to kosztować nawet prawo jazdy.

– Za brak światła trzeba zapłacić od 20 do 40 euro. Wysokość mandatu jest zależna od sytuacji. Przed ruszeniem w drogę każdy rowerzysta powinien sprawdzić czy jego oświetlenie funkcjonuje. Policja ma prawo do zatrzymania rowerzystów i sprawdzenia oświetlenia. Kiedy okaże się, że nie działa, rowerzysta musi zapłacić mandat nawet w biały dzień.

– Rowerzyści muszą również przestrzegać ograniczeń prędkości. Pędząc 40 km/h w strefie 30 km/h można spodziewać się mandatu w wysokości 30 euro i jednego punktu karnego we Flensburgu. Jeżeli w wyniku takiej jazdy zostaną poszkodowani piesi, kierowcy czy bawiące się na chodniku dzieci  – rowerzysta płaci 35 euro mandatu i dostaje dwa punkty karne.

3. Na co jeszcze rowerzyści muszą zwrócić uwagę?

– Mała uwaga dla wielbicieli słuchania muzyki podczas jazdy rowerem. Jej głośność nie powinna zagłuszać ruchu ulicznego. W momencie, gdy policja stwierdzi, że rowerzysta nie usłyszał sygnałów ostrzegawczych, wystawi mandat w wysokości 15 euro.

– Podczas jazdy rowerem można prowadzić psa na smyczy, ale nie wystarczy przymocować jej do kierownicy, ponieważ pies może wtedy łatwo zerwać się i spowodować wypadek.

– W Niemczech nie obowiązuje nakaz jazdy w kasku – nawet w przypadku dzieci. Eksperci przypominają jednak, że wszelkie wypadki mogą mieć dla rowerzystów szczególnie ciężkie konsekwencje.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!