Tarczka parkingowa (niem. Parkscheibe) jest obowiązkowa na wielu publicznych parkingach. Niestety, często zdarza się, że ludzie oszukują przy ustawianiu właściwego czasu parkowania.
Przekręcanie tarczki przed upływem maksymalnego czasu parkowania jest jednak zabronione, o czym przypomina ADAC.
Prawidłowe ustawienie tarczy parkingowej – na to trzeba zwrócić uwagę w Niemczech
Nawet jeśli samochód przejedzie do przodu i do tyłu, nie rozpocznie to nowego cyklu parkowania. W takim przypadku należy wyjechać z miejsca, aby dać innym kierowcom możliwość zaparkowania w tym miejscu.
Jeśli kierowca przekroczy dozwolony czas parkowania, musi liczyć się z mandatem w wysokości od 20 do 40 euro. Jeśli pojazd stoi na parkingu z ograniczonym czasem parkowania, w przypadku naruszenia przepisów, może zostać odholowany.
Kierowcy muszą ustawić tarczę na następne pełne pół godziny po przyjeździe. Na przykład, jeśli ktoś zaparkuje o 17:05, powinien ustawić parkometr na 17:30. Każde inne ustawienie będzie błędne i może kosztować co najmniej 10 euro, informuje niemiecki automobilklub.
A może szybka wizyta u piekarza?
Krótki postój, podczas którego lecimy po bułki, bez prawidłowego ustawienia tarczy? To nie przejdzie i może skończyć się mandatem.
Wynika to z faktu, że pracownicy służb porządkowych nie mogą wiedzieć, jak długo faktycznie samochód stoi w tym miejscu – czy dwie minuty, czy godzinę.
Parkscheibe w Niemczech, czyli jak powinna wyglądać tarcza parkingowa
Tarczka parkingowa musi być dobrze widoczna w pojeździe, najlepiej na desce rozdzielczej. Powinna być biało-niebieska, mieć 11 cm szerokości i 15 cm wysokości. Jeśli nie spełnia tych minimalnych wymiarów kierowcy grozi kara 10 euro. Ręcznie napisane karteczki jako zamiennik nie są akceptowane.
Co jeśli tarcza nie spełnia wymagań, na przykład jest kolorowa lub ma niestandardową czcionkę? Taka sytuacja również może skończyć się mandatem.
Elektroniczne parkometry
Dopuszczalne są specjalne elektroniczne parkometry, które przeszły badania. W odróżnieniu od tradycyjnych, nie liczą one czasu parkowania, co byłoby nielegalne. Zamiast tego, pokazują one początek czasu parkowania automatycznie w momencie, gdy silnik jest wyłączany.
Wskazówka! Motocykliści również muszą korzystać z tarczy parkingowej. Można ją np. dziurkować i przymocować do maszyny za pomocą opaski kablowej.
Foto: Freepik