Czynsze, ubezpieczenia, żywność – nawet jeśli inflacja spada, wielu gospodarstwom domowym ciągle przydałyby się dodatkowe pieniądze, które wpłynęłyby do budżetu pod koniec roku. Pracownicy objęci zbiorowymi układami pracy w Niemczech mogą w dużej mierze liczyć na premie świąteczne w listopadzie lub grudniu. Ile wyniesie Weihnachtsgeld w tym roku? Sprawdzamy, na jaką premię świąteczną możesz liczyć.
Ile wynosi Weihnachtsgeld w Niemczech?
Ci, którzy mają szczęście otrzymać premię świąteczną, zwykle otrzymują specjalną wypłatę w wysokości od 45 do 90% ich średniego miesięcznego wynagrodzenia. Dla pracowników opłacanych na podstawie zbiorowych układów pracy oznaczało to wypłatę średnio 2.747 euro w 2022 roku. Na Zachodzie Niemiec premia świąteczna była średnio o 157 euro wyższa niż na Wschodzie. Federalny Urząd Statystyczny opublikuje wkrótce również dane za 2023 rok.
Ponieważ nie ma prawnie przyznanego obowiązku wypłacania Weihnachtsgeld, czyli premii świątecznej, nie wszyscy pracownicy w Niemczech otrzymują to świadczenie. Tylko nieco ponad połowa wszystkich pracowników (54%) mogła w zeszłym roku cieszyć się z 13 pensji. Wynika to z ankiet przeprowadzonych na około 63.000 osób, które podały swoje wynagrodzenia na portalu „lohnspiegel.de”. Dla porównania: jeśli weźmiemy pod uwagę samych pracowników objętych zbiorowymi układami pracy, odsetek ten jest znacznie wyższy i wynosi 85,7%.
Jak sprawdzić, czy przysługuje Ci Weihnachtsgeld
Oprócz zbiorowego układu pracy premie świąteczne mogą być również ustalane w umowach o pracę lub umowach zakładowych. Ale nawet jeśli nie ma tam odpowiedniego zapisu, może pojawić się roszczenie: jeśli pracodawca wypłaca swoim pracownikom premie świąteczne przez trzy lata z rzędu, bez zastrzeżenia dobrowolności, powstaje tak zwana „praktyka zakładowa”. A to gwarantuje wypłatę tej samej kwoty przez kolejne lata.
Premie świąteczne mogą zostać obniżone lub niewypłacone w przypadku, gdy pracownicy przebywają na urlopie rodzicielskim lub przez dłuższy czas chorują. Jeśli ktoś zmieni pracę w ciągu roku, jego uprawnienia od poprzedniego pracodawcy pozostaną proporcjonalne do okresu w roku, który został przepracowany.