Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Gdzie i kiedy trzeba ubierać maseczkę w Szwajcarii?

Od czwartku obowiązuje w Szwajcarii rozszerzony obowiązek zakrycia ust i nosa. W których miejscach trzeba więc ubrać maseczkę, a w których nie? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Czy na świeżym powietrzu muszę zasłaniać usta i nos w Szwajcarii?

Usta i nos należy zakryć w przestrzeni otwartej i zamkniętej należącej do instytucji i przedsiębiorstw. Przykładowo w sklepach, zoo, teatrach, kinach, salach koncertowych, restauracjach, barach i na targach. W restauracji i barze maskę można zdjąć po zajęciu miejsca przy stole.

Na świeżym powietrzu trzeba zakryć usta i nos w strefach dla pieszych centrach miast i wsi. Jeśli w przestrzeni publicznej dojdzie do zbiegowiska, przez co utrzymanie odstępu minimalnego nie jest możliwe (np. w parkach i na ulicach), należy ubrać maseczkę.

Kto musi nosić maseczkę w szkole?

Nauczyciele oraz uczniowie szkół od Sekundarstufe II, jak i szkół średnich i zawodowych, muszą zakryć usta i nos. Wyjątkiem są objęte sytuacje, w których noszenie maseczki w trakcie zajęć znacząco utrudnia lekcje. Szkoły wyższe przeszły na nauczenie zdalne. W przypadku szkół podstawowych decyzje o obostrzeniach podejmują kantony.

Jakie osoby są objęte wyjątkiem od zasłaniania ust i nosa?

Wyjątkiem od noszenia maseczki objęte są dzieci poniżej 12 roku życia, osoby, które z medycznych powodów nie mogą zakryć ust i nosa oraz opiekunowie w instytucjach opieki nad dziećmi, jeśli noszenie maski znacząco utrudnia opiekę. Wyjątek dotyczy także osób, które korzystają z medycznej lub kosmetycznej usługi wykonywanej na twarzy. W przypadku sportowców i artystów obowiązują dodatkowe zasady zakrycia ust i nosa.

Obowiązek zakrycia ust i nosa obowiązuje od teraz także zatrudnionych pracujących w ogólnodostępnych pomieszczeniach placówek i przedsiębiorstw, którzy dotychczas korzystali z takich form ochrony, jak szyby pleksi.

Kiedy klienci restauracji i barów muszą ubrać maseczkę?

Klienci lokali gastronomicznych mogą odkryć usta i nos, jeśli zajmą miejsce przy stole. Jeśli jeszcze tego nie zrobili, lub wstali w celu udania się do łazienki, muszą ponownie ubrać maseczkę. Także personel na kuchni musi zakryć usta i nos.

Do kiedy obowiązują nowe obostrzenia?

Obostrzenia obowiązują do 29 listopada. Regulacje co do zajęć zdalnych na szkołach wyższych wejdą w życie 2 listopada. Jak długo one potrwają, nie zostało jeszcze ustalone.

Poluzowanie obostrzeń jest możliwe, jeśli liczba zakażeń w ciągu kolejnych dni znacznie spadnie.


Źródło: 20min.ch

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Gdzie warto wybrać się zimą w Szajcarii? Znani szwajcarscy blogerzy podpowiadają!

Zarobki pracowników w Szwajcarii do najniższych nie należą. Jednak ile zarabiają młode osoby, które dopiero uczą się zawodu?

Nagle pracodawca informuje o zakończeniu stosunku pracy. Co robić w takiej sytuacji? O czym należy pamiętać?

Ilość zakażeń koronawirusem w Szwajcarii rośnie coraz szybciej. Jakie prawa mają jednak osoby pracujące w kraju w obliczu

Zobacz jeszcze to!