Z badania portalu Gehalt.de, które opiera się na podstawie 49.646 danych wynagrodzeniowych pracowników po ukończonych studiach, wynika, że osoby rozpoczynające pracę tuż po ukończeniu nauki w szkole wyższej, zarobią najwięcej w Badenii – Wirtembergii. W tym landzie średnia sięga aż 48 tys. euro rocznie. Wysoką średnią zarobków może pochwalić się także Bawaria (46.500 euro) i Hesja (35.400 euro). Najniższe średnie wynagrodzenie otrzymują osoby rozpoczynające karierę zawodową w Meklemburgii – Pomorzu Przednim, Saksonii – Anhalt i Saksonii. Średnia w każdym z tych landów nie przekracza 40 tys. euro rocznie.
Patrząc na wysokość rocznego wynagrodzenia z podziałem na poszczególne zawody, można zauważyć, że najwięcej zarabiają osoby zatrudnione w przemyśle samochodowym (51.900 euro rocznie), budowie maszyn i statków (49.500 euro rocznie) oraz branży oprogramowania (49.400 euro rocznie). Osoby, które ukończyły socjologię czy nauki społeczne, rozpoczynając pracę po studiach, otrzymają pensję o średniej wysokości 34.300 euro rocznie. Matematycy i informatycy mogą zarobić natomiast od 46.200 do 50 tys. euro rocznie. „Kto ukończy studia techniczno-matematyczne, ma najlepsze podstawy na rynku, by negocjować atrakcyjne wynagrodzenie”, stwierdził Philip Bierbach z Gehalt.de. Inżynierowie zarabiają po ukończeniu studiów średnio 47.800 euro, natomiast absolwenci kierunków nauk ekonomicznych mogą liczyć na 41.800 euro rocznie.
Z badania wynika także, że specjaliści w wieku około 30 lat najczęściej otrzymują awans i stają się częścią kadr kierowniczych. Jeżdżą także samochodami służbowymi i otrzymują roczne premie o wysokości około 8 tys. euro.