Szwajcaria również ma swoje własne tradycje, które sprawiają, że Boże Narodzenie jest tak wyjątkowe. Co musisz wiedzieć o szwajcarskich świętach Bożego Narodzenia i jak różnią się one od zwyczajów innych krajów?
Kiedy wręczane są prezenty w Szwajcarii?
Ulubionym dniem w okresie świątecznym dla dzieci jest dzień wielkiego wręczania prezentów, kiedy to w końcu mogą je rozpakować. Nie zawsze jest to jednak ten sam dzień we wszystkich krajach.
W Szwajcarii 25 grudnia jest oficjalnym pierwszym dniem Świąt Bożego Narodzenia, ale większość rodzin otwiera prezenty 24 grudnia, podobnie jak w Niemczech, czy Polsce, są również tacy, którzy wybierają poranek 25 grudnia na wręczanie, czy też otwieranie prezentów.
Szwajcarskie Dzieciątko z kodem pocztowym
Nie wszędzie prezenty są dostarczane przez Świętego Mikołaja lub Gwiazdora. W Szwajcarii również nie ma zgody co do tego, kto przynosi prezenty. Zachodnia część Szwajcarii wierzy w Père Noël, czyli Mikołaja, podczas gdy reszta Szwajcarii, podąża za Dzieciątkiem. Ale to nic dziwnego, jeśli weźmie się pod uwagę, że… mieszka ono w Szwajcarii i ma szwajcarski paszport. Nazywa się Willi Würzer. Christkind jest byłym kierownikiem urzędu pocztowego w Wienacht-Tobel.
Wienacht-Tobel to wioska w kantonie Appenzell Ausserrhoden, a Wienacht oznacza Boże Narodzenie w szwajcarskim języku niemieckim. Ponieważ Dzieciątko naturalnie pojawia się w okresie Bożego Narodzenia, szwajcarskie dzieci od dawna piszą do niego życzenia i kartki z adresem „Do Dzieciątka, 9405 Wienacht”. Christkind Willi Würzer czytał i odpowiadał na każdy list aż do przejścia na emeryturę w 2020 roku. Aby zapewnić, że ważne sprawy będą nadal załatwiane, firma rodzinna przejmuje teraz rolę Dzieciątka w Wienacht i kontynuuje tradycję.
Samichlaus i Schmutzli
Boże Narodzenie nie jest jedyną rzeczą, na którą ludzie na całym świecie czekają w okresie świątecznym. W wielu krajach 6 grudnia jest co najmniej tak samo ważny jak Boże Narodzenie. Również w Szwajcarii dzień ten obchodzony jest jako Dzień Samichlausa. Jednak zamiast św. Mikołaja i jego towarzysza Krampusa, Samichlaus przybywa tutaj ze swoim sługą. W niemiecko- i włoskojęzycznej Szwajcarii nosi on imię Schmutzli lub Butzli, podczas gdy we francuskojęzycznej Szwajcarii znany jest jako Père Fouettard.
Gwiazdor, który pojawia się albo jako czerwono-biała postać biskupa, albo jako starzec z długą brodą i ogonem w płaszczu z kapturem, w zależności od regionu katolickiego lub reformowanego, nie przychodzi rano, jak ma to miejsce w Niemczech, ale po południu.
Jednak niegrzeczne dzieci mają szansę poprawić swoje zachowanie, recytując wiersze bożonarodzeniowe i powiedzenia. Dzięki temu otrzymują również dobre rady i drobne prezenty, takie jak mandarynki, czekoladę, pierniki lub orzechy. W wielu częściach Szwajcarii o tej porze roku odbywają się również marsze Świętego Mikołaja, takie jak „Claus-Chlöpfen” w Lenzburgu lub „Klausjagen” w Küssnacht am Rigi.
Co podaje się na wigilijną kolację w Szwajcarii?
Boże Narodzenie to nie tylko święto miłości, ale także święto dobrego jedzenia. Nie bez powodu jednym z najczęstszych postanowień noworocznych jest pójście na siłownię. Oprócz wszelkiego rodzaju przysmaków, których można zakosztować na jarmarkach bożonarodzeniowych, wiele krajów ma również tradycyjny świąteczny posiłek na okres świąteczny. W Szwajcarii takowego nie ma, a każda rodzina ma własną tradycję żywieniową. Ponadto świąteczne potrawy różnią się w zależności od regionu. Ogólnie rzecz biorąc, chińskie fondue, fondue serowe, raclette, Schüfeli i baleron są popularnymi daniami w Wigilię.
W zależności od regionu te potrawy są również zwyczajowe:
- Szwajcaria niemieckojęzyczna: stara tradycja klasycznych pieczeni i sałatki ziemniaczanej,
- Szwajcaria francuskojęzyczna: drób (zwłaszcza indyk, który symbolizuje bogactwo, obfitość i wspólnotę we francuskojęzycznej Szwajcarii),
- Szwajcaria włoska: Panettone jako deser,
- Ticino: drób (tradycyjnie kapłon, kastrowany i tuczony kogut z sosem musztardowym) i tortellini lub ravioli w bulionie jako przystawka
- Kanton Argowia: Pastetli z mlekiem,
- Kanton Berno: Półmisek berneński z różnymi mięsami, suszoną fasolą, kiszoną kapustą i ziemniakami.
Podczas gdy Szwajcarzy mają różne preferencje dotyczące świątecznych potraw, świąteczne ciasteczka, takie jak Mailänderli, Zimtsternli, Chräbeli, Vanillehörnli i Totenbeinli są wręcz obowiązkowe w okresie świątecznym.
Szwajcarskie tradycje bożonarodzeniowe
Święta Bożego Narodzenia w Szwajcarii nie różnią się zbytnio od tradycji w innych krajach. Tutaj również jest to święto rodzinne, podczas którego ludzie spędzają razem czas, śpiewają, muzykują, spacerują po jarmarkach bożonarodzeniowych i chodzą na wydarzenia przedświąteczne, takie jak koncerty adwentowe. W większości szwajcarskich domów w okresie Bożego Narodzenia znajduje się choinka. Wyjątkiem są niektóre miejsca w Tessynie, gdzie tradycyjnie na placu wiejskim znajduje się udekorowana jodła i szopka w domu.
Jeśli chodzi o muzykowanie, nie ma typowych szwajcarskich piosenek. Kolędy są po prostu wykonywane w szwajcarskim języku niemieckim. Na przykład „Das isch de Stern vo Bethlehem” lub „’s’isch heilige Wiehnachtszyt”.
Tak więc każdy, kto spędza Boże Narodzenie w Szwajcarii, rozpozna niektóre tradycje i pozna jeden lub dwa nowe zwyczaje świąteczne. Nie ma jednak wątpliwości, że liczne jarmarki bożonarodzeniowe, wydarzenia i tradycje w szwajcarskich miastach zapewniają niezapomniane Święta Bożego Narodzenia i mogą z łatwością nadążyć za tradycjami bożonarodzeniowymi z reszty
Źródło: ifolor