Od grudnia obowiązuje rozkład jazdy SBB na 2025 rok
Od 15 grudnia 2024 r. obowiązuje nowy rozkład jazdy SBB (Schweizerische Bundesbahnen – Koleje Szwajcarskie). Według SBB największe zmiany będą miały miejsce w zachodniej Szwajcarii. Na przykład, jak wynika z komunikatu, niektóre pociągi dalekobieżne z lub do całej Szwajcarii zatrzymują się teraz w Renens. Wszystkie pociągi InterCity IC5 będą miały Lozannę jako stację końcową lub początkową i w przyszłości będą kursować co pół godziny, a nie co godzinę.
Zatrzymując się w Renens, podróżni mogą również skorzystać z bezpośredniego połączenia z lotniskiem w Genewie. Dzięki innowacjom dworzec w Renens staje się centralnym węzłem przesiadkowym. Ponadto liczba pociągów dalekobieżnych kursujących z Jeziora Genewskiego do Wallis wzrośnie. Następujące pociągi odjeżdżają od 15 grudnia w Renens:
- InterCity IC5: Rorschach / Zürich HB – Biel / Bienne – Neuchâtel – Yverdon – les – Bains – Renens – Lausanne co pół godziny,
- InterCity IC1: St. Gallen / Zürich HB – Bern – Fribourg / Freiburg – Lausanne – Renens – Genève/Genève-Aéroport co godzinę,
- InterRegio IR90: Brig – Sion – Martigny – St-Maurice – Montreux – Lausanne – Renens – Genève/Genève – Aéroport co godzinę,
- RegioExpress RE33: Annemasse – Genève – Coppet – Nyon – Gland – Rolle – Allaman – Morges – Renens – Lausanne – Vevey – Montreux – Villeneuve – Aigle – Bex – St-Maurice, co pół godziny, a do Martigny co godzinę.
Wraz ze zmianą rozkładu jazdy nastąpią również innowacje w zakresie przewozów regionalnych w kantonach Genewa, Neuenburg, Fryburg i Waadt.
Odbiór FM
Szwajcarskie Towarzystwo Radiowo-Telewizyjne (SRG – Schweizerische Radio- und Fernsehgesellschaft) przestanie nadawać za pośrednictwem FM z końcem grudnia 2024 r. SRG uzasadnia ten krok faktem, że utrzymanie anten FM jest kosztowne, a liczba używanych odbiorników maleje. Inwestowanie w tę technologię nie jest już uzasadnione, także w kontekście malejących przychodów z reklam.
Zgodnie z komunikatem SRG to DAB+ stanie się nowym standardem radiowym w Szwajcarii. Nowoczesne odbiorniki i pojazdy są już wyposażone w DAB+. Ponadto istnieje jeszcze możliwość odbioru radia przez Internet.
Ceny w Autoverlad Furka
Od 1 grudnia 2024 roku w Furka obowiązują nowe ceny. Pojedynczy przejazd dla samochodów w przyszłości będzie kosztował 33 CHF przez cały rok. To samo dotyczy przyczep o masie do 0,75 tony. Do tej pory przejazd zimą kosztował 33 CHF, a latem tylko 27 CHF.
Motocykliści również muszą zapłacić 33 CHF za przewóz. Do tej pory było to 20 CHF. W przypadku dużych pojazdów o masie 3,5 tony i więcej przejazd kosztuje 230 CHF, zamiast jak dotychczas 200 CHF.
Zaoszczędzić mogą kierowcy samochodów i motocykli, którzy kupili abonament. Kupując 30 przejazdów, płaci się tylko 24 CHF za przejazd.
Zmiany od grudnia w poszczególnych kantonach
Koniec z klasycznymi biletami w autobusach regionalnych Zurychu
Od grudnia nie będzie już klasycznej sprzedaży biletów na autobusy regionalne w Zurychu. Poinformował o tym Zürcher Verkehrsverbund (ZVV). Oznacza to, że jeśli w przyszłości chce bilet trzeba wykupić na przykład za pośrednictwem aplikacji ZVV. Alternatywnie, od marca istnieje telefoniczna sprzedaż biletów. Trzeba jednak posiadać w tym celu tzw. SwissPass.
Ochrona dzikiej przyrody w kantonie Berno
W kantonie Berno w przyszłości dzika przyroda będzie mniej zakłócana przez działalność rekreacyjną, sportową i turystyczną. 1 grudnia 2024 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące rezerwatów przyrody. Zasady obejmują m.in. nakazy dotyczące tras. Dotyczy to w szczególności wędrówek po śniegu i wypraw narciarskich poza oficjalną trasą. Wiosną istnieje obowiązek prowadzenia psów na smyczy. Ma to na celu uniemożliwienie psom polowania na dzikie zwierzęta w czasie, gdy te rodzą swoje młode.
Przepisy są określone dla każdego rezerwatu przyrody. Mają one zastosowanie do okresu wylęgu i chowu w okresie wiosennym lub letnim. Strażnicy przyrody będą przeprowadzać kontrole na stosownych obszarach.
Nowa winieta elektroniczna w Szwajcarii
Od 1 grudnia będzie obowiązywała nowa winieta. Ma pomarańczowe tło i białe napisy, więc jest bardzo podobna do winiety z 2018 roku. Najpóźniej do końca stycznia 2025 r. nowa winieta musi być przymocowana do przedniej szyby, w przeciwnym razie kierowcy grozi kara. Od zeszłego roku są one jednak dostępne również w formie elektronicznej. E-winieta będzie dostępna dopiero od 1 grudnia.
Mówiąc o winietach: Każdy, kto potrzebuje rocznej winiety dla Austrii, ponieważ jeździ do sąsiedniego kraju kilka razy w roku, musi sięgnąć znacznie głębiej do kieszeni. Roczna winieta kosztuje po raz pierwszy ponad 100 euro, a dokładniej 103,80 euro (około 97 franków). Podobnie jak winieta szwajcarska, obowiązuje od 1 grudnia. Ci, którzy nadal posiadają aktualną roczną winietę, mogą z niej korzystać do końca stycznia 2025 r.
Źródło: blick