Z badania Stepstone wynika, że na największe zarobki mogą liczyć lekarze, którzy zarabiają średnio 89.500 euro rocznie. Na drugim miejscu uplasowali się eksperci ds. finansowych (73.800 euro brutto rocznie), z kolei na trzecim prawnicy (68.600 euro brutto rocznie).
Które branże płacą najwięcej?
Pośród branż, które wypłacają najwyższe pensje, na szczycie RANKINGU znalazły się:
- Bankowość – 69.600 euro,
- Przemysł farmaceutyczny – 69.500 euro,
- Branża motoryzacyjna – 68.500 euro,
- Sektor chemiczny – 66.200 euro.
W raporcie wynagrodzeniowym Gehaltsreport 2021 opublikowanego przez Stepstone brano pod uwagę dane około 250 tys. osób pracujących w Niemczech. „Wynagrodzenie jest kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu oferty pracy. Mimo to zarobki są w Niemczech ciągle tematem tabu” – stwierdził André Schaefer z Stepstone. W wielu przypadkach osoby przeglądające oferty pracy nie wiedzą, jakie wynagrodzenie będą otrzymywały na danym stanowisku. Ciągle niewielu pracodawców dba o transparentność. Raport ma więc pokazać, jakie pensje są normalne dla danej branży, grupy zawodowej czy regionu.
Najlepiej zarabiają mieszkańcy Hesji
Tak jak w poprzednich latach, ponownie okazało się, że najwyższe średnie zarobki wypłacane są w Hesji. Wynoszą aż 60.900 euro brutto rocznie. Wysokie średnie pensje wypłacane są także przez firmy w Badenii-Wirtembergii (62.200 euro brutto rocznie) oraz Bawarii (60 tys. euro brutto rocznie). Z kolei najniższe zarobki wypłacane są w Brandenburgii (47 tys. euro brutto rocznie), Meklemburgii-Pomorzu Przednim (47.400 euro brutto rocznie) i Saksonii-Anhalt (47.800 euro brutto rocznie).
Porównując ze sobą zarobki w poszczególnych miastach, na szczycie listy znalazł się Frankfurt nad Menem, gdzie pracownicy otrzymują średnio 66.500 euro brutto rocznie. Nieco mniej zapewnia Stuttgart (66.200 euro brutto rocznie) i Monachium (65.200 euro brutto rocznie).
Osoby na stanowiskach kierowniczych zarabiają więcej niż postali pracownicy
Przejęcie odpowiedzialności za podwładnych jest opłacalne. Szefowie zarabiają średnio 66.200 euro brutto w roku. Ich średnia miesięczna pensja wynosi więc 5508 euro. To około o 16% więcej niż wynosi średnie wynagrodzenie w kraju.
Okazuje się jednak, że wszystko zależy od ilości podwładnych. Osoby na stanowiskach kierowniczych odpowiedzialne za maksymalnie 4 pracowników, otrzymują średnią pensję o wysokości 57.300 euro. Z kolei to samo stanowisko jednak z przynajmniej 100 podwładnymi zapewnia już ponad 96.400 euro brutto rocznie!
Wykształcenie wyższe zapewnia większe zarobki
Osoby z wyższym wykształceniem zaczynają wprawdzie pracę zawodową nieco później, lecz zarabiają średnio więcej niż pozostali pracownicy. Ich średnia pensja wynosi bowiem 65.900 euro brutto rocznie. Z kolei pracownicy bez studiów mogą liczyć na około 49.200 euro brutto w roku.
Dyplom magistra zapewnia średnio 7 tys. euro rocznie więcej niż dyplom licencjata.
Medycy zarabiają nawet sześciocyfrowe kwoty
Studia medyczne opłacają się najbardziej. Średnie wynagrodzenie w branży wynosi bowiem aż 100.800 euro brutto w roku! Absolwenci studiów prawniczych mogą liczyć na 78 tys. euro brutto rocznie, a absolwenci studiów o kierunku inżynierii zarządzania 72.100 euro brutto rocznie.
Na dole rankingu studiów zapewniających najlepsze zarobki znaleźli się projektanci, którzy mogą liczyć na średnio 49.200 euro brutto rocznie. Średnie wynagrodzenie w kraju wynosi 57 tys. euro brutto rocznie.
Najlepsze zarobki dla osób bez wykształcenia wyższego zapewnia branża finansowa (61.600 euro brutto rocznie).
Duże koncerny lepsze niż startupy
O wysokości wynagrodzenia decyduje w dużej mierze wielkość przedsiębiorstwa. Firmy, które zatrudniają maksymalnie 50 pracowników, zapewniają średnioroczną pensję o wysokości 48 tys. euro. W przypadku firm z przynajmniej 5000 zatrudnionymi kwota ta jest około o 20 tys. większa.