Czy na świeżym powietrzu muszę zasłaniać usta i nos w Szwajcarii?
Usta i nos należy zakryć w przestrzeni otwartej i zamkniętej należącej do instytucji i przedsiębiorstw. Przykładowo w sklepach, zoo, teatrach, kinach, salach koncertowych, restauracjach, barach i na targach. W restauracji i barze maskę można zdjąć po zajęciu miejsca przy stole.
Na świeżym powietrzu trzeba zakryć usta i nos w strefach dla pieszych centrach miast i wsi. Jeśli w przestrzeni publicznej dojdzie do zbiegowiska, przez co utrzymanie odstępu minimalnego nie jest możliwe (np. w parkach i na ulicach), należy ubrać maseczkę.
Kto musi nosić maseczkę w szkole?
Nauczyciele oraz uczniowie szkół od Sekundarstufe II, jak i szkół średnich i zawodowych, muszą zakryć usta i nos. Wyjątkiem są objęte sytuacje, w których noszenie maseczki w trakcie zajęć znacząco utrudnia lekcje. Szkoły wyższe przeszły na nauczenie zdalne. W przypadku szkół podstawowych decyzje o obostrzeniach podejmują kantony.
Jakie osoby są objęte wyjątkiem od zasłaniania ust i nosa?
Wyjątkiem od noszenia maseczki objęte są dzieci poniżej 12 roku życia, osoby, które z medycznych powodów nie mogą zakryć ust i nosa oraz opiekunowie w instytucjach opieki nad dziećmi, jeśli noszenie maski znacząco utrudnia opiekę. Wyjątek dotyczy także osób, które korzystają z medycznej lub kosmetycznej usługi wykonywanej na twarzy. W przypadku sportowców i artystów obowiązują dodatkowe zasady zakrycia ust i nosa.
Obowiązek zakrycia ust i nosa obowiązuje od teraz także zatrudnionych pracujących w ogólnodostępnych pomieszczeniach placówek i przedsiębiorstw, którzy dotychczas korzystali z takich form ochrony, jak szyby pleksi.
Kiedy klienci restauracji i barów muszą ubrać maseczkę?
Klienci lokali gastronomicznych mogą odkryć usta i nos, jeśli zajmą miejsce przy stole. Jeśli jeszcze tego nie zrobili, lub wstali w celu udania się do łazienki, muszą ponownie ubrać maseczkę. Także personel na kuchni musi zakryć usta i nos.
Do kiedy obowiązują nowe obostrzenia?
Obostrzenia obowiązują do 29 listopada. Regulacje co do zajęć zdalnych na szkołach wyższych wejdą w życie 2 listopada. Jak długo one potrwają, nie zostało jeszcze ustalone.
Poluzowanie obostrzeń jest możliwe, jeśli liczba zakażeń w ciągu kolejnych dni znacznie spadnie.
Źródło: 20min.ch