Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Weihnachtsgeld w Niemczech. Ile wyniesie premia świąteczna w tym roku?

pieniądze pod świątecznie ozdobioną gałązką

Premie świąteczne są pożądanym dodatkiem, zwłaszcza w czasach, rosnących cen. Ile wynosi średnia kwota wypłacanego Weihnachtsgeld w Niemczech i czy 13 pensja przysługuje każdemu? Sprawdzamy!

Czynsze, ubezpieczenia, żywność – nawet jeśli inflacja spada, wielu gospodarstwom domowym ciągle przydałyby się dodatkowe pieniądze, które wpłynęłyby do budżetu pod koniec roku. Pracownicy objęci zbiorowymi układami pracy w Niemczech mogą w dużej mierze liczyć na premie świąteczne w listopadzie lub grudniu. Ile wyniesie Weihnachtsgeld w tym roku? Sprawdzamy, na jaką premię świąteczną możesz liczyć.

Ile wynosi Weihnachtsgeld w Niemczech?

Ci, którzy mają szczęście otrzymać premię świąteczną, zwykle otrzymują specjalną wypłatę w wysokości od 45 do 90% ich średniego miesięcznego wynagrodzenia. Dla pracowników opłacanych na podstawie zbiorowych układów pracy oznaczało to wypłatę średnio 2.747 euro w 2022 roku. Na Zachodzie Niemiec premia świąteczna była średnio o 157 euro wyższa niż na Wschodzie. Federalny Urząd Statystyczny opublikuje wkrótce również dane za 2023 rok.

Ponieważ nie ma prawnie przyznanego obowiązku wypłacania Weihnachtsgeld, czyli premii świątecznej, nie wszyscy pracownicy w Niemczech otrzymują to świadczenie. Tylko nieco ponad połowa wszystkich pracowników (54%) mogła w zeszłym roku cieszyć się z 13 pensji. Wynika to z ankiet przeprowadzonych na około 63.000 osób, które podały swoje wynagrodzenia na portalu „lohnspiegel.de”. Dla porównania: jeśli weźmiemy pod uwagę samych pracowników objętych zbiorowymi układami pracy, odsetek ten jest znacznie wyższy i wynosi 85,7%.

Jak sprawdzić, czy przysługuje Ci Weihnachtsgeld

Oprócz zbiorowego układu pracy premie świąteczne mogą być również ustalane w umowach o pracę lub umowach zakładowych. Ale nawet jeśli nie ma tam odpowiedniego zapisu, może pojawić się roszczenie: jeśli pracodawca wypłaca swoim pracownikom premie świąteczne przez trzy lata z rzędu, bez zastrzeżenia dobrowolności, powstaje tak zwana „praktyka zakładowa”. A to gwarantuje wypłatę tej samej kwoty przez kolejne lata.

Premie świąteczne mogą zostać obniżone lub niewypłacone w przypadku, gdy pracownicy przebywają na urlopie rodzicielskim lub przez dłuższy czas chorują. Jeśli ktoś zmieni pracę w ciągu roku, jego uprawnienia od poprzedniego pracodawcy pozostaną proporcjonalne do okresu w roku, który został przepracowany.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.