Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Miejsca parkingowe dla kobiet i osób niepełnosprawnych z perspektywy prawa

Mieszkając w Niemczech nierzadko zdarza się, że na parkingach wielopoziomowych są wyznaczone specjalne miejsca parkingowe dla kobiet. Co niektóry mężczyzna może jednak zapytać czy aby na pewno nie może postawić tam swojego samochodu. Odpowiadamy.

Zwykle są one umiejscowione tuż przy wyjściu gwarantując większe bezpieczeństwo. Nierzadko zdarza się, że są także odrobine szersze niż inne strefy na parkingu. Mowa oczywiście o miejscach parkingowych dla kobiet (Frauenparkplätze). Ale czy może tam parkować tylko płeć piękna? Z perspektywy prawa nie. Można więc spokojnie parkować będąc także mężczyzną. Mandat nam nie grozi.

Mimo wszystko trzeba się jednak liczyć z konsekwencjami. Prywatny właściciel parkingu może bowiem zażądać przestawienia samochodu. Jeśli mężczyzna nie zastosuje się do jego polecenia, w najgorszym wypadku właściciel może złożyć… zawiadomienie o naruszeniu miru domowego.

Abstrahując od tego, można oczywiście postąpić właściwie nawet bez prawnego przymusu i pozostawić jako mężczyzna puste miejsce jadącej za nami kobiecie.

Jeśli chodzi z kolei o miejsca dla niepełnosprawnych – mogą na nich parkować tylko osoby do tego upoważnione na podstawie legitymacji inwalidzkiej czy niebieskiej karty parkingowej, która powinna znajdować się na desce rozdzielczej. Jeśli powyższe warunki zostaną zlekceważone, trzeba liczyć się z mandatem rzędu 35 euro. Dodatkowo samochód może zostać odholowany na koszt właściciela.

Warto więc postępować zgodnie z przepisami prawa i własnym sumieniem.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.