Pleść w mieszkaniu – przyczyny są decydujące
Pleśń w mieszkaniu jest bardzo dużym problemem. Powstaje zatem pytanie, kto ma za nią odpowiadać – Ty czy właściciel mieszkania? Kiedy zauważysz pleść w mieszkaniu musisz niezwłocznie zgłosić to właścicielowi, aby mógł się zająć jej usunięciem. Kto za to zapłaci, zależy od przyczyn powstania pleśni.
Właściciel z reguły nie ma problemu ze znalezieniem winnego – to przecież najemca nie wietrzył wystarczająco mieszkania, ustawił meble za blisko ściany i tak dalej. Często jednak powody powstania pleśni są bardziej złożone – zły stan budowlany, błędy podczas renowacji czy szkody spowodowane przez wilgoć. To na pewno nie tylko wina najemcy!
Kontrowersyjny wyrok – wietrzenie mieszkania
Niemiecki dziennik „Frankfurter Rundschau“ pisał o kontrowersyjnym wyroku w sprawie odpowiedzialności za powstanie pleśni w mieszkaniu. Sąd Krajowy we Frankfurcie orzekł, że najemca spowodował powstanie pleśni poprzez niewystarczające wietrzenie mieszkania. Fakt, że nie miał ku temu możliwości z powodu pracy, nie wpłynął na wyrok.
Obrońcy praw najemców obawiają się, że powyższy wyrok posłuży za wzór następnym. W ten sposób właściciele mogliby bez problemu zrzucać winę na najemców. Wyrok ten jest o tyle ważny, że podwładne sądowi krajowemu sądy rejonowe orzekały odwrotnie, twierdząc, że pracujący najemca nie ma możliwości wietrzenia mieszkania w czasie pracy.
Najemca może ustawiać meble tam, gdzie mu się podoba
Jeżeli właściciel stwierdzi, że pleśń powstała na skutek zbyt bliskiego ustawienia mebli przy ścianie, najemca może odetchnąć z ulgą. Niemiecki Związek Najemców (DMB) przypomina o prawie, które mówi, że każdy może ustawiać meble tam, gdzie mu się podoba. Ustawianie dużych mebli dziesięć centymetrów od ściany jest niemożliwe choćby ze względów bezpieczeństwa.
Kiedy pleśń powstaje przy oknach, warto sprawdzić izolację budynku w tym miejscu – za którą odpowiedzialny jest właściciel budynku.
Obniżka czynszu z powodu pleśni – bez udziału sądu
Ogólnie rzecz biorąc, lepiej wstrzymać się z udaniem się do sądu, co ograniczy ryzyko poniesienia kosztów rozprawy. Najemca wraz z właścicielem mogą znaleźć odpowiednie rozwiązanie z pomocą eksperta. Jeżeli pleśń pojawi się w czasie trwania stosunku najmu, można zmienić postanowienia w sprawie ogrzewania i wietrzenia mieszkania. Właściciel może natomiast zrekompensować wysiłek pozbycia się pleśni przez najemcę obniżeniem wysokości czynszu.