Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Kto może otrzymać rentę w Niemczech?

Niezależnie od tego, czy to ciężka choroba, wypadek lub problemy psychiczne – kto nie jest w stanie w Niemczech pracować, może ubiegać się o przyznanie renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Wielka koalicja planowała ulepszenie tego świadczenia z dniem 1 lipca bieżącego roku. Trzeba jednak spełnić kilka warunków, aby otrzymać rentę.

Należy pamiętać o tym, że osoby, które zachorowały, nierzadko nie są w stanie pracować w pełnym wymiarze godzin do uzyskania wieku emerytalnego. Pracownik będący w takiej sytuacji może jednak otrzymywać wcześniej rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, a to świadczenie może być wypłacane jako renta pełnowymiarowa lub częściowa, w przypadku gdy osoba dotknięta problemem jest w stanie pracować przynajmniej trzy, ale nie więcej niż sześć godzin dziennie. Pełną rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy otrzymają osoby, u których lekarz stwierdził niemożność pracy dłużej niż trzy godziny dziennie.

Wysokość renty

Jak wysoka jest renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy?Otóż wysokość renty jest obliczana indywidualnie na podstawie okresu uwzględnianego przy ustalaniu prawa do renty przed nastąpieniem niezdolności do pracy. W przypadku, gdy niezdolność do pracy nastąpiła w młodym wieku, za pomocą tzw. okresu zaliczeniowego naliczane są świadczenia, jak gdyby poszkodowany pracował do ukończenia sześćdziesiątego roku życiu. Okres zaliczeniowy nalicza zatem dodatkowe okresy, w których świadczenie nie było wypłacane. Okres zaliczeniowy jest szacowany ze średniej wartości przebytych przed nastąpieniem niezdolności do pracy okresów ubezpieczeniowych i podnosi w ten sposób rentę. W roku 2012 w przypadku pełnej niezdolności do pracy średnia wysokość renty w Niemczech zachodnich wynosiła 723 euro miesięcznie, w Niemczech wschodnich 698 euro. W przypadku niepełnej niezdolności do pracy mieściła się w przedziale pomiędzy 492 euro (zachód) a 423 euro (wschód) miesięcznie. 1 lipca 2015 wejdzie w życie nowy pakiet rentowy ustanowiony przez rząd federalny, wówczas nastąpią zmiany w obliczaniu wysokości świadczenia. Tzw. okres zaliczeniowy zostanie wydłużony o dwa lata i będzie ważny do uzyskania wieku 62 lat. Poza tym w średnich zarobkach pracownika nie będą brane pod uwagę cztery lata przed rozpoczęciem wypłacania renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, jeżeli w tym okresie wystąpiły straty w dochodach, które miałyby negatywny wpływ na wysokość świadczenia. Chodzi o przypadki, kiedy czas pracy musiał zostać zredukowany z powodu choroby.

Czy można sobie coś dorobić?

450 euro to kwota zawsze dozwolona i nie będzie potrąceń z renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, niezależnie od tego, czy jest ona wypłacana w pełnym wymiarze czy nie. Dwa razy do roku można sobie dorobić nawet do 900 euro, aby było możliwe uzyskanie bonusów finansowych takich jak gratyfikacja bożonarodzeniowa (Weihnachtsgeld) czy dodatek urlopowy (Urlaubsgeld). Kto jednak chce dorabiać więcej, musi się liczyć z ewentualnymi potrąceniami – uzależnionymi od wysokości zarobków oraz od tego, czy pobierana jest renta pełna czy częściowa z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Potrącenia są naliczane według progów. W przypadku pełnej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyróżniamy cztery progi. Kto dorabia więcej niż 450 euro, temu zależnie od wysokości potrącana zostaje jedna czwarta, połowa, trzy czwarte renty bądź finalnie zabierana jest cała renta. Czasem 1 euro decyduje o tym, że zaliczamy się już do innego progu. W przypadku częściowej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyróżniamy tylko dwa progi. Zależnie od dodatkowego zarobku świadczenie może zostać zmniejszone o połowę albo wycofane w całości. Informacje na temat indywidualnych progów zarobków dodatkowych zainteresowani znajdą w zawiadomieniu o wysokości renty.

Te warunki trzeba spełnić, by ubiegać się o rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy

Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy jest z reguły wypłacana tylko tym osobom, które przez przynajmniej pięć lat opłacały składki emerytalno-rentowe. Poza tym osoby te powinny przez pięć lat przed nastąpieniem niezdolności do pracy opłacać przynajmniej przez trzy lata składki obowiązkowe. Dla przykładu: osoby, które z powodu prowadzenia samodzielnej działalności albo przerwy rodzinnej przez dłuższy czas nie opłacały składek emerytalno-rentowych, mogą stracić prawo do ubiegania się o rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Istnieją też wyjątki od tzw. czasów oczekiwań. Praktykanci poszkodowani w wyniku wypadku w miejscu pracy albo cierpiący na chorobę zawodową mają prawo do niezwłocznego ubiegania się o rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Jak złożyć wniosek o przyznanie renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy?

Osoby, które chcą się ubiegać o przedwczesną rentę, muszą złożyć wniosek w ubezpieczalni emerytalnej. Kasa chorych może również zażądać od osób zatrudnionych złożenia wniosku o rehabilitację. Takie żądanie musi zostać spełnione. Jeżeli biegły w dziedzinie rehabilitacji orzeknie, że podjęcie rehabilitacji nie przyczyni się do poprawy stanu zdrowia zainteresowanego, wniosek o rehabilitację zostanie zmieniony na wniosek o przyznanie renty.

Jak postępować w przypadku odrzucenia wniosku?

W decyzji o odrzuceniu wniosku podane jest uzasadnienie. Wniosek najczęściej jest odrzucany z powodów medycznych lub z powodu niespełnienia warunków przyznania renty. Wnioskodawca ma prawo do odwołania od decyzji w ciągu jednego miesiąca. Zobowiązany jest jednak do uzasadnienia, dlaczego jego zdaniem ma prawo do przyznania renty. Jeżeli wniosek zostanie ponownie odrzucony, wnioskodawcy pozostaje złożenie pozwu do sądu społecznego. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.