Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Najważniejsze zmiany dotyczące emerytury w wieku 63 lat (Niemcy)

Rząd niemiecki podjął decyzję o przygotowaniu zmian w pakiecie emerytalnym. Warto dodać, że jest to największy i najbardziej kosztowny projekt w historii, jaki wdrożył rząd niemiecki. Prawo do emerytury w wieku 63 lat weszło w życie już 1 lipca bieżącego roku. Stąd też spieszymy z informacjami dla Państwa dotyczącymi tego tematu, przedstawiając najważniejsze kwestie, które ulegną zmianom, i czego owe zmiany konkretnie będą dotyczyć.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na fakt, że ten,kto po osiągnięciu wieku emerytalnego (obecnie 65 lat i 3 miesiące) nadal czuje się na siłach, by pracować, ma możliwość pracy na umowy na czas określony, a w razie potrzeby umowy te może przedłużać. Dalsze zatrudnienie przed pójściem na emeryturę musi być jednak uzgadniane. Sprzeczną kwestią są natomiast składki na ubezpieczenie społeczne. Pozostaje zwłaszcza pytanie, czy osoby w podeszłym wieku muszą opłacać pełną składkę ubezpieczeniową. Jeżeli zostałoby to zniesione, państwo byłoby stratne o te pieniądze. Jeżeli emeryci będą nadal mieli obowiązek płacenia całości składek, oznaczałoby to podwójne wpływy. Państwo zaoszczędzi w ten sposób na wypłacaniu emerytury, a przy okazji skorzysta na składkach ubezpieczeniowych pracownika i pracodawcy.

Co się kryje pod pojęciem nowego pakietu emerytalnego

Co najważniejsze – nowy pakiet emerytalny wprowadzi zmiany korzystne dla rencisty, ale… trzeba zwrócić baczną uwagę na wyjątki. Pakiet emerytalny składa się z czterech części: ulepszone warunki renty matczynej, możliwości pójścia na emeryturę w wieku 63 lat, ulepszenie w rencie z powodu niezdolności do pracy oraz poprawa usług rehabilitacji. Są to zmiany, których koszt to miliardy euro, a rachunek zapewne będą musieli pokryć ludzie młodzi. Rentę matczyną (Mütterrente) wprowadziła CSU, by zapewnić sprawiedliwość między młodszymi i starszymi kobietami. Kobiety, które urodziły swoje dzieci przed 1992 rokiem, otrzymają od lipca tego roku rocznie na dziecko 300 euro renty więcej.

Kto skorzysta na nowym pakiecie emerytalnym

> Z nowej renty matczynej skorzystają przede wszystkim te matki, które urodziły dzieci przed 1992 r. Mogą się one liczyć z miesięcznym dodatkiem do emerytury w wysokości 26/28 euro brutto w zależności od miejsca zamieszkania (zachodnie czy wschodnie Niemcy).

> Emerytura w wieku 63 lat – ważne jest, by mieć razem 45 lat składkowych, do których wliczane są lata pacy w niepełnym wymiarze godzin, lata wychowywania dzieci, opieki nad chorymi członkami rodziny oraz lata, w których wypłacane było odszkodowanie z tytułu niewypłacalności zakładu (Insolvenzgeld).

> Przedwczesna emerytura dla osób długoletnio ubezpieczonych w wieku 63 lat obowiązuje jedynie dla roczników 1951 i 1952. Osoby urodzone w 1953 roku i później mogą pójść na emeryturę w wieku 63 lat i dwóch miesięcy. Osoby urodzone w 1964 i później – również mając 45 lat składkowych – mogą pójść na emeryturę dopiero w wieku 65 lat.

> Na uwagę zasługuje również fakt, że wprowadzona została możliwość przedwczesnej emerytury dla osób prowadzących działalność, którzy byli ubezpieczeni samodzielnie. Opłacane obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenie musi wynosić razem 45 lat. Do lat składkowych zaliczane są również lata na bezrobotnym (Arbeitslosengeld I) i nie są jedynie liczone ostatnie dwa lata przed pójściem na emeryturę.

Jak kosztowne są wprowadzane zmiany

Wszystkie zmiany mają kosztować rząd niemiecki około 9–11 miliardów euro na rok, co na początek finansowane będzie z oszczędności kas rentowych. Najdroższą inwestycją będzie nowo wprowadzona renta matczyna (Mütterrente). Przewidywany koszt to około 6,5 mld euro do 2030 roku. Emerytura w wieku 63 lat kosztuje rząd od 2 do 3 miliardów euro rocznie. Z kolei zmiany w emeryturze z powodu niezdolności do pracy z będą kosztować początkowo około 200 milionów, a od 2030 ok. 2,1 mld euro. Podsumowując – wszystkie zmiany do roku 2030 będą kosztować rząd Niemiec 160 miliardów euro. I jak przy wszelkich zmianach – są osoby, które na nich skorzystają, ale są również ci, którzy będą musieli koszty tych zmian pokryć. A rachunek dostaną ludzie młodzi, którzy zapłacą wyższe stawki na ubezpieczenie. Do roku 2018 wysokość składki (18,9 procent) ma pozostać taka sama. W kolejnych latach ma ona się zwiększać w bardzo szybkim tempie, szybszym, niż prognozowano. W roku 2019 ma wynosić 19,7 procent (o 0,6 procent więcej, niż przewidywano wcześniej), a w roku 2025 wysokość jej ma wzrosnąć do 20,8 procent (z wcześniejszych prognoz wynikało, że wysokość tej stawki ma wynosić 20,3 procent).

Nowy pakiet emerytalny, mający zapewnić korzystniejsze warunki dla emerytów, wszedł w życie 1 lipca. A zatem już niedługo będzie można w praktyce zaobserwować wprowadzanie zmian w systemie rentowym i faktyczne korzyści wynikające z nowości.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Zobacz jeszcze to!