Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Nowa e-winieta w Szwajcarii. Co trzeba o niej wiedzieć?

autostrada

Od 1 sierpnia każdy, kto tylko zechce, może zakupić szwajcarską winietę autostradową również w cyfrowej formie. Jak działają e-winiety? Co z kontrolami? Oto sześć najważniejszych pytań i odpowiedzi.

O co chodzi? 

Szwajcarskie władze wprowadzają nową, cyfrową winietę autostradową. Tradycyjne naklejki przytwierdzane do przedniej szyby powoli odchodzą więc do historii. Zakup winiety w Szwajcarii będzie możliwy również online. 

Winieta nie jest sztywno związana z pojazdem, ale z tablicą rejestracyjną. Taka zmiana to przede wszystkim ukłon w stronę właścicieli kilku pojazdów ze zmiennymi tablicami rejestracyjnymi. Z drugiej strony każdy, kto kupuje nowy samochód, również na tym zyskuje, ponieważ winieta nie jest już przypisana konkretnie do pojazdu, ale wirtualnie do numeru rejestracyjnego. Irytujące skrobanie nie jest już zatem dłużej konieczne.

Jak działa e-winieta w Szwajcarii? 

E-winieta w Szwajcarii nie jest obowiązkowa, a dobrowolna. Kierowcy mogą nadal korzystać z konwencjonalnej winiety klejonej na szybie. Pod względem ceny również nic się nie zmieniło. Oba rodzaje winiet kosztują po 40 franków. Jak kupić szwajcarską e-winietę? Za pośrednictwem rządowego portalu – via.admin.ch/shop 

Wskazówka: Podobnie jak tradycyjna naklejka, e-winieta jest ważna przez 14 miesięcy (od 1 grudnia poprzedniego roku do 31 stycznia roku następnego).

Elektroniczne winiety w Szwajcarii – jak będą kontrolowane? 

Władze już zdążyły odnieść się do pytania, które nurtuje tak wielu kierowców. Zgodnie z zapowiedziami rządzących elektroniczne winiety w Szwajcarii będą kontrolowane wyrywkowo. W trakcie kontroli z pomocą specjalnej aplikacji tablice rejestracyjne danego pojazdu będą porównywane ze wpisami w bazie danych zarejestrowanych elektronicznych winiet. Jeśli system nie odnajdzie numeru – sprawa skończy się mandatem.

W ubiegłym roku kantony nałożyły około 18.000 mandatów za brak winiety. Na ten moment trudno oszacować, czy nowa forma winiety przyciągnie więcej oszustów. Tak czy owak, rada federalna na tę ewentualność już się zabezpieczyła – gdy nadużycia się nasilą, władze wdrożą zautomatyzowane kontrole.

Dlaczego Szwajcaria wprowadza akurat teraz elektroniczne winiety? 

W 2013 roku obywatele odrzucili w referendum podwyżkę ceny winiet w Szwajcarii do 100 franków. Trzy lata później sprawa nabrała tempa, kiedy CVP (dziś: Die Mitte) wystartowało z inicjatywą promującą elektroniczne winiety w Szwajcarii. Pomysł poparła również Rada Federalna. W 2020 roku obie izby podjęły decyzję w tej sprawie. Tym samym Szwajcaria dogania w ten sposób inne kraje, które mają już cyfrową winietę (np. Austria).

Czy to koniec klejonych winiet? 

W 1985 r. Szwajcaria jako pierwszy kraj wprowadziła winietę autostradową. Rząd federalny sprzedaje rocznie około 10 milionów sztuk. Według raportu z 2020 roku władze zakładają, że ​​wpływy z cyfrowej winiety będą mniej więcej takie same jak w poprzednim systemie. Innymi słowy – póki co wszystko zostaje po staremu. 

Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, w której mniej niż 10% wpływów będzie pochodzić z konwencjonalnej winiety samoprzylepnej, parlament zdecyduje o jej likwidacji.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.