Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Wszystko jasne

Samochód w Niemczech. Co oznacza czarny pasek na naklejce TÜV?

Niemcy, samochód niemcy., TÜV, przegląd samochodu niemcy, naklejka
Foto: Facebook/@TÜV SÜD Auto Service
Kiedy przypada termin następnego ogólnego przeglądu samochodu (niem. Hauptuntersuchung - HU)? Ty i urząd porządku publicznego (niem. Ordnungsamt) możecie się tego dowiedzieć z naklejki na tablicy rejestracyjnej. Charakterystyczny czarny pasek jeszcze bardziej to ułatwia.

Naklejka TÜV na samochodzie

Naklejkę kontrolną przeglądu ogólnego (niem. HU-Prüfplakette) znasz również jako naklejka TÜV. Zawsze przyklejona jest ona do tylnej tablicy rejestracyjnej samochodu i wygląda bardzo podobnie do tarczy zegarka na rękę. Z jedną różnicą: cyfry biegną w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. 

Wzór został wybrany tak, aby przedstawiciele organów regulacyjnych mogli z łatwością rozpoznać z daleka, kiedy pojazd musi przejść przegląd techniczny.

Co oznacza czarny pasek na naklejce TÜV?

Podstawowa zasada odczytu jest dość prosta. Liczba w okręgu na naklejce TÜV oznacza rok, a liczba na górze – miesiąc, w którym przypada termin następnego przeglądu głównego.

A czarny pasek? Zawsze otacza liczbę 12. Ponieważ inspektor zawsze odwraca miesiąc wygaśnięcia aktualnego przeglądu w górę na naklejce, ten czarny pasek przesuwa się do nowej pozycji. A w związku z tym zawsze jest to pozycja, którą dany miesiąc miałby na tarczy zegarka.

Jeśli więc 9 znajduje się na górze, czarny pasek jest tam, gdzie 9 znajdowałaby się na tarczy zegara. Wprawne oko może nawet dostrzec datę przeglądu z dużej odległości. Kolor naklejki wskazuje dodatkowo rok, w którym samochód musi przejść przegląd techniczny.

Kolor ten powtarza się cyklicznie co 7 lat. Tak więc samochody mające ważny przegląd do 2024 roku mają naklejkę w kolorze zielonym. Pozostałe kolory to: niebieski (przegląd był ważny do 2020 r.), żółty (przegląd był ważny do 2021 r.), brązowy (przegląd był ważny do 2022 r.), różowy (przegląd był ważny do 2023 r.) i pomarańczowy (samochód ma ważny przegląd do 2025 r.).

Foto: Facebook/@TÜV SÜD Auto Service

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.